احساس گناه برای اشتباهات انسان های دیگر

فهرست مطالب

سلام

tashilgaran.com  خوش آمدید به

وقتی شخص دیگری اشتباهی میکند شما چی؟احساس گناه می کنید با این که دلیل دقیقش را نمیدانید؟یا این که اعتماد دارید که  شخص دیگر اشتباه رو درست

میکند؟
اگر هم وابسته باشید جواب شما این مورد است .

افراد هم وابسته احساس مسولیت بیش از اندازه ای نسبت به آدم های اطرافشان دارند.بنابراین وقتی کس دیگری اشتباهی انجام می دهد و شما نه ربطی و نه مسولیتی در قبالش ندارید،برای این که حس مسولیت بیش از اندازه نسبت به دیگران دارید ، پس احساس گناه می کنید حتی با این که شما هیچ نقش و مسولیتی در آن نداشتید.

یک شخص سالم تشخیص می دهد هر کس مسولیت رفتار خویش را دارد و اعتماد دارند که اوضاع رو درست می کنند،و اشخاص دیگر نیز اوضاع خودشان رو درست می کنندو نیازی نیست آن ها مسئولیت کار های بقیه رو به عهده بگیرند.
شما لازم نیست  بگویید چه کار کنند،شما لازم نیست پیشنهادی بدید. این یکی از رفتار های مورد علاقه ی هم وابستگان است.شما فکر می کنید  کمک کردید اما در واقع شما اصلا کمک نمی کنید.

تفاوت بین کمک کردن و فعال ساختن: فعال سازی زمانی ست که شما کاری رو برای کسی دیگر انجام می دهید که خودشان میتوانند انجام دهند یا باید خودشان انجام دهند،اما شما برایشان انجام می دهید.کمک کردن در واقع انجام کاری برای کسی ست که خودش نمیتواند آن کارو انجام دهد.

فعال سازی،انجام کاری برای شخصی دیگر که  باید خودش انجام دهد یا  میتواند انجامش دهد،این اصلا خوب نیست.این شمارو بسته نگه میدارد شمارو داخل یه رفتار بسیار خسته کننده به تله میندازد و همینطور به اشخاص دیگر این اجازه رو نمی دهد که در خود مقاومت به وجود بیاورند.

بنا براین دایره ی بسیار مخربی به وجود می آورید که در آن شما چیزی رو برای کسی حل می کنیدوبرای این که شما براشون حلش کردید اونا مقاومت و آبدیدگی رو تو خودشون پرورش نمی دهند و بنابراین مهارت های لازم برای رسیدگی به نیاز هاشون رو به دست نمی آورند،واین افراد را برای حل مشکلاتشان به شما متکی می کند  و این به طبع شمارو در دایره ی حل کردن مشکلاتشان و فعال سازی به تله می اندازد.این روند ادامه پیدا میکند تا جایی که دیگر توانی برای شما باقی نمی ماند
شما میتوانید این دایره را اعتماد به شخص دیگر در مورد توانایی حل مشکلشان توسط خودشون بشکنید و می بینید که آنها خودشان همه چیز رو حل میکنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید