اعتیاد به شیشه – متامفتامین

اعتیاد به شیشه

فهرست مطالب

شیشه چیست؟

متامفتامین شیشه ای یک ماده مخدر روان گردان مصنوعی است که کار درونی مغز را سرعت بخشیده و روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارد که تاثیر بلند مدت و همیشگی بر بدن دارد.

نام های دیگر آن عبارت اند از: کریستال، سرعت، زوم، برو، کرنک، تویک، یخ، شیرینی سنگی، گلس، شیزو، یابا، آتش، کوکایین مرد فقیر یا خرده ریز شناخته می شود. برخی از افراد به هنگام صحبت در اماکن عمومی، به آن “تینا” می گویند، برای اینکه این طور به نظر برسد که آن ها دارند در مورد یک دختر صحبت می کنند، نه یک ماده مخدر.

متامفتامین شیشه ای می تواند همانند یک قرص بلعیده شود، در سیاه رگ تزریق شود، استنشاق شود یا کشیده شود. همچنین می تواند شبیه خرده ریزهای کوچکی از شیشه یا به صورت پودرهای بی بوی تلخ مزه در رنگ های مختلفی از سفید تا صورتی یا سفید تا قهوه ای  باشند که بستگی به ترکیباتی دارد که در ساخت آن به کار رفته است. این ماده مخدر بر روی افرادی که به آن وابسته شده اند تاثیر مخربی دارد. بر اساس گفته های موسسه پروژه مت، عامل اعتیاد به متامفتامین بسیار وسیع و گسترده است و یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر امروزی است.

چگونه به این مرحله از رواج شیشه رسیدیم؟

رواج امروزه اعتیاد به شیشه را می توانیم از طریق توسعه داروهایی چون آمفتامین و متامفتامین در بیش از یک قرن گذشته جستجو کرد. آمفتامین در ابتدا در آلمان در سال ۱۸۸۷ ترکیب بندی شد، زمانی که داروی افدرین از گیاه ارمک (ریش بز) گرفته و جدا شده بود.

در سال ۱۹۱۹ متامفتامین های شیشه ای در ژاپن تولید شدند. یک ترکیب تحریک کننده از آمفتامین و متامفتامین که دو یا سه برابر قدرتمندتر بود. تاثیر آن برای مدت بسیارطولانی تری باقی می ماند و درست کردن آن هم آسان تر بود.

متامفتامین شیشه ای هم اعتیاد آورتر بود و هم سمی تر. از آن جا که اطلاعات بسیار اندکی از عوارض جانبی منفی و مخرب و طبیعت اعتیادآور آن وجود داشت، قرص های مت در میان سربازان آلمانی در طول جنگ جهانی دوم توزیع می شد تا آن ها بتوانند شب و روز بدون این که بخوابند یا چیزی بخورند بجنگند. این یافته ها بر اساس گفته های موسسه تاریخ علمی است.

آمفتامین های ارتشی هم برای سربازان بریتانیایی و امریکایی مهیا و در دسترس بود تا با خستگی مبارزه کنند و روحیه آن ها بهتر شود.

در سال های ۱۹۵۰ آمفتامین در بازار با نام بنزدرین معرفی شد و به صورت گسترده برای درمان آسم، تب در اثر حساسیت و سرماخوردگی استفاده می شد. مصرف آن برای تفریح نیز افزایش یافت. در طول جنگ ویتنام آمفتامین با عنوان قرص های پپ نام گذاری شد و به سربازان آمریکایی برای افزایش هوشیاری در طول سفرهای طولانی درون جنگلی ارائه شد. بر اساس گزارش بسیاری از افراد، هنگامی که اثر دارو از بین می رفت، علائمی مانند اضطراب، عصبانیت و پرخاشگری در فرد ظاهر می شد.

در سال ۱۹۷۱ ستاد مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده همه انواع آمفتامین ها را به عنوان مواد مخدر کنترل شده رده دو معرفی کرد و عنوان کرد که احتمال سوء مصرف و وابستگی به آن وجود دارد.

بر اساس ژورنال روانشناسی، آمفتامین امروزه یک داروی کنترل شده تحریک کننده سیستم عصبی است که دارای اثرات بسیار محدود شده است (تحت عنوان دارو های رایج آدرال و دکسدرین). شکل خالص متامفتامین، یعنی دیسوکسین، بسیار به ندرت در ایالات متحده تجویز می گردد. در برخی از کشورها تجویز این دارو ممنوع است.

شیشه چگونه درست می شود

شیشه چگونه درست می شود؟ درون آن چیست؟

بر اساس گفته های فرانت لاین وقتی که آمفتامین تحت کنترل دولت فدرال درآمد، تامین کنندگان غیر قانونی مواد مخدر دریافتند که افدرین، متامفتامین تولید می کند. و خیلی طول نکشید که مت شیشه ای در سال های ۱۹۸۰ کشف شد. برخلاف کوکائین و هروئین که به صورت غیرقانونی فروخته می شوند متامفتامین با محصولات خانگی تولید می شود که عبارت اند از: لیتیوم موجود در باتری ماشین ها، مایع ترمز، تمیز کننده های دستشویی (اسید سولفوریک یا هیدروکرلیک)، پاک کننده های لاک ناخن (استون) / تینر نقاشی، کودها (امانویا)، سوخت، فسفرهای قرمز، آب قلیایی (سدیم هیدروکسید – که بر اساس اطلاعات سایت مت پراژکت در انتقال کشتارهای جاده ای استفاده می شود چون بدن های کشته شده را به مایعی مانند قهوه تبدیل می کند) با آنتی فریز ها.

بر اساس گفته های موسسه دنیای آزاد از مواد مخدر، این ماده مخدر عموما در آزمایشگاه های بدلی و مصنوعی در درون خانه ها، خوابگاه ها، ماشین ها، اتاق های کوچک، مسافرخانه ها و غیره ساخته می شوند. طبیعت قابل اشتعال، فاسد و سمی مواد به کار گرفته شده در تولید شیشه می تواند باعث آتش سوزی، تولید بخارهای سمی و خرابی هایی برای محیط زیست شود. درحقیقت این ماده مخدر، ترکیبی از مواد سمی است.

هنگام که فرد شیشه مصرف می کند چه اتفاقی میافتد؟

مصرف کنندگان شیشه گزارش می دهند که در ابتدای مصرف احساس سرخوشی می کنند و اظهار می کنند که پس از اولین مصرف یک حالت فشار شدید و ماندگاری را احساس می کنند. این به این دلیل است که متامفتامین ذهن را سرشار از دوپامین می کند، که یک ماده شیمیایی تولید کننده احساس خوشی و مسؤل ایجاد لذت و انگیزش است. فشار خون افزایش یافته، افکار با سرعت بیشتری در ذهن فرد مرور می شود. مصرف کنندگان معمولا مجبور می شوند حرکت کرده و بدون هیچ هدف و انگیزه ای راه می روند.

مصرف کنندگانی که تحت تاثیر مصرف شیشه قرار گرفته اند ممکن است این توهم را داشته باشند که نسبت به حالت عادی قدرتمندتر شده و بهره وری بالاتری دارند و این توهم برای آنها واقعی به نظر می رسد. با این که مصرف شیشه، حس خوبی را برای مصرف کننده ایجاد می کند اما می تواند موجب بروز مشکلات بسیار جدی در او شود.

شیشه می تواند این حس را در افراد ایجاد کند که می توانند بیشتر در محیط بیرون و اجتماع حضور داشته باشند، بیشتر صحبت کنند و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. اما به همین میزان آن ها ممکن است به طور عجیب غریبی رفتار کنند و از روابط اجتماعی مثبت فاصله بگیرند و اصلا درک نکنند که ممکن است از نظر دیگران مسخره به نظر آیند. این ها را الیزابت هارتنی در کتاب ذهن خیلی خوب توضیح می دهد.

بعد از این حالت فشار و هجوم، حالت مستی ایجاد می شود.  اگر شیشه را از طریق بینی مصرف شده باشد، این حالت مستی پس از سه الی پنج دقیقه به وجود می آید، اگر متامفتامین بلعیده شود، این حالت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

مدت زمانی که مواد در سیستم بدنی فرد می ماند بستگی به میزان مصرف، سن مصرف کننده (هر چقدر فرد پیرتر باشد، بدن او متابولیزم پایین تری خواهد داشت و ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا مواد سمی را از بین ببرد)، و سلامت فرد دارد (اگر مصرف کننده از سلامت جسمی برخوردار نباشد، بیشتر طول می کشد تا اثر این مواد از بدن او خارج شود).

تاثیرات مواد می تواند بین ۶ تا ۱۲ ساعت ماندگاری داشته باشد که این موضوع می تواند منجر به این شود که این افراد مصرف خود را ادامه دهند تا در حالت مستی بمانند. مصرف کنندگانی که شیشه می کشند می توانند تا ۱۰ روز بیدار بمانند و معمولا میزان خیلی کمی غذا یا آب هم می خورند.

بر اساس گفته های کتاب اعتیاد به شیشه، مرحله پیچ خوردن وقتی آغاز می شود که مغز و بدن مصرف کننده شیشه دیگر واکنشی به مصرف مواد نشان نمی دهند و مصرف کننده وارد مرحله ای می شود که تقریبا حالت روان پریشی دارد.

این افراد می توانند غیر قابل پیش بینی باشند و مصرف کننده ممکن است توهم، پارانویا، خارش، زخمی کردن صورت یا پوست را داشته باشد. این موضوع یا به دلیل حس شکنندگی در آن هاست یا به دلیل این که احساس می کنند یک حشره خیالی رو یا زیر سطح بدن آن ها حرکت می کند. این حس حرکت و خزیدن به دلیل افزایش دمای بدن است که منجر به تعرق و پوست چرب می شود، در حالی که در حقیقت بدن فرد دچارکم آبی شده است.

هنگامی که اثرات مستی این ماده مخدر از بین می رود می تواند حالت سقوط شدیدی را در فرد ایجاد نماید که باعث می شود فرد برای چندین روز پس از این حالت بخوابد.

اثرات رایج فیزیکی کاهش مصرف مواد شامل درد بدن، سوزش در قلب، و احساس شدید بی حالی، حالت تهوع و گیجی است. وقتی که اثرات شیشه کم می شوند دوپامین و سروتنین هر دو از بدن تخلیه می شوند که منجر به ایجاد افسردگی و اضطراب می گردند.

اعتیاد به شیشه چرخه بسیار شرور و بدی دارد. وقتی که بدن فرد مقاومت نسبت به مصرف دارو نشان دهد به متامفتامین بیشتر و بیشتری نیاز است تا به همان حالت مهیج برسد. تاثیر دوم وقتی رخ می دهد که حالت مستی به پایان می رسد، به این دلیل که دوپامین بدن کاملا تخلیه شده مصرف کننده میزان کمی از حالت افسردگی را احساس می کند.

مصرف کنندگان به خوبی می دانند که این احساسات با مصرف دوز بیشتر به سرعت از بین می روند. کاهش دوپامین در افرادی که اعتیاد به شیه دارند در بلند مدت منجر به آنهدونیا می شود، که به ناتوانی در احساس لذت از چیزهای ساده و روزمره اطلاق می شود.

برای چه مدتی متامفتامین در سیستم بدنی مصرف کننده باقی می ماند؟

مواد در ادرار از چهار روز تا یک هفته پس از مصرف باقی می ماند. در خون نیز از ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از مصرف وجود دارد. متامفتامین می تواند در مو پس از ۹۰ روز از مصرف یا حتی بیشتر باقی بماند.

علائم مصرف کننده شیشه

از کجا می توانیم بفهمیم شخصی شیشه مصرف می کند؟

مگس ها دروغ نمی گویند. علائم جانبی فیزیکی زیادی حاکی از مصرف طولانی مدت شیشه وجود دارد. مانند پوسیدگی دندان “یا دهان‌شیشه” ، زخم های بدنی، کاهش وزن و ریزش مو، علائم ظاهری مثل پیر شدن چون که این ماده بافت ها و رگ ها را از بین می برد.

از آن جا که مصرف حاد شیشه می تواند تغییرات زیان باری در مغز ایجاد کند – مواد شیمیایی مغز را تغییر می دهد – می تواند منجر به بروز عوارض جانبی روانی مانند پرخاشگری وحشیانه، تفکرات و رفتارهای وسواسی، حتی روان پریشی شود، که یک اختلال روانی است که بر روی احساسات و تفکرات فرد اثر می گذارد. (برخی از معتادان شیشه به اشتباه تشخیص بیماری روانی اسکیزوفرنی برای آنها داده می شود).

روان پریشی حتی می تواند پارانویا شدید، هذیان، توهم مثلا احساس این که یک انگل خیالی روی پوستشان حرکت می کند را به همراه داشته باشد. بر اساس گفته های موسسه ملی مبارزه با مصرف مواد مخدر، روان پریشی می تواند تا ماه ها و سال ها پس از این که فرد، مصرف را قطع کرده است ادامه داشته باشد.

یک گزارش بر پایه مدرک و شواهد نشان داد که در میان کسانی که مصرف حاد متامفتامین دارند “بعد از رسیدن به حالت پایدار پاکی از متامفتامین، درمان جزئی روان شناختی و بهبود پریشانی حاصل می شود، اما با این حال بهبود ممکن است کاملا بهبود پیدا نکند.”

عوارض جانبی و علائم احتمالی اعتیاد به شیشه

 • کاهش اشتها (شیشه بر سطح سرتونین مغز اثر می گذارد که مسؤل تنظیم خلق و خو، اشتها و حافظه است)
 • افزایش ساعات بیداری و فعالیت های وسواسی فیزیکی
 • حواد‌ث روان پریشی/روانی
 • خوشحالی
 • حساسیت زیاد به سر و صدا
 • فعالیت های استرس زا مثل خارش پوست
 • زود رنجی، گیجی و سردرگمی
 • افسردگی
 • لرزش یا تشنج
 • اضطراب
 • خستگی شدید
 • پارانویا
 • افزایش تپش قلب، فشار خون و احتمال سکته، ضربان قلب نامنظم
 • تغییر خلق و خو، پرخاشگری و رفتارهای وحشیانه
 • خطر ابتلا به ایدز
 • آنهدونیا (افزایش حرارت بدن)
 • خشکی دهان
 • دهان شیشه ای یا مت (دندان های شکسته، پوسیده یا لکه دار)
 • افزایش خارش
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • حرکات سریع چشم
 • پیچیدن
 • جراحت های کوچک از محل تزریق

ابزار و لوازم شیشه / علائم مصرف

 • پمپ های آب
 • قاشق های سوخته
 • فویل های آلمینیومی
 • کاغذ های لوله شده
 • سوزن، سرنگ، بند کفش، لوله لاستیکی
عوارض مصرف شیشه

عوارض بلند مدت مصرف شیشه

این که بگوییم عوارض مصرف شیشه بسیار شدید است اصلا مبالغه گویی و اغراق آمیز نیست. بر اساس گفته های موسسه ملی مبارزه با مصرف مواد مخدر، شیشه می تواند به پایانه های عصبی آسیب برساند و احتمال ابتلا به بیماری های روانی و جسمی را افزایش می دهد (مثل بیماری پارکینسون). مصرف شیشه می تواند آسیب جبران ناپذیری به رگ های خونی مغز برسانند.

مصرف مواد همچنین باعث نقص در تولد، کاهش وزن شدید و مشکلات قلبی عروقی مثل آریتمی قلبی، سکته قلبی، سکته مغزی، تشنج، کاهش وزن شدید و ناسالم،  و حتی مرگ می شود.

چرا شیشه بسیار اعتیاد آور است؟

دلایل متفاوت بسیاری برای اولین مصرف شیشه توسط افراد وجود دارد، مانند کنجکاوی، کسالت، فشار از طرف هم سن ها، کاهش وزن، پر کردن حس پوچی.

نصیحت و توصیه مشترک در بین بسیاری از مصرف کنندگان متامفتامین این است که می گویند هرگز آن را مصرف نکنید و از آن فاصله بگیرید. اصلا ارزش این را ندارد که فقط به خاطر یک بار مصرف معتاد شوید.

عوارض و عواقب مخرب آن تنها با اولین استفاده ممکن است بروز کنند. بدن به سرعت وابسته به مواد شیمیایی می شود و این خود منجر به اعتیاد به متامفتامین می شود.

درمان اعتیاد به شیشه

آیا درمانی برای اعتیاد به شیشه وجود دارد؟

برای مصرف/ اعتیاد به شیشه هیچ درمان سریع‌ و آسانی وجود ندارد. ولی اختلالات مصرف مواد می توانند با روش های فیزیکی و روانی درمان شوند. گزینه های درمان اعتیاد عبارت اند از سم زدایی تحت نظارت پزشکی، بستری شدن برای درمان، درمان به صورت سرپایی، بستری شدن جزئی در بیمارستان، مراقبت های پس از درمان و جلوگیری از عود و بازگشت.

علائم ترک شیشه کدام اند؟

علائم ترک شیشه بسیار شدید و قوی هستند. پیشنهاد می شود کسانی که در حال ترک آن هستند مراحل ترک را زیر نظر یک متخصص در یک مرکز معتبر ترک اعتیاد انجام دهند. موارد زیر از علائم ترک مصرف شیشه برای کسانی است که مصرف شدید دارند:

 • خستگی
 • افسردگی
 • بی خوابی
 • تمایل شدید (این مورد می تواند ۱۰ هفته طول بکشد)

زمانی که میل به شیشه از بین رود بیمار می تواند شروع به مشارکت در برنامه های درمانی کند.

انواع درمان اعتیاد

موثرترین برنامه های درمانی اعتیاد به شیشه عبارت اند از سم زدایی دارویی و مراقبت های رفتارشناختی (تراپی شناختی). بر اساس یک گزارش از آن جا که ناکارایی شناختی می تواند بر نتایج درمان تاثیر بگذارد، پزشکان باید کاملا از وضعیت رفتار شناختی این بیماران مطلع باشند و ارزیابی جامع روانشناختی قبل از درمان ضروری است. تراپی شناختی- رفتاری برای درک نقش مصرف مواد در زندگی شخصی فرد است و مهارت های مقابله ای را پرورش می دهد تا از عود و بازگشت اعتیاد جلوگیری نماید.

وقتی در مورد مصرف مواد صحبت می کنیم سازمان ملی مبارزه با مواد مخدر استراتژی های شناختی-رفتاری را با عنوان “یاد گرفتن شناسایی و تصحیح رفتارهای مشکل ساز از طریق به کارگیری مهارت های مختلف برای توقف مصرف مواد”  شرح می دهد. با تشخیص زود هنگام تمایل به مصرف و شناسایی موقعیت هایی که ممکن است شخصی را در معرض خطر قرار دهد، فرد می تواند استراتژی های مقابله ای موثری را در خود ایجاد نماید.

شیشه

امیدواریم این مقاله توانسته باشد تا حد مطلوبی به سوالات و ابهامات شما درباره ماده مخدر شیشه، پاسخ داده باشد. اگر تصور می کنید که این مطالب می تواند برای هر یک از اطرافیان شما مفید باشد، حتما با آنها به اشتراک بگذارید. ما نیز از از نظرات سازنده ای که در قسمت نظرات این مطلب قرار می دهید، استقبال می کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید