علائم و نشانه‌‌‌های اختلال هم وابستگی چیست؟

اختلال هم وابستگی

فهرست مطالب

وابستگی معنوی، روحی و عاطفی به اعضای خانواده، دوست و همسر را هم وابستگی (codependency) می‌گویند. هنگامی که فرد به دنبال تأیید فرد موردعلاقه خودش است یا اینکه به‌خاطر ترس از طردشدن از فرد موردعلاقه‌اش رفتار اشتباه آن را می‌پذیرد به آن اختلال هم وابستگی می‌گویند. فردی که دارای اختلال codependency است فراتر از حد توانایی جسمی و مالی خود (توجه بیش اندازه به اطرافیان)، نیازهای طرف مقابل را بر طرف می‌کند. نتیجه این عمل نرسیدن به رفاه و آرامش هر دو طرف و نداشتن زندگی آزادانه است.

دلبستگی
دلبستگی

تعریف هم وابستگی

به رابطه نامناسب که در آن فرد وابسته از فردی که سلامت روانی ضعیفی دارد یا دارای رفتار و حرکات نامناسب است، پشتیبانی و حمایت می‌کند را هم وابستگی (codependency ) یا تعلق خاطر می‌گویند. هنگامی که شما مشکل اطرافیانتان را مشکل خود می‌دانید و تلاش می‌کنید که آن را رفع کنید، مصداق تعلق خاطر شما به فرد مقابل است. فرد هم وابسته برای اینکه احساس شخصیت کند و مورد تأیید واقع شود؛ توجه بیش اندازه به اطرافیان خود دارد و بیش از حد اعتماد می‌کند که این یک اختلال و بیماری روانی است. اگر فرد به خویشتن خود توجه داشته باشد و با عوامل مؤثر بر روی خودآگاهی آشنا باشد، هیچ‌وقت احساسات افراطی نسبت به اطرافیان خود نخواهد داشت.

علائم و نشانه‌های اختلال هم وابستگی

هنگامی که اختلال هم وابستگی اتفاق می‌افتد فرد در واقع نسبت به تأثیر منفی رفتارهایش بر روی خود و اطرافیان آگاهی ندارد. فرد هم وابسته خود را یک فرد مهربان می‌داند و تمام‌وقت و توانایی خود را صرف مراقبت از دیگران و حل مشکلات آن‌ها می‌کند. فراموش نکنید فرد هم وابسته یا افرادی که دارای اختلال هم وابستگی هستند، نه گفتن برایشان سخت است. این حجم از تعلق خاطر هم برای خود فرد و هم برای طرف مقابل مضر است. برای اینکه بتوانید این اختلال را درمان کنید علائم و نشانه‌های آن را بدانید. علائم و نشانه‌های اختلال هم وابستگی عبارت‌اند از:

 • قدرت نداشتن برای بازگویی نیازها در رابطه یا تعیین حدومرز
 • ترس زیاد از رهاشدن
 • توانایی کافی نداشتن در تصمیم‌گیری‌های دوطرفه و شخصی
 • در جستجوی ارزش قائل‌شدن برای دیگران به‌جای خود
 • عدم شناخت کافی و درست احساسات خود
 • روابط‌عمومی نداشتن و عدم قدرت تعامل خوب با دیگران
 • وابستگی بیش از حد و نادیده‌گرفتن ارزش‌های خود
 • داشتن حس مسئولیت‌پذیری زیاد نسبت به دیگران
 • توجیه‌کردن رفتارهای غیرمسئولانه دیگری و عدم مسئولیت‌پذیری
 • عدم توانایی در نه گفتن و احساس گناه
 • نیاز شدید به مورد تأیید قرارگرفتن دیگران
 • عزت‌نفس پایین و عدم اعتمادبه‌نفس
 • تحمل رفتارها، حرکات و کلمات زشت طرف مقابل
 • توجه بیش اندازه به اطرافیان خود

عامل تأثیر گذار در ایجاد هم وابستگی

در ایجاد اختلال هم وابستگی و اینکه فرد هم وابسته شود و توجه بیش اندازه به اطرافیان خود داشته باشد، عواملی تأثیرگذار هستند. این عوامل تأثیرگذار عبارت‌اند از:

یادگیری از طریق مشاهده: هنگامی که کودکان در خانواده‌ای بزرگ شوند که والدین آن‌ها تعلق خاطر زیاد دارند و هم وابسته هستند، وابستگی را یاد می‌گیرد و آن را مسئله‌ای طبیعی می‌خواند.

بی‌توجهی و بی‌تفاوتی والدین در دوران کودکی و عدم حضور: یکی از دلایل مؤثر در ایجاد تعلق خاطر زیاد و هم وابسته شدن فرد بی‌توجهی از سمت والدین آن‌ها در دوران کودکی است. هنگامی که این‌گونه به نیازهای فرد پاسخ داده نشود او را تبدیل به فرد هم وابسته می‌کند.

مراحل ایجاد تعلق خاطر یا codependency

در مبحث روان‌شناسی مراحل ایجاد تعلق خاطر یا codependency دارای سه مرحله است:

مرحله ابتدایی: در این مرحله افراد هم وابسته نسبت به یک فرد به‌صورت افزایشی و ناسالم وسواس پیدا می‌کنند. برای راضی نگه‌داشتن طرف مقابل ارتباط خود را با دوستان و همچنین فعالیت‌هایش را کمتر می‌کند و به توجیه رفتار نامناسب و اشتباه شخص می‌پردازد.

مرحله میانی: در مرحله میانی ایجاد اختلال هم وابستگی عزت‌نفس فرد هم وابسته به دلیل استرس، سرزنش و احساس گناه کاهش پیدا می‌کند. کشش فرد به سمت مصرف الکل، رفتارهای مخرب مانند رژیم‌گرفتن‌های سخت یا خرید افراطی افزایش پیدا می‌کند. در کنار این‌گونه رفتارهای مخرب حس مهربانی، وسواس و وابستگی هم‌افزایش پیدا می‌کند.

مرحله آخر: تأثیرات اختلال هم وابستگی بر روی سلامت جسمی و روحی فرد هم وابسته اتفاق می‌افتد. به مراقبت از خود توجهی ندارد و احساسات منفی وجود آن را پر می‌کند.

تفاوت دلبستگی و وابستگی

تفاوت دلبستگی و وابستگی بسیار ساده است. دلبستگی بعد از ایجاد یک رابطه منطقی شکل می‌گیرد و درست و منطقی است؛ ولی وابستگی بر اساس هیجانات و احساسات زودگذر در فرد شکل می‌گیرد و هم به خود شخص و هم طرف مقابل آسیب می‌رساند. برای جلوگیری از codependency نیاز به شناخت خود و خودآگاهی است. همچنین می‌توانید از کتاب‌های مفید و بسته‌های آموزشی مناسب در این زمینه هم کمک بگیرید.

دلبستگی
دلبستگی

بهترین بسته آموزشی درمان هم وابستگی

اگر به دنبال موفقیت و پیشرفت در زندگی خود هستید و می‌خواهید یک زندگی سالم داشته باشید، به شما بسته آموزشی هم وابستگی بس است؛ از مجموعه تسهیلگران را پیشنهاد می‌کنیم. بسته آموزشی هم وابستگی بس است به شما کمک می‌کند تا با علائم و ریشه‌های اختلال هم وابستگی آشنا و بتوانید با راهکارهای ارائه شده و استفاده از آن‌ها زندگی سالم‌تری داشته باشید.

جمع‌بندی

مستلزم داشتن زندگی سالم، ارتباط درست و مفید و رسیدن به موفقیت و پیشرفت، داشتن آگاهی نسبت به خویشتن خود است. عوامل مختلفی در هم وابسته شدن فرد و ایجاد اختلال هم وابستگی تاثیر دارند که با بسته آموزشی هم وابستگی بس است می توانید تغییرات مثبتی را در خود ایجاد کنید. این بسته آموزشی دارای ۶ کتاب صوتی است که با تهیه آن می‌توانید حس مخرب هم وابسته بودن را از بین ببرید. کتاب صوتی هم وابستگی بس است و کتاب صوتی خودآگاهی و مهارت های زندگی دو اثر ارزشمند این بسته آموزشی هستد که می توانید از وب سایت و فروشگاه اینترنتی تسهیلگران تهیه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید