اعتیاد به ماری جوانا

ماری جوانا

فهرست مطالب

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا که با نام های علف و… نیز شناخته می شود به برگ ها، گل ها، شاخه ها و دانه های گیاه شاهدانه ساتیوا (حشیش) اطلاق می شود که محتوی روانگردان (تغییر دهنده ذهن) و ماده شیمیایی دلتا ۹ تتراهیدروکانابینول (THC)و ترکیبات دیگری است. مواد گیاه شاهدانه (حشیش) با صمغ نیز مخلوط می شوند که به‌ آن حشیش یا روغن حشیش نیز می گویند.

ماری جوانا بیشترین ماده مخدر مورد استفاده ای است که به ایالات متده قاچاق می شود، و عموما به صورت سیگاری که با دست پیچیده شده (لول) یا در یک پیپ یا در یک پیپ آبی (بانگ) کشیده می شود. این ماده در در وسیله ای به نام بلانتنیز کشیده می شود – سیگاری که از تنباکو خالی شده و با ترکیبی از تنباکو و ماری جوانا مجددا پر شده است. ماری جوانا عطری تند، ترش و شیرین دارد.

روش دیگر مصرف این ماده این است که برگ ها، گل ها، شاخه ها و دانه های این  گیاه را با غذا مخلوط شده یا مانند چای دم می شود.

تاریخچه ماری جوانا

برخی از انواع گیاه شاهدانه با عنوان کنف (حشیش) نیز شناخته می شوند گر چه کنف عموما به فیبرهایی که از این گیاه ها بدست می آید اطلاق می گردد. از نظر تاریخی فیبر کنف برای ساخت ریسمان، کاغذ، پارچه و بوم های قایق رانی استفاده می گردد. امروزه از فیبر کنف برای تولید بلوک های سیمانی برای پروژه های ساخت و ساز، بیوپلاستیک، جواهرسازی و سوخت های زیستی استفاده می شود. در دوره استعمار آمریکا تولید کنف با توجه به قوانین کشور انگلیس صورت می گرفت. جرج واشنگتن آن را به عنوان محصول در ماونت ورنون پرورش داد. در آن زمان گیاه کنف تتراهیدروکانابینول، که ترکیب اصلی گیاه شاهدانه (حشیش) است کم بوده و این گیاه به دلیل کاربرد آن در صنعت ارزشمند به حساب می آمد.

استفاده دارویی از گیاه شاهدانه در امریکا از سال های ۱۸۵۰ آغاز گردید. در آن زمان محصولات استخراج شده از گیاه شاهدانه برای درمان بیماری هایی مانند درد و تشنج در ماهیچه ها تولید و فروخته می شدند. مدتی بعد قوانین داروسازی در برخی ایالت ها ایجاد شدند. محصولاتی که در برگیرنده مواد اعتیادآور بودند عموما به عنوان محصولات سمی نام گذاری می شدند و در برخی موارد فقط با مجوز یک پزشک قابل استعمال و در دسترس بود.

امروزه‌ ماری جوانا توسط دولت فدرال با عنوان ماده مخدر رده ۱ دسته بندی می شود که به این معناست که مصرف این دارو ریسک بسیار زیادی به همراه دارد و این گونه در نظر گرفته شده که هیچ گونه مصرف دارویی نداشته باشد. اما با این حال تعدادی از ایالت ها ماری جوانا را برای مصرف تفریحی بزرگسالان قانونی کرده اند و ۲۳ ایالت کلومبیا اجازه داده اند که از ماری جوانا برای درمان بیماری های خاصی استفاده کنند.

با این که بسیاری از افراد درخواست کرده اند که ماری جوانا برای درمان درد و حالت تهوع ناشی از بیماری ایدز، سرطان و غیره  قانونی گردد، مشاهدات بالینی ثابت نمی کنند که منافع دارویی گیاه شاهدانه یا ماری جوانا بیشتر از ریسک های آن است. یک دارو برای این که به عنوان یک داروی قانونی توسط سازمان غذا و داروی امریکا شناخته شود، باید اجزا‌ و عناصر قابل اندازه گیری و تعریف شده ای داشته باشد (مثل یک قرص یا امپول). از آن جا که گیاه شاهدانه شامل صدها عنصر شیمیایی است که در هر گیاه با گیاه دیگر تفاوت دارد (و این عناصر مختلف ممکن است تاثیرات مختلفی ایجاد نمایند) و از آن جا که این مواد عموما از طریق دود کردن (کشیدن) مصرف می شود، بسیار دشوار است که کاربرد دارویی آن را ارزیابی نمود.

در حال حاضر چندین دارو THC‌بیس هستند که توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای درمان درد و حالت تهوع تایید شده اند. و دانشمندان دائما در حال بررسی و اکتشاف خواص دیگر مواد شیمیایی هستند که در گیاه شاهدانه پیدا شده است. مانند کانابیدیول که یک ترکیب غیر روان گردانی است و به دلیل موثر بودنش در درمان درد، و صرع در کودکان و بیماری های دیگر مورد مطالعه قرار گرفته است.

همچنین مهم است بدانید که قدرت ماری جوانا به شدت در سال های اخیر افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۲ میزان  THCدر نمونه های ماری جوانا که توسط نیروهای قانونی مصادره شده بود به طور میانگین ۱۵ درصد بود. در حالی که در سال ۱۹۸۰های این تمرکز و توجه حدود چهار درصد بود. قدرت بالای مواد مخدر نمی تواند مصرف کنندگان جدید را در معرض ریسک و توقعات شدید و واکنش های غیر قابل پیش بینی قرار دهد. برای کسانی که به طور مداوم مصرف دارند قدرت بالا می تواند ریسک اعتیاد به ماری جوانا را افزایش دهد.

تاثیرات مصرف ماری جوانا

تاثیرات سوء مصرف ماری جوانا

وقتی ماری جوانا مصرف می شود THC با سرعت بالایی از شش ها به سمت جریان های خونی(رگ) حرکت می کنند که در واقع مواد را به سمت مغز و دیگر ارگان های بدن هدایت می کنند.THC  هنگامی که با غذا یا نوشیدنی ها مصرف شود، با سرعت کمتری جذب می شود.

صرف نظر از این که  THCچگونه مصرف می شود این مواد به طور خاص بر روی گیرنده کانابینویید سلول های مغزی اثر می گذارند. این گیرنده ها – عموما توسط مواد شیمیایی THC مانندی که به طور طبیعی توسط مغز تولید می شود – بخشی از شبکه ارتباطی عصبی هستند که به آن سیستم کانابینوید داخلی گفته می شود و نقش بسیار مهمی در کارکرد طبیعی ذهن دارد.

بیشترین تراکم گیرنده های کانابینوید در بخش هایی از مغز که بر لذت، حافظه، تفکر، تمرکز، حواس و درک زمان و هماهنگی در حرکات اثر دارند وجود دارد. ماری جوانا سیستم کانابینوید را بیش فعال می کند که تاثیراتی چون مستی برای مصرف کنندگان ایجاد می کند. مصرف کنندگان ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • تغییر در ادراک و خلق و خو
 • اختلال در هماهنگی
 • مشکل در تفکر و حل مسئله
 • اختلال در یادگیری، مشکلات در حافظه
 • کاهش در اشتها

تحقیقات نشان می دهند که استفاده از ماری جوانا ممکن است باعث ایجاد مشکلات در زندگی روزمره گردد یا این مشکلات را تشدید کند. کسانی که مصرف سنگین دارند اظهار می کنند که از زندگی خود رضایت ندارند و سلامت جسمی و روانی ضعیفی دارند، در ارتباطات خود مشکل دارند و در مقایسه با همسالان خود که مصرف ندارند موفقیت شغلی و تحصیلی کمتری دارند. استفاده از این مواد همچنین احتمال ترک تحصیل را نیز افزایش می دهد. تعدادی از کارگاه های مطالعاتی مصرف ماری جوانا را با غیبت کردن، احساس خستگی، تصادفات و جابجایی شغلی مرتبط دانسته اند.

ریسک مصرف ماری جوانا

ریسک های مصرف ماری جوانا برای سلامتی

مصرف ماری جوانا با تعدادی مشکلات سلامتی مرتبط است به ویژه مشکلاتی که مربوط به قلب، حافظه و سلامت روانی اند.

کشیدن ماری جوانا برای ریه ها مضر است و کسانی که دائما مصرف می کنند بسیاری از مشکلات تنفسی مشابه مشکلات مصرف کنندگان تنباکو را نیز تجربه می کنند. مانند:

 • سرفه های روزانه و ایجاد خلط
 • مشکلات حاد در قفسه سینه
 • ریسک بالای عفونت ریوی
 • آسیب به سیستم ایمنی
 • سلول های مغزی را می کشد و به سیستم عصبی مرکزی آسیب می رساند
 • مشکلات باروری
 • افزایش فشار خون و ضربان قلب

بر اساس نتایج به دست آمده از یک پژوهش، کسانی که دائما ماری جوانا مصرف می کنند ولی تنباکو مصرف نمی کنند، مشکلات سلامتی بیشتری دارند و روزهای بیشتری از محل کار خود را غیبت می کنند، در مقایسه با کسانی که ماری جوانا مصرف نمی کنند، و دلیل اصلی آن به خاطر بیماری های تنفسی است. هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف ماری جوانا منجر به سرطان ریه می شود یا نه.

تحقیقات همچنین نشان می دهند که مصرف این مواد ضربان قلب را ۲۰ تا ۱۰۰ درصد پس از مصرف افزایش می دهد و این تاثیر می تواند تا سه ساعت ادامه داشته باشد.

پژوهش و تحقیق دیگری نشان داده که مصرف کنندگان ماری جوانا ۴.۸ برابر بیشتر در معرض حمله قلبی در اولین ساعت پس از مصرف مواد قرار دارند. این ریسک می تواند برای بزرگسالان و کسانی که مشکلات قلبی دارند حتی بیشتر هم باشد.

تعدادی از تحقیقات، مصرف شدید ماری جوانا و مشکلات روانی را مرتبط به هم می دانند. دوزهای بالا می توانند انفعال های روانی موقتی را در برخی مصرف کنندگان ایجاد کند. مصرف مواد مخدر همچنین می تواند دوره بیماری را برای بیمارانی که اسکیزوفرنی دارند بدتر کند. تعدادی از تحقیقات بزرگ و طولانی بین مصرف ماری جوانا و روان پریشی رابطه ای یافته اند.

مصرف ماری جوانا همچنین با مشکلات روانی دیگری نیز مرتبط است مثل:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات شخصیتی
 • افکار خودکشی (در نوجوانان)
 • فقدان انگیزه برای فعالیت در کارهای مفید

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا بهتر بتوانیم این مشکلات روانی  را درک کنیم.

مصرف ماری جوانا در دوره حاملگی با ایجاد رفتار های عصبی در فرزندان مرتبط است. چون که THC‌ و دیگر عناصر، اندوکانابینوئی های شیمیایی خود بدن را باز تولید می کنند. مصرف ماری جوانا توسط مادران باردار ممکن است سیستم اندوکانابینوئید در حال رشد را در مغز جنین تغییر دهد. عواقب مصرف برای فرزند می تواند مواردی مثل اختلال در تمرکز، حافظه و حل مسئله را در بر بگیرد.

همچنین مشخص شده است که مصرف ماری جوانا تاثیر خیلی منفی بر رشد مغز در افراد جوانی که مصرف سنگینی دارند می گذارد. تاثیرات بر روی حافظه و تفکر ممکن است برای زمانی طولانی باقی بماند و حتی می تواند دائمی باشد. یک تحقیق بر افرادی که شروع به مصرف مواد در دوره نوجوانی کردند نشان می دهد که اتصالات در نواحی از مغز که مسؤل یادگیری و حافظه است به شدت کاهش می یابد. یک تحقیق طولانی که در نیوزیلند انجام شده بود نشان داد افرادی که در سنین نوجوانی شروع به مصرف سنگین مواد نمودند در بین سنین ۱۸-۳۸ سالگی به طور میانگین هشت نمره از آی کیو خود را از دست دادند. توانایی های شناختی از دست رفته در آن هایی که در بزرگسالی مصرف ماری جوانا را ترک کردند به طور کامل ترمیم نشد. افرادی که در بزرگسال شروع به مصرف این مواد نمودند با کاهش شدید آی کیو مواجه نشدند.

علاوه بر این چون قدرت تصمیم گیری و هماهنگی را مختل می کند، مصرف ماری جوانا می تواند ریسک تصادف منجر به جراحت یا مرگ را در حین رانندگی افزایش دهد. تحلیل گران مطرح می کنند که مصرف ماری جوانا احتمال تصادف در رانندگان را دو برابر افرایش می دهد. موضوع مرتبط دیگر این است که مصرف ترکیبی ماری جوانا و مشروبات الکلی اختلالات رانندگی را بیشتر از وقتی که این دو مواد به طور جداگانه مصرف شوند افزایش می دهد.

اعتیاد به ماری جوانا

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

بر خلاف باور عموم مردم، ماری جوانا یک ماده اعتیاد آور است. تحقیقات نشان می دهند که تقریبا ۹ درصد مصرف کنندگان دچار اعتیاد می شوند. تخمین زده می شود که اعتیاد در میان افرادی که در سنین پایین شروع به مصرف این ماده می کنند بیشتر افزایش می یابد (به طور تخمینی ۱۷ درصد دچار اعتیاد می شوند) و در میان کسانی که این مواد را به طور روزانه مصرف می کنند به طور تخمینی ۲۵-۵۰ درصد معتاد می شوند.

افرادی که معتاد به حشیش هستند ممکن است وقتی که سعی می کنند مصرفشان را متوقف کنند علائم ترک مواد را تجربه کنند. افرادی که مواد را در طولانی مدت مصرف کرده اند، عوارضی چون زودرنجی، بی خوابی، کاهش اشتها، اضطراب و تمایل به مصرف مواد را گزارش داده اند که همه این موارد می توانند پرهیز از مصرف مواد را برای آن ها دشوار سازد.

اقدامات رفتاری شامل تراپی های رفتاری – شناختی و مشوق های انگیزشی (مثل تهیه کوپن برای محصولات و خدمات برای بیمارانی که پاک باقی می مانند) ثابت کرده اند که می توانند در درمان و بهبود از اعتیاد به ماری جوانا موثر باشند. با اینکه داروهایی برای درمان ماری جوانا/حشیش هنوز وجود ندارند، اکتشافات اخیر در مورد سیستم اندوکانابینوئید وعده داده اند تا برای تسهیل و کاهش علائم ترک داروهایی تولید کنند که اثرات سم زدایی دارو را از بین برده و مانع عود و بازگشت آن شوند.

علائم اعتیاد به ماری جوانا

اعتیاد به ماری جوانا عموما در نوجوانی و جوانی تشخیص داده می شود. با این حال روندهای اخیر و پذیرش اجتماعی گسترده مصرف ماری جوانا و دسترسی وسیع به آن، هم برای تفریح و هم برای مصارف دارویی ممکن است نرخ اعتیاد را در بزرگسالان افزایش دهد. همانند اعتیاد به دیگر مواد مخدر یک سری علائم فیزیکی و رفتاری وجود دارند که می توانند نشان دهنده اعتیاد به ماری جوانا باشند (که در پزشکی به اختلال مصرف حشیش شناخته می شود).

تغییرات رفتاری شامل:

 • ادراکات مختل شده
 • اختلال در هماهنگی
 • مشکل در تفکر و حل مسئله
 • مشکلات مستمر در یادگیری و حافظه

دیگر علائمی که مصرف ماری جوانا، سوء مصرف آن و اعتیاد به آن به همراه دارند شامل:

 • چشمانی قرمز و تار و خونین
 • سرفه های مداوم همراه با خلط
 • تپش قلب شدید
 • گرسنگی
 • خشکی دهان
 • اضطراب، پارانویا یا ترس
 • حافظه ضعیف
 • هماهنگی ضعیف
 • سرعت عکس العمل پایین
 • فقدان کنترل
علائم ترک ماری جوانا

علائم ترک ماری جوانا

برخی از علائم ترک ماری جوانا با مصرف طولانی مدت آن مرتبط است که عموما یک هفته پس از ترک بروز می کنند. برخی از رایج ترین علائم ترک شامل:

 • زود رنجی، عصبانیت، پرخاشگری
 • استرس و اضطراب
 • مشکلات خواب
 • کاهش اشتها یا کاهش وزن
 • ناآرامی
 • علائم فیزیکی مثل درد شکم، لرزیدن، تعرق، تب‌ و سر درد

از آن جا که بسیاری از این علائم ترک، هشداردهنده مشکلات دیگری است، ارزیابی تخصصی توسط یک متخصص اعتیاد بسیار ضروری است تا مشخص کند که آیا ترک ماری جوانا باعث این علائم شده است یا نه.

درمان اعتیاد ماری جوانا

گزینه های درمانی یا توانبخشی برای اعتیاد به ماری جوانا مشابه برنامه های درمانی و پروتکل های اعتیاد به مشروبات الکلی و مواد مخدر است. تراپی های مدرک محور مثل کمک رسانی های دوازده گامی، تراپی رفتاری-شناختی، تراپی های افزایش انگیزه و دیگر رویکردهای معتبر علمی می توانند با توجه به وضعیت فرد، مصرف دیگر مواد مخدر و نیازهای درمانی گزینه های موثری برای درمان اعتیاد باشند.

در این مقاله سعی شد تا با استفاده از آمارهای دقیق و معتبر، اطلاعاتی درباره ماری جوانا و اعتیاد به این ماده در اختیار شما قرار داده شود. شما نیز می توانید با ارسال نظرات و دیدگاه های خود، اطلاعات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید