اعتیاد به کوکائین

اعتیاد به کوکائین

فهرست مطالب

آنچه باید درباره خطرات و عوارض جانبی مصرف مواد مخدر بدانید

مصرف طولانی مدت کوکائین سلامت جسمی، عاطفی و روحی شما را به خطر می اندازد و می تواند به روابط عاطفی، امور مالی و عملکرد شغلی شما آسیب برساند. دانستن نشانه ها، علائم و عوارض جدی مصرف کوکائین، سوء استفاده و اعتیاد می تواند به شما یا عزیزتان کمک کند تا بفهمید چگونه در معرض خطر هستید و چه زمان نیاز به کمک های حرفه ای دارید.

کوکائین چیست؟

کوکائین خالص یک پودر سفید رنگی است و از گیاه کوکای آمریکای جنوبی گرفته شده است. در دهه ۱۸۸۰، جامعه پزشکی ایالات متحده از این ماده به عنوان بی حس کننده موضعی و بعد از آن برای درمان افسردگی استفاده می کردند.

تا دهه ۱۹۶۰، مردم برای مهمانی و خوش گذاری های شبانه، این مواد غیرقانونی را به عنوان یک محرک “احساس خوب” مصرف می کردند؛ بدون اینکه از خطرات و آسیب های کوتاه مدت و بلند مدت آن، از جمله اعتیاد و حمله قلبی کشنده، تشنج و سکته مغزی آگاهی داشته باشند. در سال ۱۹۷۰، سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده به دلیل عواقب و عوارض خطرناک این ماده برای سلامتی، کوکائین را به عنوان یک مواد مخدر دسته بندی کرد و در اختیار داشتن این مواد مخدر را جرم دانست.

کوکائین چگونه مصرف می شود؟

کوکائین چگونه استفاده می شود؟

سه نوع کوکائین وجود دارد: هیدروکلراید کوکائین (پودر بلوری سفید رنگی که اغلب با مواد دیگر مخلوط می شود یا با مواد دیگر برش داده می شود)، freebase (فرم خالص و عاری از افزودنی هیدروکلراید)، و کراک کوکائین (بلورهای سفید یا صورتی که از پودر استخراج می شوند و با جوش شیرین و گرما ترکیب می شوند).

شکل پودری هیدروکلراید بیشتر از طریق بینی استنشاق می شود. اگرچه می توان آن را روی لثه مالید، بلعید، یا ذوب و در مایع حل کرد، سپس با سوزن مستقیماً به داخل رگ تزریق کرد. freebase و کراک کوکائین معمولاً دودی می شوند.

تفاوت بین کراک و کوکائین چیست؟

هنگامی که سنگ کریستال های صورتی کم رنگ یا زرد پردازش می شوند، ماده کراک کوکائین شکل می گیرد. این مواد مخدر – جایگزین ارزان تر برای پودر کوکائین – در دمای دود تبخیر می شود (این ماده به دلیل صدای ترک خوردگی که هنگام گرم شدن ایجاد می کند، “کراک” نامیده می شود).

کراک به طور معمول در پیپ دود می شود، یا بر روی ماری جوانا یا تنباکو پاشیده میشود و مانند سیگار مصرف می شود. طبق گفته ی Manual of Substance Abuse Treatment ، کراک قوی ترین و اعتیاد آورترین شکل کوکائین است. حالت مستی و سرخوشی با مصرف این ماده سریع اتفاق افتاده و واکنش های شدیدی به همراه دارد. اثرات مصرف طولانی مدت آن می تواند کشنده باشد.

اثرات رفتاری و جسمی کوکائین چیست؟

واکنش های مصرف کوکائین برای هر شخص متفاوت است. عوارض جانبی جسمی رایج آن شامل تعرق، تغییر در ریتم قلب، تنفس سریع، احساس گرما یا سرمای زیاد، حالت تهوع، سرگیجه یا ضعف عضلات است. در حالت مستی با کوکائین، برخی افراد احساس انرژی زیاد، هوشیاری و تند صحبت کردن دارند، در حالی که برخی دیگر احساس اضطراب دارند.

حالت مستی تقریباً بلافاصله اتفاق می افتد و ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. هنگامی که این حالت از بین می رود، معمولاً “سقوط” در پی دارد. در این مدت، فرد ممکن است احساس افسردگی یا خودکشی، اضطراب، پارانوئید، و تمایل بیشتری به مصرف مواد مخدر داشته باشد.

به دنبال استفاده طولانی مدت کوکائین، افراد ممکن است نسبت به اثرات آن مقاوم شده و بیشتر و بیشتر از این ماده برای ساعت ها یا حتی روزها جهت سرمستی استفاده کنند. این، چرخه ی شرور و خشن اعتیاد است.

آیا کوکائین اعتیاد آور است؟

بله. مصرف کوکائین منجر به بازگشت مجدد سروتونین / نوراپی نفرین / دوپامین می شود، به این معنی که این ماده ها به انتشار مواد شیمیایی “داشتن حس خوب” در مغز کمک می کند. با گذشت زمان، گیرنده های مغز ممکن است نسبت به شوق و حس خوبی که دوپامین ناشی از مصرف کوکائین ایجاد می کند، بی تفاوت و خنثی شوند.

براساس اعلام موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر آمریکا، “استفاده مکرر از کوکائین مانند سایر مواد مخدر، می تواند باعث ایجاد تغییرات طولانی مدت در مدار پاداش مغز و سایر سیستم های مغزی شود، که این امر ممکن است منجر به اعتیاد شود. مدار پاداش سرانجام با دوپامین اضافی ناشی از دارو سازگار شده و نسبت به آن کم کم حساسیت خود را از دست می دهد. در نتیجه، مصرف کنندگان به صورت مکرر دوزهای قوی تر و بیشتری استفاده می کنند تا همان میزان سرمستی را که در ابتدا داشته اند، به دست آورند و از ترک و عقب نشینی رهایی پیدا کنند.”

علائم رایج مصرف کوکائین

علائم رایج سوء مصرف کوکائین یا اعتیاد به آن چیست؟

استفاده از لوازم مصرف مواد مخدر – سوزن، پیپ، قاشق، کیسه های پلاستیکی کوچک و تیغ – می تواند نشانه ای از مصرف کوکائین باشد. اسکناس های پیچیده شده (برای استنشاق کوکائین) و مانده های سفید در سطوح مسطح مانند آینه های دستی، مجله ها یا کتاب ها می توانند علائم دیگری باشند.

علائم و نشانه های فیزیکی مصرف این ماده شامل موارد زیرمی باشد:

 • لکه های پودری سفید اطراف بینی (“لکه های قندی”)
 • مردمک های گشاد شده حساس به نور (برای افرادی که کوکائین مصرف می کنند استفاده از عینک آفتابی، حتی اگر هوا آفتاب نباشد غیرطبیعی نیست)
 • چشمان خونین یا اشکی
 • نشانه های سوزن روی دست، ساعد، ساق و یا پا
 • تنفس سریع و پی در پی
 • آبریزش مداوم بینی
 • خون دماغ شدن مداوم
 • گرفتگی بینی
 • گلودردهای مکرر
 • لرزش دست / بی قراری
 • کاهش اشتها
 • تب
 • سردرد
 • صورت و مخصوصاً گونه ها پف کرده و پیر به نظر می رسند
 • آسیب غیرقابل برگشت به بینی. از بین رفتن خون رسانی به سپتوم می تواند باعث شود برآمدگی بینی در نهایت از بین برود.

مصرف طولانی مدت کوکائین می تواند بر سلامت روانی شخص نیز تأثیر منفی بگذارد. تغییر در رفتار می تواند شامل نوسانات شدید خلقی، استرس های مالی، خواه مربوط به داروی پرهزینه باشد یا بخاطر مسائل مربوط به حفظ اشتغال و علائم افسردگی مانند پارانویا یا اضطراب، حتی اگر مواد مصرف نکرده باشند، شود.

بسیاری از کسانی که با اعتیاد به کوکائین مبارزه می کنند از درمان یکپارچه ای که همزمان برای درمان اعتیاد به کوکائین و  بیماری های روانی انجام می گیرد، بهره مند می شوند. برای برخی از افراد، تجربه دوباره حالت مستی، امری همه گیر و مهم می شود، حتی اگر به قیمت فروپاشی مسئولیت های خانوادگی یا شغلی آن ها تمام شود.

برخی افراد غیرقابل اعتماد و دروغگو می شوند و برای تأمین بودجه مصرف مواد خود، به سرقت متوسل می شوند.

علائم هشدار دهنده رفتاری شامل موارد زیر می شوند:

 • پرحرفی / پرچانگی / هیجان انگیزی بی دلیل
 • بی قراری بیش از حد
 • وحشت زدگی
 • پارانویا
 • توهم
 • هذیان
 • تحریک پذیری
 • رفتار خشونت آمیز یا پرخاشگرانه
 • میل جنسی بیش از حد
 • نوسانات خلقی
کوکائین و کراک چگونه بر بدن تاثیر می گذارند

کوکائین و کراک چگونه بر بدن تاثیر می گذارند؟

هر دو ماده کراک کوکائین و کوکائین می توانند بسیار خطرناک باشند، خواه فقط یک بار و یا بطور مداوم استفاده شود.

در یک مطالعه ارائه شده به انجمن قلب آمریکا، محققان استرالیایی کوکائین را اینگونه توصیف نمودند “داروی تمام عیار حمله قلبی است.” اثرات آن به قدری سریع هستند که حتی فردی که سالم است و برای اولین بار مصرف می کند می تواند دچار حمله قلبی شود. کوکائین منجر به کاهش جریان اکسیژن در قلب می شود. در عوض، عضله قلب بیشتر فعالیت می کند. کوکائین یک تشدیدکننده عروق است، که باعث می شود قلب در هنگام تنگ شدن رگ سریعتر تپیده شود.

مصرف طولانی مدت آن می تواند به آترواسکلروز (تصلب شریان) و بیماری عروق کرونر منجر شود. همچنین سخت شدن شریان ها یا مویرگ ها، که علت اصلی مرگ و میر در زنان و مردان در ایالات متحد است، از اثرات مخرب آن است.

وقتی کوکائین پودری استنشاق می شود، رگهای خونی داخل بینی کوچک می شوند و سپس بزرگ می شوند، درنتیجه بینی قرمز و پر از آب می شود. پس از استفاده مکرر، رگ های خونی ممکن است آسیب های دائمی ببینند وبر حس بویایی مصرف کننده کوکائین تأثیر می گذارد.

استنشاق  کوکائین همچنین ممکن است منجر به از بین رفتن خونرسانی در سپتوم بینی (دیواره نازک بین سوراخ بینی که از پل بینی پشتیبانی می کند) شده و باعث شکسته شدن دیواره می شود.

استنشاق کوکائین عامل ” ریه کراکی ” ، با علائم کشنده ی بالقوه از جمله درد شدید قفسه سینه، درجه حرارت بالای بدن و مشکل تنفسی شود.

تزریق کوکائین به دلیل استفاده مشترک از سوزن می تواند منجر به عفونت و افزایش خطر ابتلا به هپاتیت یا HIV شود.

آیا استفاده همزمان از کوکائین و الکل خطرناک است؟

مخلوط کردن این دو ماده می تواند باعث ایجاد کوکتیلن شود، که اثر سمی بر کبد و قلب می گذارد، به طور خطرناکی بر ریتم و ضربان قلب تأثیر گذاشته و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد.

کوکائین و هروئین

زمانی که کوکائین و هروئین را مخلوط می کنید چه اتفاقی می افتد؟

ترکیب کوکائین، که یک محرک سیستم عصبی مرکزی است، با هروئین، مواد افیونی عامل پریشانی، به اسم”توپ پر سرعت” شناخته می شود.  برخی به اشتباه معتقدند چون که این محرک سریعاً منجر به مستی می شود و به دنبال آن احساس آرامش از عامل پریشانی به دست می آید، در واقع ترکیب “بالا” و “پایین” هرگونه عوارض منفی را از بین می برد. این منطق پیچیده و خطرناکی است. در واقع، این محرک منجر به استفاده بیش از اندازه اکسیژن در بدن می شود در حالی که عامل پریشانی میزان تنفس را کاهش می دهد. این واکنش “فشار – کشش” می تواند منجر به سکته مغزی، آنوریسم، و همچنین پیامدهای مهلکی، مانند نارسایی تنفسی شود.

چرا فنتانیل به کوکائین اضافه می شود و پیامدهای احتمالی آن چیست؟

در سال های اخیر، تعداد فزاینده ای از فروشندگان و قاچاقچیان فنتانیل را، یک مسکن درد افیونی مصنوعی، با کوکائین و داروهای دیگرمخلوط می کنند. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، “فنتانیل ۵۰ برابر از هروئین قوی تر و ۱۰۰ برابر قوی تر از مورفین است.”

افرادی که نمی دانند که کوکائین با روکش فنتانیل مصرف می کنند طبق گفته انستیتوی ملی سوء مصرف مواد مخدر در آمریکا، در معرض خطر اوردوز هستند. اگر کوکائین به فنتانیل غیرقانونی آلوده باشد، اوردوز می تواند منجر به ایست قلبی یا آسیب دائمی مغز شود. به هیچ وجه نمی توان تشخیص داد که آیا مواد به فنتانیل آلوده شده است یا خیر.

علائم اوردوز کوکائین کدامند؟

علائم اوردوز شامل همه چیز از علائم جسمی ناخوشایند یا ناراحت کننده تا حمله قلبی کشنده یا سکته مغزی است. رایج ترین علائم شامل موارد ذیل می باشند:

 • ضربان قلب بالا یا ضربان قلب نامنظم
 • فشار خون بالا
 • احساس لرزش
 • تنفس دشوار
 • تاری دید
 • اضطراب شدید
 • احساس گیج شدن
 • توهم
 • حمله قلبی
 • تشنج
 • سکته های مغزی

در صورت اوردوز، متخصصان پزشکی سعی می کنند جریان خون را به قلب برگردانده، تشنج را متوقف کنند و یا خون رسانی به مغز را بازگردانند. برخی از بیماران اوردوز به داروی نالوکسان پاسخ مثبت می دهند.

اگر به اوردوز مشکوک هستید، سریعاً با ۱۱۰ تماس بگیرید.

درمان مصرف کوکائین

موثرترین درمان سوء مصرف کوکائین یا اعتیاد به آن چیست؟

درمان جسمی با پاکسازی اثرات سمی کوکائین از بدن شروع می شود که معروف به “سم زدایی” است. به منظور مدیریت موفقیت آمیز علائم ترک کوکائین، سم زدایی پزشکی همراه با نظارت توصیه می شود. ترک کوکائین می تواند از چند روز تا چند ماه ادامه یابد. خطر بازگشت به مصرف در این زمان با تلاش بدن برای کسب تعادل مجدد، زیاد می شود.

شایع ترین علائم ترک کوکائین کدامند؟

به طور معمول وقتی مصرف کوکائین متوقف می شود، هوس شدید به مصرف آن شروع می شود. علائم ترک در فازهای مختلف اتفاق می افتد، این علائم یک یا دو روز بعد از آخرین مصرف شروع شده و تا ده هفته ادامه پیدا می کنند. این فازها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هوس کوکائین
 • گرسنگی شدید
 • افسردگی
 • اضطراب
 • بی قراری در خواب
 • احساس خستگی / فرسودگی شدید
 • طغیان و عصبانیت شدید / تحریک پذیری
 • عدم توانایی در لذت بردن

آنچه در این مقاله خواندید شامل مهم ترین اطلاعات در مورد کوکائین و اعتیاد به آن بود. شما نیز اگر نکته مهمی در رابطه با موضوع این مقاله در اختیار دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. مشتاقانه منتظر مطالعه نکات و نظرات شما در این باره هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید