انتقاد سازنده – افراد هم وابسته

فهرست مطالب

سلام 

tashilgaran.com خوش آمدید به  

اینجا صفحه پاسخ هاست .

این سوال نیز مطرح است . وقتی که کسی انتقادی سازنده می کند،آیا شما معمولا احساس مورد حمله واقع شدن،قضاوت شدن و حالت دفاعی می گیرید؟یا قادر به آزادانه شنیدن چیز هایی که مردم برای گفتن دارند دارید؟

خب،اگر شما هم وابسته هستید، اولا این چیزیه که قراره حس کنید،به این دلیل

بزرگ ترین ترسی که یک شخص هم وابسته دارد این تفکر  است که او به اندازه کافی خوب نیست. آنها عقیده دارند که به نحوی  مشکل دار یا شکسته یا غیر ایده آلند.اصطلاح علمی و پزشکی  برای بعضی از این ها  در واقع شرم نامیده میشود.شما ممکن است ببینید که آن را شرم سمی نامیده اند.اعتقادی که من،به عنوان یک انسان،دارای نقص و به اندازه کافی خوب نیستم.

شخصی که اینگونه وارد زندگی میشود،وقتی که یهش انتقادی میشود،حتی اگر انتقاد سازنده باشد که از راه سالم گفته شده یا از روی عشق گفته شده یا با احترام گفته شده ،برای این که شخص این اعتقاد اشتباه را دارد که به اندازه کافی خوب نیست،حس مورد حمله واقع شدن،قضاوت شدن،دفاعی شدن به او دست میدهد و میخواهد که به شما نشان دهد که چرا شما در اشتباهید.

یک شخص سالم این را تشخیص میدهد که کامل نیست.یک شخص کامل تشخیص میدهد که نواقصی نیز دارد .و می داند  این مشکلات از شخصیت و درون آنها نیست بلکه این مشکلات درواقع از شرایط بیرونی آنهاست.

یک شخص هم وابسته باور دارد که در ارزش اون ها نواقصشون درونیست و حقیقتا بر روی ارزششون تاثیر میگذارد یا این یکی از تعریف های شرم سمی است.

یک شخص سالم این باز یودن فکر را دارد.آنها ها حاضرند به نظرات در مورد چیزی که درش خوب نیستند  گوش دهند و وقتی شما در این نقطه باشید ممکن است که شنیدن اون موضوع هم سخت تر باشد اما من حاضر به شنیدن این که من بی نقص نیستم هستم،برای این که ارزش من به کار هایی که می کنم نیست بلکه بر اساس خود من سنجش میشود.

اگر شما میخواهید که سالم شوید شروع به سنجش مقدار پذیرش و باز بودن  خود کنید.چقدر روح من آزاد است؟آیا من منتظرم حرف هایی که دوستان می خواهند به من بزنند را بشنوم؟آیا حاضرم حرف های افرادی که من را دوست دارند و احترام متقابل بینمان هست را بشنوم؟میتوانم متواضع باشم و خودم را برای حرف هایی که دارند آماده کنم؟

.اگر شما بتوانید این کار را بکنیدسپس خواهید توانست که وضعیت هم وابستگی روابط خود را تغییر دهید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید