کمک های ناکارآمد خانواده – افراد هم وابسته

فهرست مطالب

یکبار دیگر سلام

tashilgaran.com خوش آمدید به

اگر تا به حال بهتون گفته شده که خانواده ناکارآمدی داشتید،آیا معمولا با شخصی که گفته موافقت داشتید؟ یا آیا قبول این موضوع براتون سخت بوده؟

اگر شما هم وابسته باشید این جوابیه که دادید،احتمالا قبول این موضوع برای شما خیلی سخت بوده این دوباره برمی گردد به بعضی از دلایل هم وابستگی و ریشه های آن.
یک سیستم ناکارامد خانوادگی دلیل شماره یک مدل روابط هم وابستگی ست.این به خاطر این است که شما بیشتر یه دنبال به ثمر رساندن نیاز های احساسی همه هستیدبه جای انجام صحیح آن،که به عنوان یک کودک رسیدن به نیاز های احساسیتان بوده،این راهی ست که باید می بوده.
پدر و مادر که آدم بزرگ ها بودند میبایستی از کودکان مراقبت میکردند که آدم های کوجکند.این راهی ست که باید طی شود.  برعکسش.
یک کودک توانایی براورده کردن تمام نیازهای یک اولیا رو نداردبرای این که این غیر منصفانست.
آنها قدرتی هم اندازه انسان بالغ ندارند.یک کودک نمیتواند انتخاب کند که  مثلا کجا زندگی کند یا چی بخورد یا چگونه زندگی رو طی کند،یکی از اولیاست که معمولا اینگونه چیز هارو کنترل میکند.

بنابراین این وظیفه ی اولیاست که مطمن بشنود که همیشه نیاز های احساسی،روحی،رابطه ای،شخصی و فیزیکی یک کودک  برآورده میشود.
حالا به عنوان یک شخص هم وابسته این سخت است،سخت است که قبول کنید که خانواده شما ممکن است کامل نباشد. حتی شنیدن این کلمه همینجا ممکن است سخت باشد خیلی از مردم فکر می کنند که رفتار خانواده شان  طبیعی ست،اما هر کس دیگری احتمالا به شما خواهد گفت که این شرایط یک شرایط سواستفاده گرانه بوده.که ممکنه سو استفاده فیزیکی احساسی ،جنسی ، شخصی باشد،تمام این چیز ها میتواند سواستفاده گرانه شود.
.پس بنابر این یک شخص هم وابسته یرای قبول کردن این که این چیز ها جزوی از خانواده شان است دچار سختی میشوند.

یک شخص سالم ازخانواده ای می آید که در آن پدر و مادر وظیفه ی رسیدگی به نیاز های کودکیشان را شناخته و جدی گرفتند و وسایل انجام درست آن را در اختیار داشتند.نه تنها آنها وسایل انجام این ماموریت را در اختیار داشتند بلکه انگیزه ی آن را نیز دارا بودند و آن را به خوبی انجام دادند.
و اگر آنها همیشه  وظیفه را به صورت بی نقص انجام ندادند،ما میدانیم که چیزی به نام خانواده ی بی نقص وجود ندارد،ما میدانیم که اولیای بی نقص وجود خارجی ندارد.اولیا وقتی که توی انجام  وظیفه خرابکاری می کنند،در واقع یاد می گیرند که چگونه بیایند و عذر خواهی کنند یا اعتراف کنند که نسبت به فرزندانشان اشتباه رفتار کردند. با انجام آن یک پدر یا مادر میگوید:میدونی چیه،من اشتباه کردم،من با تو بد رفتار کردم،من نباید سرت داد میزدم یا من نباید باهات به اون طریق برخورد میکردم.
وقتی یکی از اولیا همچین کاری را با فرزند می کند،کودک یاد می گیرد که او ارزشمند است،که خوب و کارآمد است،که نیاز هایش برآورده میشوند،که آنها شنیده و دیده .می شوند،شناخته می شوند

.اگر از خانواده ناکارامدی باشید به سوی یادگیری روابط هم وابسته سوق دارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید