زندگی پاک و به دور از اعتیاد

زندگی پاک

فهرست مطالب

بیایید تصور کنیم عزیزتان تقریبا برنامه درمانی ترک اعتیاد و مواد مخدر را تکمیل کرده و وارد مرحله زندگی پاک شده است. یا اینکه شاید شما بخواهید برنامه درمان سرپایی را آغاز کنید ولی منزلتان، محیطی پاک و مناسب و حمایتی برای زندگی کردن شما نیست. اکنون چه باید بکنیم؟ شاید خانه ی درمانی امن و پاک برای شما گزینه مناسبی باشد.

زندگی پاک و امن چیست

زندگی پاک و تحت مراقبت دقیقا همان معنایی را می دهد که از نامش پیداست. مکانی برای ماندن و زندگی کردن است که شما یک گروه حمایتی در آن جا در اختیار دارید و می توانید در آن مکان زندگی خود را بدون مواد مخدر و مشروبات الکلی آغاز کنید.

ساکنین خانه های امن و پاک در حین اینکه در برنامه های درمانی سرپایی شرکت می کنند یا  درمان خود به صورت بستری شدن را به پایان می رسانند، متعهد می دهند که از مصرف مواد پرهیز نمایند.

زندگی در یک محیط پاک و تحت مراقبت به شما کمک می کند که عادت ها و روتین های جدیدی برای خود ایجاد کنید. همچنین کمک می کند هر آن چه را که در طول دوره درمان و ترک مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر آموخته اید، در زندگی روزانه خود به کار بگیرید. در این جاست که درمان اعتیاد تازه آغاز می گردد.

زندگی پاک و امن را به عنوان یک سیستم حمایتی برای خود در نظر بگیرید که در آن جا مهارت های جدیدی را یاد می گیرید، بینش های جدیدی کسب می کنید، زندگی جدید خود را همراه و در کنار افراد دیگری که احتمالا با چالش های مشابه شما مواجه اند شکل می دهید. خانه های مسکونی تحت مراقبت و پاک یک شبکه حمایتی قدرتمند و انجمنی را ایجاد می کنند که به شما کمک می کند تا از سختی هایی که ممکن است با آنها مواجه شوید، به راحتی عبور کنید.

منازل پاک چگونه اند

منازل پاک و تحت مراقبت چگونه هستند

انواع گوناگونی برای خانه های مسکونی تحت مراقبت و پاک وجود دارند که به روش های مختلفی عمل می کنند، بنابراین پیدا کردن موردی که متناسب با نیازهای شخصی شما باشد، امری بسیار مهم است. زندگی پاک می تواند همزمان با درمان سرپایی آغاز گردد یا اینکه پس از تکمیل برنامه درمانی شروع شود.

انجمن ملی درمان، ساکنین مکان های تحت مراقبت و پاک را در چهار دسته مختلف تعریف می کند که شامل موارد زیر است:

  • سطح ۱ : مدیریت شده توسط هم نوعان: این ها عموما خانه های تک خانواده ای هستند که به صورت دموکراتیک اداره می شوند، معمولا یکی از ساکنین ارشد، بقیه ساکنین را مدیریت می کند. آزمایش های مواد مخدر و جلسات خانگی از کارهای معمول آنها است ولی هیچ نوع پرداخت و پزشکی در منزل آنها وجود ندارد.
  • سطح ۲ : تحت نظارت: این ها عموما خانه های تک خانواده ای یا آپارتمان هستند. ساکنین این خانه ها توسط یک ساکن ارشد یا یک مدیر اداره می شوند. آزمایش های مواد مخدر و جلسات خانگی و جلسات مدیریت شده توسط هم نوعان و قوانین خانگی، از موارد بسیار معمول در این خانه ها است.
  • سطح ۳ : رسیدگی شده: این نوع از سکونت متفاوت بوده و عموما مرکزی دارای مجوز است که یک ساختار سازمانی، نظارت اجرایی، و سیاست ها و رویه هایی در آن وجود دارد. در این مراکز بر توسعه مهارت های زندگی تاکید می شود و خدمات پزشکی جدا و فراتر از خدمات خانه تحت مراقبت و پاک در آنها ارائه می شود. کارکنان این مراکز دارای مجوز بوده و آزمایش های استاندارد مواد مخدر در آن گرفته می شود.
  • سطح ۴ : یکپارچه شده: در این نوع از سکونت، خدمات بیشتری در محیط یک موسسه ارائه می گردند و این خدمات عموما برای کسانی که دوره درمان را تکمیل می کنند متغیر و متفاوت است. در درون منزل خدمات پزشکی با تاکید فراوان بر توسعه مهارت های زندگی ارائه می گردند. کارمندان این مراکز، افرادی معتبر بوده و آزمایش های استاندارد مواد مخدر در این مکان ها نیز انجام می گیرد.
زندگی در خانه پاک

زندگی در یک خانه تحت مراقبت چگونه است

محیط های زندگی پاک و تحت مراقبت بسیار مختلف هستند. برخی از آن ها در کمپ هایی هستند که درمان ترک مشروبات الکلی و مواد مخدر را ارائه می دهند و برخی دیگر خانه های مستقل و آپارتمان هستند. تعداد ساکنین آن، وابسته به اندازه خانه یا تعداد تخت های دارای مجوز در موسسه است.

در بیشتر محیط های زندگی پاک اتاق خواب های مشترک وجود دارند ولی برخی از آن ها اتاق های فردی جدا هم دارند. در بیشتر موارد ساکنین ارشد، یک اتاق جداگانه خواهند داشت. هر موسسه ای ممکن است از نظر قوانین و قواعد به صورت جداگانه ای ساختار بندی شده باشد. معمولا قوانینی در مورد فضای زندگی مشترک، اتاق های شخصی و کارهای منزل، کارهای خانگی، ساعت غذا خوری و جلسات دوازده گامی در نظر گرفته شده است.

تا چه زمانی می توانید در یک خانه پاک زندگی کنید

مدت زمان زندگی پاک شما بستگی به موسسه و میزان پیشرفت شما در درمان دارد. برخی از مراکز درمانی تحت مراقبت، فقط تا زمانی که شما در برنامه درمانی قرار دارید به شما خدمات ارائه می دهند. در برخی مراکز دیگر شما می توانید حتی بعد از این که دوره درمان تکمیل شده است، در خانه های پاک بمانید.

میزان زمانی که شما در یک خانه پاک خواهید گذراند، به چندین عامل بستگی دارد که عبارت اند از: قدرت درمان اعتیاد، پیشرفت در مراحل مختلف پزشکی و وضعیت زندگی شخصی در منزل. پیشنهاد می شود که حداقل سه ماه در این مراکز بمانید، ولی بسیاری از افراد از اقامت بلند مدت جهت دستیابی به پاکی پایدار استفاده می کنند.

وارد شدن به خانه پاک

موارد مورد نیاز برای وارد شدن به یک خانه پاک چیست

در برخی از موسسات فقط چندین روز بعد از پاک شدن از مواد مخدر، می توانید به این خانه ها وارد شوید، ولی بیشتر موسسات آنقدر با شما کار می کنند تا مطمئن شوند شما در وضعیت مناسبی قرار دارید.

زندگی در خانه های پاک چقدر هزینه دارد

هزینه زندگی پاک در این منازل با توجه به محیط این خانه ها و مدت زمان اقامت شما فرق می کند. هر چقدر خدمات بیشتری در این اماکن ارائه گردد هزینه آن نیز افزایش می یابد. موقعیت مکانی هم عامل دیگری است که این هزینه را تعیین می کند.

برخی خانه های پاک و مراقبتی یک هزینه ثابت داشته و علاوه بر آن هزینه های متغیری نیز دارند، که با توجه به خدمات اضافه ای که ارائه می دهند به هزینه های شما افزوده می شود. هنگامی که به دنبال یک خانه پاک و مراقبتی می گردید حتما اطمینان حاصل نمایید که چه مواردی مشمول نرخ هزینه های ماهانه می شود و چه خدماتی مازاد و اضافی اند.

برخی از مثال های خدمات مازاد عبارت اند از: هزینه حمل و ‌نقل برای رسیدن به جلسات، مربی گری درمانی، وعده های غذایی و عضویت در باشگاه های ورزشی. ولی وقتی برخی از خدمات ارائه شده را انتخاب کرده و مد نظر قرار می دهید، حتما اطمینان حاصل نمایید که این خدمات، خدماتی باشند که در فراهم آوردن پاکی شما نقش مهمی دارند.

بخشی از زندگی در دوره ریکاوری و درمان این است که خود را برای زندگی آماده کنید، به این معنا که کارهایی برای خود انجام دهید که شما را به یک عضو موفق و فعال در جامعه تبدیل کند. در حالی که در حالت اعتیاد افراد از کارهایی که باعث موفقیت آنها می شود، صرف نظر و روی گردانی می کنند. بنابراین وقتی که به حال طبیعی خود باز می گردید و درمان می شوید، انجام آشپزی و نظافت برای خودتان بخشی ازبرنامه های درمانی جهت کسب سلامتی تان است.

چگونه خانه پاک پیدا کنیم

چگونه یک خانه پاک پیدا کنید

از آن جا که زندگی پاک عموما پس از دوره درمان انجام می شود، گرفتن یک معرفی نامه از فرد ارائه دهنده خدمات درمانی توصیه می گردد. دیگر منابع دریافت این معرفی نامه عبارت اند از: سیستم های قضایی، متخصصین سلامت روانی، اعضا جلسات دوازده گامی یا دوستان و اعضای خانواده. هر منبعی که به عنوان معرف انتخاب می کنید حتما یک دیداری از آن مرکز داشته باشید تا اطمینان حاصل نمایید که برای شما مناسب است.

 در نهایت امیدواریم مطالب این مقاله درباره زندگی پاک و مراکزی که این مهم را فراهم می کنند برای شما مفید بوده باشد. شما می توانید دیدگاه ها و پیشنهادات خود را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید