انواع مختلف اعتیاد رفتاری

انواع مختلف اعتیاد

فهرست مطالب

در این مقاله به طور مختصر سایر انواع اعتیاد و مشکلات اعتیاد رفتاری را بررسی خواهیم کرد. بسیاری از افراد هستند که رفتاری خاص و یا انجام یک عمل خاص در آنها به شکلی درآمده که ترک آن رفتار یا عمل در نظر آنها غیرممکن جلوه می کند.

براساس انتشارات WebMD and Hazelden ، برخی از موارد مشترک بین اعتیاد به الکل و مواد مخدر و این بیماری های موسوم به اعتیاد رفتاری شامل موارد زیر است:

  • اعتقاد به اینکه شاد بودن شما به استفاده “مواد مورد نظر” بستگی دارد
  • روابط شما از مصرف اجباری شما آسیب می بینند
  • ذهن و بدن شما نسبت به داروی مورد نظر مقاوم شده است
  • وقتی مواد مورد نظر خود را در اختیار ندارید، با علایم ترک آن مواجه خواهید شد
  • شما دیگر بر شرایط کنترلی ندارید و علیرغم رنجی که خود و عزیزانتان از اعتیاد می کشید، نمی توانید جلوی آن را بگیرید.

فهرستی از انواع اعتیاد رفتاری

پلیست متداول ترین انواع “اعتیاد فرآیندی” و یا رفتارهای ناسالم و مشکل ساز براساس انتشارات WebMD and Hazelden ، شامل موارد زیر است:

انواع اعتیاد رفتاری : اعتیاد به ورزش

اعتیاد به ورزش: ورزش بیش از حد، تا جایی که بدن آسیب می بیند، اما فرد به ورزش ادامه می دهد و استراحت نمی کند.

اختلال بد شکلی بدن: شامل اعتیاد داشتن به عمل جراحی پلاستیک، برنزه کردن یا ورزش کردن برای رسیدن به بهترین فرم بدن است. افراد مبتلا به اختلال بد شکلی بدن معمولاً با خودپنداری نقص جسمی درگیر هستند.

اعتیاد به مواد غذایی

اعتیاد به مواد غذایی: پرخوری یا کم خوردن غذا که منجر به آسیب رسیدن به سلامت ذهنی و بدنی فرد می شود.

اعتیاد به قمار: به خطر انداختن چیز با ارزش، به امید به دست آوردن چیز با ارزش تر، به ضرر خودتان و عزیزانتان است، و قادر به متوقف کردن آن نیستید.

اعتیاد به بازی های ویدئویی

اعتیاد به بازی های ویدئویی / اینترنتی یا اعتیاد سایبری: داشتن میل اجباری به بازی های ویدئویی به تنهایی یا آنلاین با سایر گیمرها، موجب آسیب رسیدن به زندگی شخصی، بهداشت فردی، موقعیت شغلی / تحصیلی فرد شده و نیاز بدن به خواب و استراحت برآورده نمی شود.

اعتیاد به تلفن های هوشمند: احساس نیاز به بررسی مداوم دستگاه هوشمند و اینکه نمیتوانید خود را از آن دور کنید. علائم استفاده مشکل ساز شامل احساس اضطراب زمانی که دستگاه در اختیار شما نمی باشد، و نادیده گرفتن عزیزانتان زمانی که دستگاه هوشمند در اختیار شما می باشد می شود.

اعتیاد به عشق و روابط

اعتیاد به عشق و روابط: داشتن رفتارها و الگوهای اجباری و مخرب در روابط که برای همه افراد درگیر  عواقب مضری دارد، از جمله گرایش به پرش از یک رابطه به روابط دیگر یا داشتن چندین رابطه در یک زمان.

اعتیاد به خود آزاری: صدمه زدن به خود به طور معمول که مانند یک برانگیختگی شروع میشود. اما میتواند به سرعت به یک رفتار اجباری و مزمن که به ایجاد درد جسمی برای بی حس کردن درد عاطفی استفاده میشود، تبدیل گردد.

اعتیاد به خرید

اعتیاد به خرید: اجبار به خرید و صرف هزینه بدون در نظر گرفتن عواقب مالی.

اعتیاد به رسانه های اجتماعی: چک کردن مدام پست های شبکه های اجتماعی

اعتیاد به کار: محرک اجباری برای کسب شناخت، تأیید و موفقیت در محیط کار که منجر به از بین رفتن سلامت روحی، روانی و جسمی فرد می شود. فردی که به کار اعتیاد دارد، زمانی که عمیقا درگیر کار می شود شخصیت او تغییر می کند.

در این مقاله به طور اختصار به بررسی انواع اعتیاد رفتاری پرداختیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. انواع دیگر اعتیاد شامل اعتیاد به الکل، مواد مخدر و… در مقاله های جداگانه ای به صورت ویژه بررسی شده اند که می توانید به آنها مراجعه کنید. نظرات ارزشمند شما به ما در ارائه مقالات بهتر و مطابق با نیاز شما کمک خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید