برنامه درمان خانوادگی برای اعتیاد

برنامه درمان خانوادگی

فهرست مطالب

اعتیاد یک بیماری خانوادگی است و اعضای خانواده به مقدار زیادی از اعتیاد هر عضو خانواده تحت تاثیر قرار می گیرند. به همین علت برای درمان آن نیز نیاز به یک برنامه درمان خانوادگی احساس می شود.

بسیاری از خانواده ها هنگامی به دنبال کمک برای درمان اعتیاد می روند که بیماری اعتیاد پیشرفت زیادی کرده و به مرحله بحران برای فرد درگیر اعتیاد و خانواده او تبدیل شده است.

تمامی افراد خانواده فرد معتاد، به کمک و حمایت و درمان نیاز دارند.

به همین علت بسیاری از موسسات برنامه ها و خدماتی تحت عنوان برنامه درمان خانوادگی ارائه می دهند که نه تنها به فرد معتاد، بلکه به تمامی اعضای خانواده او کمک خواهد کرد.

زمانی که تمام اعضای خانواده ماهیت اعتیاد را شناخته و در فرایند درمان درگیر باشند، درمان قوی تر و موثرتر واقع می شود. برنامه های مختلفی که به اعضای خانواده درگیر با اعتیاد داده می شود، شامل آموزش هایی است که به آنها کمک می کند تا:

 • تا از پس این آشوبی که تجربه می کنید بر بیاید
 • محدودیت های سالمی را تعیین کنید
 • روابط را با اعتماد بازسازی کنید
 • ارتباط با یکدیگر را بهبود ببخشید
برنامه درمان خانوادگی اعتیاد

سه C اصلی در برنامه درمان خانوادگی

بزرگترن درس اعتیاد و درمان آن این موضوع است که بدانید شما اعتیاد عزیزتان را نمی توانید کنترل کنید، اما مسئولیت خوشبختی و سلامتی خود را باید بپذیرید. سه “C” اصلی اعتیاد نه تنها برای فرد معتاد مفید است بلکه برای تمامی اعضای خانواده مفید می باشد. که شامل موارد ذیل می باشند:

 • شما عامل (cause) ایجاد این مسئله نبوده اید
 • شما نمی توانید آن را کنترل (control) کنید
 • شما نمی توانید آن را درمان (cure) کنید

برنامه درمان خانوادگی برخی موسسات نیز شامل خدمات کادر تخصصی و مشاوران است که موارد زیر برخی از نمونه های این برنامه به شمار می رود:

 • بحث های گروهی
 • هدف گذاری فردی
 • خواندن و عکس العمل و نتیجه گیری
 • اشتراک گذاری با سایر شرکت کنندگان
خدمات مشاوران در برنامه درمان خانوادگی

در برنامه درمان خانوادگی این موسسات، مشاوران از طریق ورزش، تمرین، فعالیت و گفتگو به خانواده ها کمک می کنند تا روش های مختلفی برای بهبود زندگی افرادی که تحت تاثیر اعتیاد بوده اند شناسایی کنند.

افراد خانواده ای که در این برنامه ها شرکت می کنند زمانی که متوجه می شوند بخاطر ترس از  اعتیاد بعضی از رفتار های ناسالم مانند انکار، گوشه گیری و پنهان کاری را انجام می داده اند، متعجب می شوند.

از طریق اجرای این برنامه درمان خانوادگی، خانواده ها یاد می گیرند که چه عواملی را می توانند کنترل کنند و چه عواملی را قادر به کنترل آن نیستند. اساساً شما به عنوان یک عضوی از خانواده، فقط بر رفتار و نگرش های خود و سلامت احساسی خود کنترل دارید.

علاوه بر این خانواده ها بر روی منابع مالی و سایر منابع و نیز رفتارهایی که در خانه آنها قابل قبول و غیر قابل قبول می باشد، کنترل دارند.

زندگی بدون مشکل با فرد معتاد

زندگی بدون مشکل با فرد معتاد

تمرکز اصلی برنامه درمان خانوادگی بر این است که به اعضای خانواده ها کمک کنیم  از احساس مسئولیت داشتن نسبت به اعتیاد و یا درمان اعتیاد عزیزشان رهایی یابند.

به دنبال زندگی با فرد مبتلا به اعتیاد، بسیاری اعضای خانواده گاهی اوقات نیاز دارند انرژی خود را دوباره بر سلامت و روابط خود متمرکز کنند زیرا که بسیاری از تمرکز آن ها بر روی فرد معتاد بوده است.

می توانید با فردی که دوست دارید بدون اینکه از خود غافل شوید، در ارتباط بمانید. به این معنی که برای افراد کاری که خودشان باید برای خود انجام دهند را انجام ندهیم. می توان فردی را دوست داشت اما لزوما رفتار او را دوست نداشت.

تمامی این نتایج یک شبه اتفاق نمی افتد. تشویق، تاکید و حمایت سایر افرادی که نحوه زندگی کردن با فرد معتاد را می دانند به شما کمک می کند. همکاری و مشارکت در گروهی که شما را حمایت و پشتیبانی کرده و بتوانید با آنها به طور تخصصی مشورت کنید کمک بسیاری می کند.

مراجعه به مراکز درمان اعتیاد

با مراجعه به مراکز پیشگیری و درمان اعتیاد می توانید از این برنامه های درمان اطلاع یافته و مشاوره های لازم در زمینه زندگی با فرد مبتلا به اعتیاد را دریافت کنید. توجه داشته باشید که اقدام به هنگام باعث می شود که هم فرد مبتلا و هم خانواده او بتوانند زودتر از دام این بیماری رهایی پیدا کنند.

در نهایت پذیرای دیدگاه ها و نظرات ارزشمند شما در رابطه با این مقاله هستیم. لطفا با ارسال نظرات خود، با ما در ارائه مقالات بهتر از این دست همکاری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید