عوامل موثر افزایش جذابیت در افراد

افزایش جذابیت در افراد

فهرست مطالب

زمانی که افراد با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند عواملی که موجب افزایش جذابیت در افراد شده است آن‌ها را جذب یکدیگر می‌کند و جاذبه شروع می‌شود. اغلب برخوردهای افراد به شکل تصادفی پیش می‌آید؛ مثل برخورد با یکدیگر در آسانسور، کوچه، محل کار، در کلاس درس و یا در خانه مشترک و… . به‌این‌علت که در محلی خاص زندگی می‌کنیم یا در محل خاصی اشتغال به کار داریم به‌ناچار با برخی از افراد بیش از دیگران برخورد خواهیم داشت. اغلب هم‌جواری نخستین گام در جاذبه نسبت به دیگران است. در ادامه این مقاله از تسهیلگران بیشتر در خصوص تاثیر افزایش کاریزما و نقش جذابیت در روابط توضیح داده شده است.

جذابیت چیست؟

باید گفت که طبق علم روان‌شناسی امروزی چیزی که سبب افزایش جذابیت شما در افراد می‌شود چهره بیرونی نیست؛ بلکه جذابیت درونی افراد است. در واقع می‌توان گفت مهم نیست که شکل ظاهری شما چگونه است؛ بلکه شکل باطنی شما برای دیگران مهم است. اصولاً به هر اندازه که در مورد جذابیت ظاهری و بیرونی خودنگران باشیم و کوشش ما این باشد که آن را با روش‌های گوناگونی بهتر کنیم از جذابیت درونی خود غافل می‌شویم. در این حالت ممکن است احساس ناامنی کنیم و گاهی شاید نسبت به افراد دیگر و جامعه احساس خشم زیادی داشته باشیم.

وقتی که نگران این باشیم که ظاهر ما برای دیگران جذابیت دارد یا خیر از اعتمادبه‌نفس کودکان ما تا اعتمادبه‌نفس خودمان کاهش پیدا کرده و در نتیجه شادی زندگی‌مان از بین می‌رود. به‌طورکلی باید گفت درک تأثیر افزایش کاریزما سبب می‌شود که بفهمیم جذابیت به زیبایی ظاهر نیست؛ بلکه به نوری وابسته است که درون شما وجود دارد و می‌درخشد و موجب افزایش جذابیت در افراد می‌شود.

نقش جذابیت در روابط 

نقش جذابیت در روابط 

شاید بتوان گفت که جذاب بودن، افزایش جذابیت در افراد، تأثیر افزایش کاریزما و جذب‌کردن دیگران به خود از جمله مهم‌ترین موضوعاتی هستند که این روزها پیرامون برقراری ارتباط با دیگران مطرح می‌شوند. شاید فکر کنید که جذابیت به زیبایی ظاهری ختم می‌شود و برای کسب آن  بیش از هر چیز به‌ظاهر خود توجه نمایید. توجه داشته باشید که قطعاً جذابیت در علم روان‌شناسی این گونه تعریف نمی‌شود. در حقیقت باید گفت جذابیت در رابطه موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشید، معنی درست آن را درک کنید و برای جذاب به‌نظررسیدن در رابطه تلاش نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزشی تاثیر ذهن آگاهی در زندگی افراد را مطالعه نمایید.

به‌طورکلی کسی می‌تواند جذاب باشد و شریک عاطفی‌اش را مجذوب خود نماید که درون جذابی داشته باشد. موضوعی که برای اغلب مردم ناشناخته است و تصور آن‌ها این است که باید ظاهری منحصربه‌فرد برای جذاب به‌نظررسیدن داشته باشند. جذاب به‌نظررسیدن و افزایش جذابیت در افراد نه‌تنها بد نیست؛ بلکه موجب برقراری روابط پایدار دوستانه و همچنین حفظ روابط عاطفی می‌شود. برای داشتن جذابیت در رابطه نیازی به تلاش جهت ساختن یک تیپ و قیافه خاص ندارید؛ بلکه لازم است درون خود را زیبا نمایید. برای جذاب بودن و تأثیر افزایش کاریزما باید ویژگی‌های رفتاری و عملکردی زیبا کسب نمایید و در ارتباط با دیگران از آن‌ها استفاده کنید.

تاثیر افزایش کاریزما

کلمه کاریزما در لغت به معنای فره است و در زبان یونانی به معنای هدیه یا موهبت که از نام الهه یونانی کاریز گرفته شده است. در واقع شاخص کاریزما زیبایی کامل و بخشایندگی است. کاریزما یا فرهمندی به معنای جذابیت غیرعادی و دارابودن صفات و خصوصیات منحصربه‌فرد، خاص و متمایز است که موردعلاقه و ستایش تعداد زیادی از انسان‌ها است. شخصیت کاریزماتیک به کاراکتری گفته می‌شود که به علت داشتن خصوصیات و ویژگی‌های خاص الگو و الهام‌بخش دیگر افراد است.

در حقیقت افراد کاریزماتیک از نگاه دیگران دارای قدرت رهبری فوق‌العاده هستند. همچنین باید گفت که آن چه باعث افزایش جذابیت در افراد می‌شود شخصیت دوست‌داشتنی، قابل‌اعتماد، پرانرژی، اعتمادبه‌نفس بالا و قدرت بیانی نافذ آن‌ها است. امروزه روان‌شناسان و جامعه‌شناسان معتقدند علاوه بر ذاتی بودن کاریزما یک مهارت یا ویژگی اکتسابی است که با آموزش و تمرین و تکرار قابل‌یادگیری است. در واقع باید گفت که مهم‌ترین ابزار یا مهارت تأثیرگذاری بر دیگران کاریزما یا جذبه است.

کاریزما مهارتی انگیزشی و حیاتی است که این مهارت حیاتی موجب موفقیت در تمام جنبه‌ها می‌شود. شغل، روابط و توانایی اثرگذاری بر دیگران و درآمد شما همه تحت‌تأثیر افزایش کاریزما است. به‌طورکلی باید گفت که کاریزما توانایی مجاب کردن افراد است تا باورتان کنند، تحت‌تأثیر قرار بگیرند و به شما اعتماد نمایند.

عوامل افزایش جذابیت در افراد

عواملی که باعث افزایش جذابیت در افراد می‌شوند

همان‌طور که بیان شد عده‌ای بر این باورند که افراد جذاب، جذابیت در خونشان است و آن‌ها به‌صورت فطری جذاب زاده شده‌اند؛ اما واقعیت چیز دیگری است. توجه داشته باشید که ویژگی‌هایی مثل ظاهر، ژنتیک و سابقه خانوادگی مواردی هستند که از زمان تولد همراه ما بوده‌اند؛ اما ویژگی‌های شخصیتی مانند جذابیت، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس را می‌توان با اندکی تلاش و دانستن یک سری اصول اولیه کسب کرد. دستیابی به شخصیتی جذاب و کاریزماتیک و افزایش جذابیت در افراد امری محال و نشدنی نیست و در ادامه می‌آموزیم که چگونه می‌توانیم جذاب باشیم و به موفقیت در زندگی دست یابیم.

۱. خودتان باشید

برخی افراد جهت به‌دست‌آوردن رضایت دیگران، گرفتن توجه، ورود به گروه‌های دوستی و یا کسب موقعیت‌های کاری با پنهان‌کردن خود واقعی‌ِشان، شخصیتی دروغین و خیالی را از خود به نمایش می‌گذارند. درصورتی‌که پذیرش عیب و نقص‌های خودمان در واقع یکی از مهم‌ترین اصول داشتن شخصیتی جذاب است. البته توجه داشته باشید که منظور از این گفته این نیست که تلاشی جهت بهبود نقطه‌ضعف و نقص‌هایمان انجام ندهیم. بلکه در واقع منظور این است که پیش از تغییر لازم است نسبت به شخصیت واقعی خود پذیرش داشته باشیم.

پذیرفتن خود با تمام کمبودها یکی از مهم‌ترین اصول داشتن عزت‌نفس بالا است که یکی از ویژگی‌های افراد جذاب هم این است که عزت‌نفس بالایی دارند. توجه داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست و کسانی که با خودشان صادق بوده همواره جذاب‌تر هم هستند. با پذیرش خودتان به خودتان احترام گذاشته و موجب می‌شود دیگران هم به شما احترام بگذارند و این در واقع یکی از عوامل افزایش جذابیت در افراد است.

۲. شنونده خوبی باشید

واقعیت این است که شنونده خوبی بودن از جمله ویژگی‌هایی است که هر فردی جهت برقراری ارتباط با دیگران در آن افراد جست‌وجو می‌کند. لبخندزدن، حفظ تماس چشمی مناسب، تکان‌دادن سر و پاسخ‌های به‌موقع و مناسب از جمله مواردی است که شما را به یک شنونده خوب تبدیل می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت که شنونده خوبی بودن به دو طرف مکالمه احساس ارزشمندی می‌دهد. از طرف دیگر توانایی شنیدن، تفسیر و درک معنای پشت کلمات دیگران سبب ایجاد ارتباطات عمیقی می‌شود و شما را به فردی متفکر و باملاحظه تبدیل می‌کند. به‌طورکلی می‌توان گفت که شنوده خوب‌بودن قطعاً در تأثیر افزایش کاریزما مؤثر است پس سعی کنید این ویژگی را در خود تقویت کنید.

۳. افزایش جذابیت در افراد با لبخند زدن

برای افزایش جذابیت در افراد قدرت لبخند خوب را دست‌کم نگیرید. زبان بدن افراد نقشی بسیار مهم در برقراری ارتباط و شروع یک مکالمه خوب دارند. توجه داشته باشید که لبخندزدن سبب می‌شود که شما فردی صمیمی و خوش انرژی به نظر برسید. قطعاً یکی از مهم‌ترین راه‌های شروع یک مکالمه مؤثر داشتن لبخند است. از سوی دیگر این ویژگی دارای اثرات مثبت فردی نیز است. بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۰۹ نشان داده است که چگونه حالت‌های چهره می‌تواند بر خلق‌وخوی افراد تأثیرگذار باشد و دریافتند افرادی که بیشتر لبخند می‌زنند احساس شادی بیشتری دارند.

۴. حس شوخ طبعی داشته باشید

حس شوخ‌طبعی و بامزه بودن از جمله ویژگی‌های شخصیتی است که تعداد زیادی از افراد جذب آن می‌شوند. عبوس و اخمو بودن انرژی‌های منفی را ساطع می‌کند که موجب می‌شود دیگران تمایل خود برای برقراری ارتباط را از دست دهند. البته لازم به ذکر است که باید در شوخی و مزاح تعادل را رعایت کنید؛ زیرا شوخی‌های بیش از اندازه به‌ویژه زمانی که از حد و مرزهای روابط عبور نماید بسیار آزاردهنده خواهد بود. پس توجه داشته باشید که حس شوخ‌طبعی یکی از عوامل افزایش جذابیت در افراد است که باعث برقراری ارتباط موفق با دیگران می‌شود.

افزایش جذابیت در افراد با قامتی صاف و ایستاده

۵. افزایش جذابیت در افراد با قامتی صاف و ایستاده

زمانی که به تأثیر افزایش کاریزما و چگونگی دست‌یافتن به آن فکر می‌کنید باید به وضعیت بدنی خود هم دقت نمایید. چگونگی ایستادن، راه‌رفتن و داشتن وضعیت بدنی استوار و محکم بدون شک شما را در نگاه دیگران با اعتمادبه‌نفس و قابل‌اعتماد جلوه داده و در درون خودتان نیز حس خوبی ایجاد می‌نماید.

طبق مطالعات روان‌شناسی صاف نشستن می‌تواند حس اعتمادبه‌نفس و قدرت ایجاد نماید. در واقع باید گفت افرادی که قامتی صاف و ایستاده دارند سر و چانه خود را بالا گرفته و سعی می‌کنند به‌اصطلاح ژست قدرت بگیرند، دست‌های خود را بازکرده، خمیده و قوزپشت نمی‌ایستند، افزایش تستوسترون و کاهش کورنیزول در بدن آن‌ها اتفاق افتاده و در نهایت سبب افزایش حس قدرت و افزایش جذابیت در افراد می‌شود.

۶. خود سرزنش گر نباشید

خود سرزنش گر نبودن یکی دیگر از عوامل افزایش جذابیت در افراد است. طبق بررسی‌های انجام شده افرادی که بر روی جنبه‌های منفی شخصیت خود تمرکز می‌کنند شک و تردید بسیاری به خود پیدا کرده و هیچ‌گاه ازخودراضی نیستند. فراموش نکنید که خودسرزنشگری در طولانی‌مدت عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس شما را نابود می‌کند.

درصورتی‌که همواره در حال سرزنش و بیان جملات منفی درباره خودتان هستید لازم است علت آن را شناسایی و در صورت امکان آن را اصلاح نمایید. بررسی کنید که دلیل ایجاد این گفت‌وگوهای منفی چیست؟ آیا محیط کاری یا زندگی شما است؟ شخص خاصی یا وضعیت سلامتی و جسمی شما است؟ روان‌شناسان معتقدند هنگامی که محرک‌های خودگویی‌های منفی را شناسایی نمایید شانس بیشتری برای اصلاح و توقف خودسرزنشگری خواهید داشت.

۷. به ظاهر و سلامت پوست خود اهمیت دهید

ظاهری آراسته، پوستی درخشان و موهای مرتب و زیبا و… از جمله مواردی هستند که در برقراری ارتباط با دیگران قبل از هر چیز و در ابتدا به چشم می‌آیند. جهت داشتن استایل و ظاهری زیبا حتماً لازم نیست که از لباس‌ها و زیورآلات مارک و گران‌قیمت استفاده کنید. بدون شک ساده‌ترین لباس‌ها درصورتی‌که به‌درستی و باتوجه‌به موقعیت انتخاب شوند ظاهری جذاب خلق می‌کنند.

سعی کنید از سلامت جسم و پوست خود به کمک ورزش، تغذیه سالم، خواب کافی، نوشیدن آب و محصولات مراقبتی پوست و مو محافظت نمایید. ظاهر آراسته بیانگر احترام و ارزشی است که برای خودتان قائل هستید و در واقع این امر شما را در نگاه دیگران جذاب و گیرا جلوه می‌دهد. قطعاً افرادی به این موارد توجه خواهند کرد که به تأثیر افزایش کاریزما پی برده باشند.

۸. افزایش جذابیت در افراد با معاشرت کردن

معاشرت با دیگران یکی دیگر از عوامل افزایش جذابیت در افراد است که پی‌بردن به تأثیر افزایش کاریزما موجب می‌شود شما نیز برای تقویت این ویژگی در خود تلاش کنید. داشتن روابط دوستانه، بودن در جامعه، آشنایی با افراد جدید قطعاً تجربه‌هایی تازه و درب‌های جدیدی را به روی شما باز خواهند کرد. تنهایی اگرچه برخی اوقات برای آرامش و شناخت خود لازم است؛ اما داشتن روابط اجتماعی و دوستانه حس سرزندگی، نشاط، شادابی و خلاقیت را در شما زنده خواهد کرد.

سعی کنید در انتخاب افراد برای معاشرت و به‌ویژه روابط عاطفی دقت نمایید. همان گونه که یک رابطه خوب و مثبت سبب افزایش انرژی و بهبود سلامت روان شما می‌شود بدون شک روابط سمی، انتخاب فرد اشتباه، فردی که شما را تحقیر، سرزنش و تمسخر کرده و مدام رفتار بدی با شما دارد، حس سرکوب، ازبین‌بردن عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس را در شما ایجاد خواهد کرد.

جمع‌بندی

همان‌طور که بیان شد دوست‌داشتنی‌بودن و جذابیت یک ویژگی مهم جهت برقراری روابط اجتماعی و ارتباط با دیگران است. بدون شک هر فردی دارای توانایی‌ها، صفات و ویژگی‌های خاصی است که می‌تواند او را در نظر دیگران جذاب و دوست‌داشتنی کند؛ اما جذابیت و دوست‌داشتنی‌بودن تنها به معنای ظاهری نیست، بلکه شامل جنبه‌های مختلفی از شخصیت و رفتار افراد است. در واقع باید گفت که جذابیت و دوست‌داشتنی‌بودن نیازمند پذیرش خود، اعتمادبه‌نفس، صداقت، همدلی، توجه به نیازهای دیگران و قدرت برقراری ارتباط با آن‌ها است.

ارزش‌گذاری و احترام به دیگران، گوش‌دادن فعالانه، به‌اشتراک‌گذاری احساسات و نگرش مثبت نسبت به زندگی هم می‌توانند در افزایش جذابیت در افراد مؤثر باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تأثیر افزایش کاریزما و نقش جذابیت در روابط و تقویت این مهارت‌ها در خود می‌توانید با متخصصان و مشاوران ما در گروه تسهیلگران در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید