درمان سرپایی اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی

درمان سرپایی اعتیاد

فهرست مطالب

اگر شما هدف و انگیزه پاکی و هوشیاری را دارید ولی نمی توانید شغل خود را ترک کنید، یا به مدرسه نروید یا از دیگر مسؤلیت های خود مدتی کناره گیری کنید و در یک مرکز درمانی بستری شوید، درمان سرپایی اعتیاد و ترک مصرف مواد مخدر می تواند گزینه ایده آلی برای شما باشد.

ولی موثرترین درمان – چه درمان به صورت بستری شدن و چه به صورت درمان سرپایی اعتیاد – در حقیقت بستگی به شدت مصرف مواد در شما و این که آیا شما دارای عوارض جسمانی یا روانی هستید یا نه دارد.

اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی یک اختلال با طیف ها و درجات مختلف است، به این معنا که می تواند در سطوح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی شود. برنامه های درمانی سرپایی برای کسانی مصرف موادشان در سطوح خفیف یا متوسط است بسیار مفید و کارا است.

برنامه های درمانی به صورت بستری شدن برای کسانی که مصرف مواد در آن ها شدید است و کسانی که چندین اختلال همانند افسردگی، اضطراب و آسیب های روحی را به صورت همزمان تجربه می کنند بسیار مناسب است.

درمان به صورت بستری شدن در سطوح مختلفی وجود دارند و هر چقدر بهتر نشان دهید که می توانید درمان خود را بدون نیاز به حمایت های پزشکی مدیریت کنید، از تراپی ها و درمان های مداوم و شدید به درمان های خفیف تر منتقل می شوید.

انواع مختلف درمان سرپایی اعتیاد

انواع مختلف درمان سرپایی اعتیاد

برنامه های درمانی سرپایی ترک مواد مخدر با توجه تعداد روزهای حضور شما در هفته و تعداد ساعاتی که در این روزها در این برنامه ها مشارکت می کنید، می تواند متفاوت باشند. برنامه صحیح درمان سرپایی اعتیاد بستگی به نیازهای درمانی شما دارد. در ادامه رایج ترین انواع درمان های سرپایی را معرفی می کنیم:

 • درمان در روز: با عنوان بستری سازی جزئی هم شناخته می شود. این مورد بالاترین سطح درمان ترک مواد و مشروبات الکلی به صورت سرپایی است. درمان عموما به صورت پنج تا هفت روز در هفته با حداکثر شش ساعت در روز انجام می شود. برخی از افراد درمان را با این مورد آغاز می کنند و عده ای هم پس از به اتمام رساندن درمان به صورت بستری شدن به این سطح درمانی منتقل می شوند.
 • برنامه درمانی سرپایی فشرده(IOP): برنامه های درمانی سرپایی فشرده عموما در زمان های مختلفی ارائه می گردند تا افراد دارای مشغله زیاد هم بتوانند استفاده کنند. درمان در روز و در شب به افراد این فرصت را می دهد که به محل کار خود بروند، به مدرسه بروند، و وظایف و مسولیت های خود در منزل را انجام دهند.

برخی از افراد درمان خود را با درمان سرپایی فشرده آغاز می کنند و برخی به درمان های به صورت بستری شدن یا درمان در روز منتقل می شوند. در برخی مراکز درمانی عموما یک برنامه درمانی سرپایی فشرده با چهار جلسه در هفته آغاز می گردد و هرچقدر شما به اهداف و نقاط عطف درمانی بیشتر نزدیک شوید این جلسات نیز کمتر می شوند.

 • گروه های درمانی مستمر: گاهی با عنوان مراقبت های پس از درمان هم یاد می شوند. این گروه های مشاوره ای در یک روز از هفته با یکدیگر ملاقات دارند. برخی مخصوص یک گروه بخصوص از بیماران است، مانند مردان یا زنان، بزرگسالان یا افرادی که مصرف تریاک دارند.
 • اقامتگاه های درمانی: برای کسانی که نیاز به حمایت بیشتری در طول درمان سرپایی اعتیاد دارند، زندگی در یک سکونتگاه پاک و دور از منزل می تواند گزینه مناسبی باشد. انواع مختلفی از خانه های پاک با سطوح مختلفی از برنامه ریزی و هوشمندی وجود دارند مانند:
 • اداره توسط هم نوعان: این خانه های پاک عموما اقامتگاه های تک خانواده ای هستند و به صورت دموکراتیک اداره می شوند و جلسات خانگی دارند. همچنین جلساتی دارند که افراد را برای کمک به خود یاری می کنند.
 • نظارت شده: این خانه های پاک نیز عموما محل اقامت خانواده است ولی معمولا یک مدیر یا یک عضو ارشد از کارکنان در آنجا حضور دارند که مسؤل است. آن ها نیز جلسات خانگی دارند و در جلسات کمک رسانی به خود شرکت می کنند و در برنامه های درمانی شرکت می کنند.
 • نظارت شده و سرپرستی به صورت کلینیکی: این نوع از درمان های خانگی عموما دارای مجوز هستد و یک ناظر اجرایی دارند که بر مهارت های توسعه و بهبود زندگی تاکید می کند. همچنین یک مدیر و کارکنان معتبری نیز در آنجا حضور دارد. عموما در زمان اسکان در این نوع اقامتگاه ها، در برنامه های درمانی اعتیاد شرکت می کنند.
 • یکپارچگی بالینی: این نوع از زندگی هوشیارانه و پاک عموما دارای مجوز است و توسط کارکنان معتبر اداره می شود و خدمات بالینی درون اقامتگاه ارائه می گردند. در این اقامتگاه ها تاکید فراوانی بر روی توسعه مهارت های زندگی می شود.
چگونگی عملکرد درمان سرپایی اعتیاد

چگونگی عملکرد برنامه های درمانی اعتیاد و تفاوت بین درمان سرپایی اعتیاد و بستری

نحوه عملکرد درمان سرپایی اعتیاد همان طوری است که درمان به صورت بستری عمل می کند. تفاوت اصلی آن این است که درمان به صورت بستری به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز هفته انجام می گیرد و عموما با یک دوره سم زدایی تحت نظر آغاز می شوند. درحالی که برنامه های درمانی سرپایی در برخی روزهای هفته و در برخی ساعت ها در روز انجام می گیرد.

اجزا و عناصر اصلی برنامه های درمانی سرپایی در برخی موسسه ها شامل مشاوره های فرد به فرد توسط یک متخصص اعتیاد، مراقبت های گروهی و جلسات آموزشی است.

در طول درمان به صورت بستری شدن، مراقبت های روحی و خدمات سلامت روانی  به عنوان بخشی از خدماتی که دریافت می کنید برای شما ارائه می گردد، در حالی که در درمان سرپایی اعتیاد شما می توانید انتخاب کنید که این خدمات را در خارج از برنامه درمانی دریافت نمایید.

مداخله خانواده در فرایند درمان، عامل مهم دیگری است که در ارزیابی درمان سرپایی اعتیاد باید مد نظر قرار گیرد. از آن جا که اعتیاد بر کل خانواده تاثیر می گذارد، برنامه هایی که مراقبت خانوادگی، برنامه های آموزشی و پشتیبانی  ارائه می دهند می توانند در گذر از این آشفتگی که با آن رو به رو شده اند، تعیین حد و مرزها و بازسازی روابط کمک نماید.

مدت زمان لازم برای درمان سرپایی اعتیاد

مدت زمان لازم برای درمان سرپایی اعتیاد به مشروبات ‌الکلی و مواد مخدر

هدف برنامه های درمان سرپایی اعتیاد در برخی مراکز درمانی این است که وضع سلامتی شما را ثابت‌ نگه دارند و شما را به دانش، مهارت و منابعی مجهز نمایند تا پس از ترک اعتیاد به زندگی عادی بازگشته و از عود و رجوع دوباه اعتیاد جلوگیری کنند.

سرعت درمان شما در برنامه درمانی سرپایی همانند سرعت درمان اطرافیان تان نخواهد بود، با این که نقاط مشترکی در مراحل درمان اعتیاد وجود دارد، با این حال مسیر درمان و بهبود شما مختص خودتان و بر اساس شرایط ویژه شما، چالش ها و نیازهای تان خواهد.

همانند دیابت یا فشار خون بالا، اعتیاد نیز یک بیماری مزمن است. بازیابی و حفظ سلامتی شما به معنای این است که یاد می گیرید علائم خود را در ابتدا در درون ساختار و حمایت گروه درمانی و در نهایت در محیط منزلتان که که خودتان مسؤل پاکی تان هستید، مدیریت کنید.

شاخص های کلیدی پیشرفت در طول درمان

در این جا برخی از شاخص های کلیدی پیشرفت شما در طول درمان به سوی بهبودی را بیان می کنیم:

پاک شدن

 • مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر را متوقف کنید تا این مواد شیمیایی از سیستم بدن شما خارج شده و به بدن و مغز اجازه درمان بدهند
 • شروع به جوان سازی بدن از طریق خوردن غذا های مقوی و ورزش کنید
 • به بدن اجازه بازسنجی دهید تا خوابیدن شما به ثبات برسد
 • سلامتی احساسی و روانی شما شروع به رسیدن به ثبات می کند و بنابراین درمان روحی را می توان آغاز کرد
 • یاد بگیرید که چگونه با میل و هوس خود کنار بیایید
 • به این نگاه کنید که چگونه رفتارهای شما، ارزش های واقعی شما را نشان نمی دادند
 • به این نگاه کنید که شما در اعتیادتان تنها نیستید و همنوعان شما می توانند به شما در فرایند درمان کمک کنند

تقویت پاکی و هوشیاری

 • یاد بگیرید که چه چیزهایی در فرایند درمان دخیل اند و برای مصرف نکردن مواد مخدر و مشروبات الکلی چه چیزی نیاز است
 • مهارت های جدید سلامتی بیاموزید و انجام دهید تا مشکلات خود را حل کنید
 • یاد بگیرید که چگونه با احساسات خود کنار بیایید
 • با افرادی که پاک شده اند دوست شوید
 • در مواقع نیاز از کمک متخصصین بهره مند شوید

پیشرفت در پاکی

 • از زندگی بدون مصرف مواد لذت ببرید
 • رفتارهای جدید سالم را تمرین و تکرار کنید
 • بیماری خود را با کمک و حمایت اجتماع های پاک مدیریت کنید
 • در برنامه های دوازده گامی یا دیگر گروه های کمکی مشارکت کنید
 • به دیگران خدمت رسانی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید