آشنایی با روش های ترک سیگار + بهترین روش

آشنایی با روش های ترک سیگار + بهترین روش

فهرست مطالب

با وجود انواع روش های ترک سیگار، شاید این کار برای خیلی از افراد دشوار باشد. نیکوتین موجود در سیگار ماده‌ای اعتیادآور است که با وابسته‌کردن فرد، فرایند ترک سیگار را دچار مشکل می‌کند. البته دراین‌بین افراد زیادی هم هستند که با آگاهی از تاثیر ترک سیگار بر سلامتی عزم خود را برای این کار جزم می‌کنند و از این دام بزرگ رها می‌شوند. در این مقاله از وب‌سایت تسهیلگران با روش‌ها و فواید ترک سیگار آشنا می‌شویم.

ضررهای ناشی از مصرف سیگار

سیگار با داشتن نیکوتین یکی از مواد اعتیادآور است که بر بخش‌های مختلف بدن تأثیر منفی می‌گذارد. علاوه بر نیکوتین، مواد سمی زیادی مانند قطران، استالدئیدها، فلزات سمی، عناصر رادیواکتیو، هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه‌ای و بسیاری دیگر از مواد سمی و خطرناک در سیگار وجود دارد. تمامی این مواد سمی اثرات زیان‌باری بر بدن می‌گذارند.

به همین دلیل لازم است با به‌کارگیری یکی از روش های ترک سیگار، این ماده خطرناک را از زندگی خود حذف کنیم. بدن انسان در برخی قسمت‌ها قدرت بازسازی بالایی دارد؛ به‌عنوان‌مثال یک نمونه تاثیر ترک سیگار بر سلامتی بازسازی ریه‌ها بعد از مدت‌زمان مشخصی است. به همین دلیل لازم است از این فرصت استفاده کرده و قبل از آنکه دیر شود خود را از چنگال این هیولای بی‌صدا رها کنیم.

علائم اولیه بعد از ترک سیگار

وابستگی به هر چیزی در بلندمدت موجب می‌شود تا دل‌کندن و ترک آن دشوار باشد. قطعاً وقتی تصمیم بگیریم وابستگی خود را به چیزی کم کرده یا کاملاً ترک کنیم با علائم و عوارضی مواجه خواهیم شد. این علائم موقتی هستند و با داشتن اراده قوی می‌توان بر آن‌ها غلبه کرد. با استفاده از روش های ترک سیگار ابتدا شاهد عوارضی خواهیم بود. از جمله عوارض موقتی ناشی از ترک سیگار می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • مشکل خواب
 • مشکل در تمرکز
 • احساس بی‌قراری
 • آشفتگی روحی
 • افزایش اشتها یا افزایش وزن
 • وسوسه شدید برای سیگارکشیدن
 • حس اضطراب، افسردگی یا غمگینی

این علائم و عوارض همگی موقتی هستند و تنها به یک اراده قوی نیاز دارید تا بتوانید از این مرحله به‌سلامت عبور کنید. زمانی که آگاهی کافی درباره تاثیر سیگار بر سلامتی داشته باشید و از فواید ترک سیگار مطلع باشید قطعاً انگیزه برای ترک بیشتر می‌شود.

روش های ترک سیگار

روش های ترک سیگار

خوشبختانه برای ترک سیگار روش‌های مختلفی وجود دارد که با دنبال‌کردن آن‌ها می‌توانید شاهد نشانه‌های مثبت تاثیر ترک سیگار باشید. انواع روش های ترک سیگار عبارت‌اند از:

۱. روش های ترک سیگار؛ درمان جایگزین نیکوتین

نیکوتین مهم‌ترین ماده مخدر و اعتیادآور در سیگار است که وابستگی به آن ضررهای جبران‌ناپذیری به همراه دارد. اولین روش برای ترک سیگار استفاده از جایگزین نیکوتین (NRT) مانند آدامس‌ها، قرص‌ها، چسب‌های نیکوتین، اسپری‌های استنشاقی و اسپری بینی حاوی  درصد کنترل‌شده‌ای از نیکوتین است. نیکوتین موجود در این محصولات با تأمین تدریجی نیکوتین در دوزهای پایین، وابستگی فرد به این ماده را کاهش داده و بعد از مدتی از فواید ترک سیگار بهره‌مند خواهید شد.

۲. تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال

یکی دیگر از روش های ترک سیگار به‌کارگیری تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال است. این روش یک روش کمکی مفید برای ترک کوتاه‌مدت سیگار در بزرگسالان است که سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را تأیید کرده است. آزمایش‌های مختلف نشان داده است که درمان غیرتهاجمی پالس‌های الکترومغناطیسی مؤثر است و با کمک آن می‌توان شاهد تاثیر ترک سیگار بر سلامتی بود.

۳. دارودرمانی

روش  دارودرمانی از دیگر روش های ترک سیگار است که سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را تأیید کرده است. دو داروی تأییدشده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای ترک سیگار عبارت‌اند از:

 • بوپروپیون هیدروکلراید: تمایل شدید برای مصرف سیگار و سایر علائم ناشی از ترک نیکوتین را کاهش می‌دهد.
 • وارنیکلین تارتارات (Chantix): کاهش لذت ناشی از دریافت نیکوتین سیگار و کاهش میل به سیگار و علائم ناشی از ترک سیگار
روش های ترک سیگار؛ دوری از عوامل محرک

۴. روش های ترک سیگار؛ دوری از عوامل محرک

میل به مصرف سیگار در مکان‌هایی مانند مهمانی‌ها و بارها بیشتر است. به همین دلیل اگر تصمیم گرفته‌اید برای بهره‌مندی از فواید ترک سیگار این ماده مخدر را کنار بگذارید عوامل محرک را شناسایی کنید. حتی زمانی که دچار خشم یا استرس می‌شدید احتمالاً سیگار مصرف می‌کردید. این موارد همگی عوامل محرک هستند که باید با شناسایی آن‌ها و اتخاذ راهکارهای مدیریت استرس در زندگی گام مهمی در ترک سیگار بردارید.

۵. تمرین تکنیک های تمدد اعصاب

احتمالاً یکی از دلایل مصرف سیگار مقابله با استرس و تنش‌ها باشد. مقابله با میل شدید برای مصرف سیگار خود می‌تواند منبع استرس باشد. به همین دلیل تکنیک‌های تمدد اعصاب، مدیتیشن، تنفس عمیق، یوگا، گوش‌دادن به موسیقی آرام‌بخش، مطالعه کتاب‌هایی مانند کتاب شفای زندگی از جمله روش های ترک سیگار هستند. تکنیک‌های تمدد اعصاب علاوه بر آرام‌سازی ذهن و جسم فرد موجب کاهش تمایل به سیگار می‌شود.

۶. تاثیر ترک سیگار بر سلامتی با فعالیت های بدنی

انجام فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی، ورزش‌های گروهی و نرمش‌های صبحگاهی از دیگر روش های ترک سیگار هستند. فعالیت‌های بدنی علاوه بر اینکه نقش مهمی در سلامت فیزیکی، ذهنی و جسمی فرد دارد موجب رهاشدن فکر می‌شود. با این روش ذهن فرد از حصار وسوسه برای مصرف سیگار خارج می‌شود و تلاش می‌کند از فعالیت سالمی که در آن قرار گرفته لذت ببرد. بازیابی سلامت جسمی، آسودگی فکری و ذهنی ازجمله فواید ترک سیگار هستند. پس تاثیر ورزش بر ترک اعتیاد را جدی بگیرید.

مشاوره

۷. مشاوره

یکی دیگر از روش های ترک سیگار مشاوره است. با کمک این روش، مشاور برنامه‌ای جامع و مفید برای شما طرح می‌کند. همچنین از طریق مشاوره روش‌های مناسب و کاربردی برای مقابله با استرس، میل به مصرف سیگار و سایر مشکلات ناشی از ترک سیگار برای فرد مشخص می‌شود. با دنبال‌کردن گام‌به‌گام تمامی مراحل می‌توانید در فرایند ترک موفق شده و شاهد تأثیر ترک سیگار بر سلامتی باشید. برخی گزینه‌های مشاوره برای ترک سیگار عبارت‌اند از:

 • منابع آنلاین رایگان
 • اپلیکیشن تلفن همراه مانند quitSTART
 • مراجعه به یک مشاور ترک سیگار به‌صورت فردی یا گروهی

مشاوره یکی از مهم‌ترین روش های پیشگیری از بازگشت به اعتیاد است.

بهترین روش ترک سیگار

تمام روش های ترک سیگار که گفته شد می‌توانند مؤثر باشند تنها درصورتی‌که فرد اراده کافی برای انجام این کار را داشته باشد. با داشتن یک اراده قوی، برنامه‌ریزی صحیح و کمک‌گرفتن از یک مشاور باتجربه می‌توان سیگار را ترک کرده و زندگی سالمی را در پیش گرفت. مهم‌ترین نکته در مورد بهترین روش ترک سیگار مراجعه به پزشک و یک روان‌شناس متبحر است. استفاده خودسرانه از داروهای تجویزی و داروهای جایگزین نیکوتین می‌تواند عوارض ناخوشایندی بر ذهن و جسم فرد داشته باشد.

طول دوره ترک سیگار

بر اساس تحقیقات انجام شده سم‌زدایی بدن از نیکوتین در یک دوره زمانی ۲۱ روزه اتفاق می‌افتد. به همین دلیل با کمک هرکدام از روش های ترک سیگار تحت کنترل پزشک باید یک دوره ۲۱ روزه را بگذرانید تا بدن از وجود نیکوتین و سایر مواد سمی سیگار پاکسازی شود.

در طول این مدت و بعد از آن نیز با روش‌های مشاوره و اراده قوی می‌توان بر وسوسه‌های ناشی از میل به سیگار غلبه کرد و بدن، ذهن و فکری سالم به خود هدیه داد. تاثیر ترک سیگار بر سلامتی بر کسی پوشیده نیست؛ زیرا آرامش ذهنی، بدن سالم، پوستی درخشان و… همگی فواید ترک سیگار هستند.

تاثیر ترک سیگار بر سلامتی

تاثیر ترک سیگار بر سلامتی

نکته جالب درباره ترک سیگار اینکه تنها بعد از گذشت چند ساعت از ترک سیگار، علائم درمانی آشکار می‌شود. در این مدت فرد شاهد تاثیر ترک سیگار بر سلامتی بوده و نشانه‌های زیر را تجربه می‌کند:

 • کاهش ضربان قلب ۲۰ دقیقه بعد از سیگار
 • ازبین‌رفتن تنگی نفس و سرفه‌ها یک سال بعد از ترک
 • بهبود گردش خون و بهبود عملکرد ریه‌ها ۱۲-۲ هفته بعد از شروع
 • رسیدن سطح مونوکسید کربن خون به میزان طبیعی، ۱۲ ساعت بعد از شروع درمان

تحقیقات نشان می‌دهد که با به‌کارگیری روش های ترک سیگار، ۱۵-۵ سال بعد از ترک خطر سکته مغزی و خطر ابتلا به سرطان کاهش‌یافته کاهش می‌یابد. تأثیر دیگر ترک سیگار بر سلامتی تغییرات ایجاد شده در ظاهر و چهره فرد است. با افزایش جریان خون در بدن، پوست مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند و فرد چهره‌ای بشاش و روشن خواهد داشت.

جمع‌بندی

سیگار یکی از مواد مخدر بسیار رایج با مصرف سرانه بسیار بالا در جهان است. نیکوتین، مواد سمی و فلزات سنگین موجود در سیگار اثرات زیان‌باری بر تمام قسمت‌های بدن دارند. تأثیر بر مغز، ریه‌ها، قلب، سیستم گردش خون، تغییرات ظاهر و بسیاری دیگر ازجمله اثرات ناخوشایند و نامطلوب مصرف سیگار هستند. به همین دلیل لازم است با کمک روش های ترک سیگار خود را از چنگال این ماده زیان‌بار رها کرده و از فواید ترک سیگار بهره‌مند شویم.

درباره تاثیر ترک سیگار بر سلامتی باید گفت که تنها باگذشت چند ساعت از ترک سیگار برخی علائم درمانی آغاز می‌شود. کاهش ضربان قلب و کاهش سطح مونوکسید کربن تنها چند ساعت بعد از ترک سیگار آشکار می‌شود. در طول چند ماه و سال‌های بعدی شاهد کاهش خطر ابتلا به سرطان، عملکرد بهتر ریه‌ها و بازسازی ریه‌ها و کاهش خطر سکته مغزی خواهیم بود. بهترین روش های ترک سیگار روشی است که تحت‌نظر پزشک و با نظارت و تجویز دارو توسط پزشک انجام شود. 

وب‌سایت تسهیلگران مرجعی تخصصی است که با ارائه راه‌حل‌های مفید و سازنده، تلاش می‌کند گامی مثبت و ارزشمند در جهت کاهش ضعف‌ها و تقویت ارزش‌های والای انسانی بردارد. برای دریافت مشاوره یا اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/tashilga/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/tashilga/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/tashilga/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107