درمان اعتیاد در نوجوانان و جوانان

درمان اعتیاد در نوجوانان و جوانان

فهرست مطالب

میزان استفاده از مشروبات الکلی و دیگر مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان درحالی ارزیابی می شود که نرخ و روند استفاده از مواد مخدر از سالی به سال دیگر تغییر می کند. این موضوع، باعث توجه بیشتر به مسئله درمان اعتیاد در نوجوانان و جوانان می شود.

تحقیقات نشان می دهند که سوء مصرف مواد همچنان یک مشکل مداوم و مزمن برای نوجوانان و جوانان باقی مانده است. علاوه بر این، این گروه سنی خطر استفاده مواد را خیلی کم در نظر گرفته و آن را دست کم می گیرند. این مسئله نوجوانان را در ریسک بزرگتری از سوء مصرف مشروبات الکلی و دیگر مواد مخدر قرار می دهد.

چگونه مصرف مواد بر مغز نوجوانان اثر می گذارد
Young boy looking up at Yes and No words

چگونه مصرف مواد بر مغز نوجوانان اثر می گذارد

مغز همچنان در طول دوره نوجوانی تا جوانی در حال رشد و تکامل بوده و این رشد شامل سیستم هایی می شود که بر احساسات و انگیزه ها حکمرانی می کنند. از آن جا که این نواحی از مغز به طور کامل رشد نیافته اند نوجوانان و جوانان تمایل بیشتری به ریسک پذیری و تجربه کردن احساسات جدید دارند و به راحتی تحت تاثیر هم سالان خود قرار می گیرند. همه ی این عوامل می توانند منجر به مصرف مشروبات الکلی و دیگر مواد مخدر شوند.

استفاده از مواد مخدر در طول این دوره مهم و حیاتی رشد، می تواند رشد اجتماعی را مختل ساخته و رشد شناختی را به خطر بیاندازد. تحقیقات نشان می دهند، برای مثال استفاده زیاد از ماری جوانا توسط نوجوانان می تواند منجر به از دست دادن یا کاهش IQ در آنان شود. همچنین این زیان های شناخته شده حتی پس از اینکه نوجوان مصرف ماری جوانا را در دوره جوانی متوقف کند، دیگر مجددا به دست نخواهند آمد.

از آن جا که مغز نوجوان همچنان در حال رشد است، نوجوانان و جوانانی که از مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر تغییرات مغزی هستند، از جمله این که به مغز آسیب رسیده و در نهایت منجر به اعتیاد در نوجوانان شود.

دوره نوجوانی و جوانی زمان افزایش فشارهای اجتماعی است: فشار برای پذیرفته شدن، گرفتن نمرات خوب، پیشرفت در فعالیت های ورزشی یا ترک منزل برای مستقل تر زندگی کردن. این سال ها می توانند برای یک نوجوان معمولی چالش برانگیز باشند ولی وقتی که مشکلات سلامت ذهنی، مواجهه با مسائل و مشکلات را دشوار سازد، نیاز برای کسب آرامش و فرار از این اضطراب، افسردگی، ضربه روحی و دیگر دردهای احساسی می توانند نواجوانان و جوانان را به استفاده از مواد مخدر سوق دهند.

با این که استفاده از مواد مخدر می تواند آرامشی موقتی فراهم نماید اما استفاده بلند مدت و سنگین مواد مخدر عموما عواقب منفی به همراه دارد که این عواقب خطرناک، بیشتر از آن آرامش ابتدایی هستند.

استفاده از مواد مخدر و اعتیاد در نوجوانان همچنین می تواند به رفتارهای پر خطر منجر شود که ممکن است تاثیر مادام العمر داشته باشد. داشتن رابطه جنسی پر خطر، رانندگی در حین مستی، رفتار پرخاشگرانه و خشونت آمیز یا تجربه آزار جنسی همه این ها می توانند جریان زندگی یک فرد جوان را تغییر دهند. مخصوصا برای نوجوانان احتمال مسمومیت الکلی یا مصرف بیش از حد مواد مخدر (اوردوز) نیز یک نگرانی جدی است.

وقتی یک فرد جوان مواد مخدر مصرف می کند امیدها و آرزوهای او ممکن است خاموش شده و یا این که برای همیشه از بین بروند. بنابراین شناسایی و مداخله زود هنگام بسیار مهم است.

متاسفانه تنها ۱۰ درصد جوانانی که نیاز به توانبخشی و درمان دارند وارد فرآیند درمان می شوند، یا‌ این که از روش های دیگر، کمک و مراقبتی که نیاز دارند را دریافت می کنند. بیشتر نوجوانانی که نیاز به درمان دارند فکر می کنند که نیاز به کمک ندارند یا این که اصلا کمک نمی خواهند.

والدین نیز عموما حد و میزان استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر را در نوجوانان خود نمی دانند، و یا این که آن ها مصرف مواد مخدر را به عنوان بخشی طبیعی از رشد نوجوان خود در نظر گرفته و به آن بی توجه اند.

با این که همه ی نوجوانان و جوانانی که از مشروبات الکلی، ماری جوانا و دیگر مواد مخدر استفاده می کنند به آن معتاد نمی شوند، اما یک سری عوامل پر خطر و ریسک هایی وجود دارند که احتمال اعتیاد را افزایش می دهند.

  • سابقه خانوادگی: اگر هر کدام از اعضای بیولوژیکی خانواده درگیر مصرف مواد باشد، احتمال زیادی وجود دارد که فرد جوان نیز در معرض خطر اعتیاد قرار گیرد.
  • سن: هر چقدر فرد جوان تر باشد و از سنین پایین تر شروع به مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر نماید بیشتر در معرض خطر ابتلا به اعتیاد قرار دارد.
  • محیط اطراف: دسترسی و در معرض مشروبات الکلی و مواد مخدر قرار گرفتن، مصرف این مواد را عادی ساخته و آن را کاری طبیعی جلوه می دهد. نبود نظارت و حمایت از خانواده نیز می تواند یک عامل پر خطر برای اعتیاد در نوجوانان باشد.
  • سلامت ذهنی: نوجوانان و جوانان ممکن است برای رهایی از هرگونه ناآرامی ناشی از اضطراب یا ترس اجتماعی، شروع به استفاده از مواد مخدر نمایند؛ افسردگی، درگیری و اختلال هویت جنسیتی و مواجهه با دیگر عوامل استرس زا نیز از عوامل خطر به شمار می آیند.
آیا می توان از مصرف مواد مخدر و اعتیاد در نوجوانان جلوگیری کرد

آیا می توان از مصرف مواد مخدر و اعتیاد در نوجوانان جلوگیری کرد

اول از هر چیزی باید بدانید که ترجیح و انتخاب بیشتر نوجوانان، استفاده نکردن مواد مخدر است.

به سادگی می توان دریافت این جمله که “همه دارند این کار را انجام می دهند” حقیقت ندارد. آن چه حقیقت دارد این است که شما به عنوان والدین آنها، بیشتر از آن چه که فکر می کنید تاثیر گذار هستید.

در مورد مصرف مواد با فرزندانتان صحبت کنید. متخصصان پیشگیری معتقدند که داشتن ۶۰ مکالمه یک دقیقه ای با فرزندانتان بسیار موثرتر از داشتن یک مکالمه ی ۶۰ دقیقه ای با آنهاست. پس با یکدیگر وعده های غذایی را صرف نمایید و در مورد اتفاقات و مسائل روزانه شان از آن ها بپرسید.

با دوستان آن ها آشنا شوید و والدین دوستان آن ها را بشناسید. انتظارات خود و عواقب آن را به وضوح مشخص کنید، به وضوح به فرزندانتان توضیح دهید که شما انتظار دارید آن ها مواد مصرف نکنند. سپس با بیان این که چه عواقبی پیش رو دارند از انتظارات خود دفاع و پشتیبانی کنید.

از کجا بفهمید که نوجوان شما معتاد شده است یا مواد مصرف می کند

از کجا بفهمید که نوجوان شما معتاد شده است یا مواد مصرف می کند

به عنوان والدین نوجوان، بسیار مهم است که به غرایز خودتان در مورد این موضوع اعتماد کنید و در کنار این موضوع، نشانه های فیزیکی و رفتاری و علائم احتمالی مصرف مواد و اعتیاد در نوجوانان را شناسایی کنید.

آگاهی از این نشانه ها و علائم نیز می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید آیا به مشاوره تخصصی و کمک نیاز هست یا نه. حتی اگر اعتیاد هم نباشد، مداخله زود هنگام در مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر در نوجوانان می تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نماید.

چرا اعتیاد یک بیماری خانوادگی نامیده می شود
Father and son in public park

چرا اعتیاد یک بیماری خانوادگی نامیده می شود

در این جا دو تفسیر وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

  1. اعتیاد یک بیماری است که در خانواده ها ادامه دارد.
  2. اعتیاد یک بیماری است که به همه کس در خانواده آسیب می رساند.

حقیقت تلخ این است که معتادها و الکلی ها کارهایی می کنند که به خانواه شان آسیب می رساند: دروغ گفتن، دزدی کردن، خرابکاری کردن. هنگامی که اعتیاد غلبه می کند، بروز این رفتارها کاملا طبیعی است. همچنین به دلیل اینکه به دنبال اعتیاد، ذلت و پیش داوری وجود دارد، خانواده در برابر این بیماری احساس تنهایی و شرمندگی می کنند.

شما به عنوان والدین باید بدانید که شما باعث اعتیاد فرزندتان نشده اید، شما نمی توانید آن را کنترل کنید و شما هم نمی توانید آن را درمان کنید. ولی این را نیز باید بدانید که معالجه جواب می دهد و خانواده می توانند درمان کنند و درمان هم می کند. از منابع در دسترس برای خانواده هایی که با اعتیاد درگیر اند بیشتر آگاه شوید.

برای درمان اعتیاد در نوجوانان چه کاری باید انجام دهید

برای درمان اعتیاد در نوجوانان چه کاری باید انجام دهید

اولین گام این است که برای پسر یا دختر خود توسط یک متخصص دارای مجوز، یک ارزیابی و تشخیص سوء مصرف مواد ترتیب دهید. مراکز درمانی کمک می کنند تا اعتیاد و اختلالات روانی تشخیص داده شوند و مشخص می کنند که چه نوع و چه گزینه درمانی بیشترین اثر را برای نوجوان و جوان شما خواهد داشت.

همچنین متخصصین این مراکز با شما و شرکت بیمه شما همکاری کرده تا به شما کمک کنند پوشش درمانی خود را شناسایی کرده و از مزایای آن استفاده کنید. دو دسته اصلی از علاج های اعتیاد که توسط این مراکز ارائه شده است شامل درمان به صورت بستری شدن و درمان سرپایی است.

  • درمان اعتیاد به صورت بستری شدن یک برنامه درمانی فشرده به صورت کمپ، با اقامتگاه ها و برنامه های مجزا برای مردان و زنان است. فرزند شما در این مکان با کمک های ۲۴ ساعته در هفت روز هفته زندگی می کند و در جلسه های مشاوره فردی و گروهی و دیگر فعالیت های درمانی و آموزشی مشارکت می کند.
  • درمان سرپایی به روش های مختلفی در این مراکز انجام می گیرد و شامل درمان روز (بیشترین برنامه درمانی حمایت کننده) و برنامه های سرپایی فشرده که با توجه به پیشرفت شخصی بیمار و تعداد دفعات حضور او برای دستیابی به اهداف کلینیکی متغیر است.
  • برای آنانی که دچار اختلالات روانی هستند مراقبت های فردی، گروهی و خانوادگی همراه با درمان اعتیاد انجام می شود.

ماندن در یکی از کمپ ها فرصتی است که پزشکان بتوانند به نوجوانان و جوانانی که در برنامه های سرپایی مشارکت می کنند توصیه هایی بکنند. این  اجتماع های امن، پشتیبانی و حمایت های درمانی را فراهم می کنند.

وقتی که یک بیمار درمان سرپایی یا بستری شده خود را به صورت ابتدایی به پایان می رساند، گروه پزشکی ممکن است به او حضور در یک گروه درمانی برای مشاوره مستمر را پیشنهاد بکنند تا بتوانند رفتارهای سالم، روابط و سبک زندگی او را تقویت و قوی سازند.

برای نوجوانان و جوانانی که در مورد آنها اعتیاد به تریاک، مواد مخدر یا هروئین تشخیص داده شده است، یک برنامه درمانی مخصوص ارائه داده می شود و ممکن است شامل بکارگیری داروی سم زدایی شود تا ناآرامی ناشی از عدم مصرف را کاهش داده و میل به مصرف را کاهش دهد.

بیمارانی که با مشکلات روانی مثل افسردگی و اضطراب درگیر هستند از برنامه ریزی و مشاوره که هر دو درمان مشکلات روانی و اعتیاد را با هم انجام می دهند، بهره مند می شوند.

به دنبال چه مراکز درمانی برای درمان اعتیاد در نوجوانان خود باشید

به دنبال چه مراکز درمانی برای درمان اعتیاد در نوجوانان خود باشید

هنگام انتخاب یک مرکز  ترک اعتیاد برای عزیزانتان اطمینان حاصل فرمایید که آن مرکز درمانی دارای مجوز باشد و همینطور کارکنان آن دارای گواهی و مجوز برای فعالیت در زمینه اعتیاد و بیماری های روانی باشند.

از آن جا که اعتیاد یک بیماری خانوادگی است به دنبال مراکز درمانی باشید که برنامه هایی خانوادگی ارائه می دهند و خانواده را پشتیبانی می کنند. راهنمایی های پس از درمان، مشاوره و مربی گری نیز برای پسر و دخترتان مهم است تا ریسک عود و برگشت را کاهش داده و افکار او را بهبود ببخشند و همچنین تمرین های آموزش دیده شده در دوره درمان را تقویت نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید