رهایی از بیماری خانوادگی اعتیاد

رهایی از بیماری خانوادگی اعتیاد

فهرست مطالب

ممکن است متناقض یا حتی خودخواهانه به نظر برسد، اما یافتن مسیری جهت ادامه زندگی و رهایی خانواده از بحران و درد ناشی از بیماری خانوادگی اعتیاد از کمک گرفتن برای خودتان شروع می شود، صرف نظر از اینکه عزیز شما به دنبال درمان اعتیاد خود باشد یا خیر.

شما اکنون با مطالعه این مقاله، مهم ترین گام را برداشته و به دنبال پاسخ و منابعی برای حل مشکل خانواده خود هستید.

چه تعدادی از خانواده ها از اعتیاد رنج می برند

با وجود اینکه محاسبه تعداد خانواده های درگیر اعتیاد، امری مشکل است اما این موضوع را می دانیم که اعتیاد یک بیماری با فرصت برابر است. به این معنی که تمامی افراد کره زمین، صرف نظر از رده سنی، نژاد، جنسیت و درجه اقتصادی می توانند به آن مبتلا شوند. بنابراین تمامی خانواده ها در معرض قرار گرفتن با این بیماری خانوادگی اعتیاد هستند.

اعتیاد یک بیماری است

اعتیاد یک بیماری است

ما می دانیم که عوامل ژنتیکی در بروز اعتیاد نیز موثر می باشد. اگر والدین به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی اعتیاد داشته باشند احتمال اینکه فرزندان آن ها نیز دچار بیماری اعتیاد شوند شش برابر است، بنابراین بیماری خانوادگی اعتیاد از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود، که این امر نشان می دهد چرا بعضی از خانواده ها این مسئله را بیشتر تجربه کرده و آن ها را بیشتر از دیگران تحت تاثیر قرار می دهد.

خبر خوب این است که مانند سایر بیماری های مزمن، اعتیاد را می توان با موفقیت مدیریت نمود. بیشتر افرادی که تحت درمان قرار می گیرند نه تنها دیگر از مواد مخدر استفاده نمی کنند بلکه در فعالیت های شغلی، اجتماعی و روانی خود نیز پیشرفت می کنند.

اعتیاد چگونه خانواده ها را تحت تاثیر قرار می دهد

اعتیاد خانواده ها را چگونه تحت تاثیر قرار می دهد

زندگی با بیماری خانوادگی اعتیاد به خانواده ها احساس آسیب دیدگی و درهم شکستگی می دهد؛ آنها احساس می کنند که به ایشان دروغ گفته شده و خیانت شده است. دعوا و مجادله، کوبیدن در و شب های بی خوابی. گاهی اوقات با مشکلات بزرگتری مانند بازداشت، تصادف یا حادثه های دلخراش نیز مواجه می شوند.

افراد غیر معتاد در خانواده ممکن است نسبت به عضو درگیر اعتیاد در خانواده توجه و نظارت بیش از حد داشته باشند. والدین، همسر، فرزندان و خواهر و برادر ممکن است نقش های متفاوتی را (مانند حامی، آزار دهنده، سرزنش کننده، قهرمان خانواده، فرزند گم شده) برای برطرف کردن استرس ناشی از اعتیاد بر عهده بگیرند.

والدین  زمانی که سعی می کنند با رفتارهای اعتیادی فرزندشان خودشان را تطبیق دهند، ممکن است احساس ناتوانی و فلج در شیوه تربیتی خود داشته باشند و امکان دارد همدیگر را مقصر بدانند. شیوه تربیتی والدین معمولاً به سه دسته تقسیم می شود:

  • آزاردهنده: کنترلی، عصبانی، دوری کردن؛ فکر می کنند تنبیه به حل مشکل کمک می کند؛ ممکن است در خانواده گوشه گیر شوند
  • حامی: ساده لوح، مراقبت کننده، رفتار نیرومندسازی؛ فکر می کنند که محبت به حل مشکل کمک می کند، شاید بیش از حد درگیر فرزند دارای اعتیاد شوند
  • سرزنش گر: از مسئولیت پذیری فرار می کنند و به دنبال مقصر دانستن بقیه افراد هستند
چگونه می توان به والدین درگیر بیماری خانوادگی اعتیاد کمک نمود

چگونه می توان  به والدین درگیر بیماری خانوادگی اعتیاد کمک نمود

بهترین کاری که می توان انجام داد متعهد و دخیل بودن است. اعتیاد نه تنها برای فرد درگیر اعتیاد بلکه برای تمامی اعضای خانواده، گوشه گیری، احساس شرم و خجالت زیادی به همراه دارد. تمامی اعضای خانواده احساس می کنند که کار اشتباهی انجام داده اند. در حالی که هیچ یک باعث آن نبوده و نمی توانند آن را کنترل کنند و حتی نمی توانند آن را درمان کنند.

در این حالت و در مواجهه با بیماری خانوادگی اعتیاد بهتر است شنونده ای باشید که احساس همدردی دارد و هیچ گونه پیش داوری در این زمینه نمی کند.

بیماری خانوادگی اعتیاد

نکته مهم این مقاله

آنچه که این مقاله بیشتر بر روی آن تاکید داشت این است که تمامی افراد خانواده از اعتیاد یک عضو آسیب دیده و هیچ یک نباید خود را مسئول اعتیاد آن فرد بداند. برای کمک به فرد مبتلا به اعتیاد باید ابتدا به خود کمک کرد تا بتوان در شرایط جسمی و روحی سالم به مقابله با بیماری خانوادگی اعتیاد پرداخت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید