برنامه حمایتی برای کودکان اعتیاد

برنامه حمایتی کودکان اعتیاد

فهرست مطالب

کودکان اعتیاد اصطلاحا به کودکانی گفته می شود که در خانواده های با اعتیاد فعال زندگی می کنند. این کودکان همیشه در خانه احساس عدم حمایت و ناامنی می کنند. داشتین والدین معتاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی در بیشتر مواقع به این معنی است که زندگی در این خانه ها با رفتارهای غیر قابل پیش بینی، تضاد و قول های شکسته شده همراه است.

برنامه های موسسه های ترک اعتیاد به کودکان کمک می کند تا بدانند:

 • اعتیاد یک بیماری است ( فرد معتاد بیمار است و فرد بدی نیست)
 • اعتیاد تقصیر آن ها نیست و کودکان مسئول آن نیستند
 • تنها نیستند (کودکان دیگری هم با این مشکل درگیر هستند)
 • راه های سالم برای مقابله با درد و سختی ناشی از داشتن والدین معتاد وجود دارد
برنامه کودکان اعتیاد

برنامه کودکان اعتیاد چیست

برنامه کودکان اعتیاد مواردی از قبیل آموزش، بازی و رشد را شامل می شود. با کمک و رهمنود مشاوران حاذق کودکان از طریق برنامه های شاد گروهی با یکدیگر آشنا شده و دوست می شوند. این برنامه ها کودکان را تشویق می کنند تا احساسات خود را به شیوه های مختلفی از جمله نوشتن و نقاشی کردن بیان کنند.

گروه های کوچک شامل:

 • ایفای نقش
 • بازی
 • هنر
 • فعالیت ها تفریحی

مشارکت والدین و سرپرستان در بخش هایی از برنامه به منظور کار کردن بر روی:

 • باز کردن راه های ارتباطی
 • در میان گذاشتن احساسات و نگرانی های خود با دیگران
 • درمان درد روابط خود
مشارکت کودکان اعتیاد در برنامه ها

اهمیت مشارکت کودکان اعتیاد در این برنامه ها

یادگیری این موضوع که اعتیاد والدین تقصیر آن ها نمی باشد، کودک را توانمند و قوی ساخته و به کودکان اعتیاد اجازه می دهد که دوباره کودک باشند. تحقیقات نشان می دهد که اعتیاد دارای یک عنصر ژنتیکی است. بنابراین این کودکان بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند.

چگونگی بهبود فرآیند درمانی خانواده ها با کمک این برنامه ها

کودکان اعتیاد از طریق هنر، داستان و نامه نویسی درباره اعتیاد مسائل را با خانواده های خود در میان می گذارند و به آن ها می گویند که فرزند اعتیاد بودن برای آن ها چگونه بوده است. والدین بدون هیچ مداخله گوش می دهند و متعاقباً در طی برنامه فرصت پاسخ گویی خواهند داشت.

برای بیشتر والدین این پاسخگویی شامل درخواست بخشش و فرصتی است که به فرزندان خود بگویند که چقدر آن ها را دوست دارند. در آخرین روز بر نحوه پیشروی درمان خانواده تمرکز می شود.

تشویق والدین کودکان اعتیاد

چگونه والدین را برای مشارکت تشویق کنیم

والدینی که در خانواده اعتیاد بزرگ شده اند می توانند به کودکان خود هدیه ای که هرگز به آن ها داده نشده را بدهند، این هدیه همان فرصت درمان از درد و بحرانی است که اعتیاد والدین برای کودکان اعتیاد به وجود آورده است. والدین نیز این فرصت را خواهند داشت که چرخه اعتیاد در خانواده خود را در هم شکنند.

نتایج این برنامه ها چیست

کودکان با برنامه “مراقبت از خود” یاد می گیرند که چگونه در شرایط سخت پیش رو مقابله کرده و در امان بمانند. مشاوران جهت توصیه های مراقبتی و مراجعه مجدد با خانواده ها به گفتگو می پردازند. همچنین در آخرین روز برنامه هر خانواده، گام هایی که می بایست برای درمان فردی و گروهی بردارند را تعیین می کنند.

آیا پاکی از پیش نیازهای این برنامه است

والدینی که در این برنامه ها شرکت می کنند باید به مدت سی روز پاک باشند و یا در حال مشارکت در یکی از دوره های درمانی باشند. تمامی شرکت کنندگان باید در طول مدت درمان از مصرف هر گونه موادی خودداری نمایند.

کودکان اعتیاد قشر آسیب پذیر

سخن آخر

کودکان اعتیاد قشری از جامعه و خانواده هستند که رنج بسیار زیادی را بابت اعتیاد والدین خود متحمل می شوند. نحوه برخورد با کودکان همیشه مهم بوده و در این موارد اهمیت این برخورد چندین برابر می شود. اعتیاد والدین می تواند آسیب های جبران ناپذیری بر سلامت کودکان و آینده آنها بگذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید