عوارض مصرف شیشه که باید بدانید!

عوارض مصرف شیشه که باید بدانید

فهرست مطالب

شیشه نوعی ماده مخدر بسیار قوی بوده که از ترکیب مواد مختلف صنعتی با مت‌آمفتامین به دست می‎‌آید. این ماده مخدر اولین‌بار در سال ۱۸۸۷ در آلمان و به‌عنوان دارویی برای درمان افراد مبتلا به افسردگی، بیش فعالی و چاقی مزمن ساخته شد. تاثیر بالای این ماده مخدر برای کاهش وزن سبب شد تا خانم‌های زیادی مصرف شیشه را به عنوان راهی برای کاهش وزن انتخاب کنند؛ همچنین در دوران جنگ جهانی دوم از این ماده برای افزایش انرژی و آماده‌سازی روحی و بیدارماندن بیشتر سربازان استفاده شد.

در این هنگام بود که افراد متوجه شدند که در صورت مصرف بیش از حد این ماده مخدر به آن اعتیاد پیدا می‌کنند. پس از آن اعتیاد به شیشه به عنوان معضلی بزرگ برای افراد جامعه مطرح شد و صحبت از عوارض مصرف شیشه و تاثیر مصرف شیشه بر مغز  به میان آمد. در ادامه این مقاله از سایت تسهیلگران با ما همراه باشید تا همه آنچه که لازم است درباره مواد مخدر شیشه بدانید را بررسی کنیم.

شیشه چیست؟

شیشه یا کریستال همان‌گونه که از نامش پیدا است پودری کریستالی شکل، سفید، بدون بو و تلخ‌مزه است که به‌آسانی نیز در آب حل می‌شود. این ماده مخدر قوی‌ترین نوع مت‌آمفتامین بوده و با نام‌هایی مانند «مت»، «آیس» و «کرانک» شناخته می‌شود. اگر اطلاعاتی در مورد عوارض مصرف شیشه ندارید؛ مثال معروف آن قرص‌های شادی‌بخش اکستازی است که در دهه ۸۰ صحبت درباره آن بسیار رایج بود.  

شیشه چگونه تولید می‌شود؟

برخلاف سایر مواد مخدر سنتی مانند تریاک و یا انواع صنعتی آن شامل هروئین و کوکائین، ماده مخدر شیشه منبع طبیعی در محیط نداشته و به‌صورت مصنوعی در آزمایشگاه‌های غیرمجاز تولید می‌شود. نکته جالبی که لازم است درباره مواد مخدر شیشه بدانید این است که فرمول واحدی برای تولید آن وجود ندارد و شما می‌توانید طیف متنوعی از آن را در آزمایشگاه‌های مختلف ببینید؛ به همین جهت تاثیر مصرف شیشه بر مغز متناسب با نوع متریال و شیوه ساخت شیشه متفاوت خواهد بود.

عوارض مصرف شیشه؛ شیشه چگونه مصرف می‌شود

عوارض مصرف شیشه؛ شیشه چگونه مصرف می‌شود؟

ماده مخدر شیشه به روش‌های گوناگونی همچون تزریق، خوراکی، استنشاق از راه بینی، دودکردن و یا تدخین قابل‌مصرف است. بدیهی است که هر کدام از این روش‌ها تاثیر متفاوتی بر روی بدن فرد خواهد داشت و عوارض مصرف شیشه را به‌صورت متفاوتی مشاهده خواهید کرد. حالت راش یا فلش به سرخوشی ناشی از تاثیر مصرف شیشه بر مغز گفته می‌شود که تنها چند دقیقه پس از مصرف شیشه به‌صورت تدخین یا تزریق اتفاق می‌افتد. احساس سرخوشی و رضایت ذهنی پس از مصرف شیشه به این شیوه آن‌قدر زیاد است که کارشناسان اعتیاد این حالت را به ارگاسم روانی تشبیه کرده‌اند.

مصرف شیشه به روش استنشاق یا خوراکی آن میزان سرخوشی که روش تدخین یا تزریق به شما می‌دهد را نداشته و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تاثیر مصرف شیشه بر مغز نمایان می‌شود. نکته مهمی که باید بدانید این است که به هر طریقی که تصمیم بگیرید شیشه را مصرف کنید، این ماده مخدر در نهایت به خون وارد شده و تاثیر آن از ۴ تا ۲۴ ساعت باقی می‌ماند. در واقع مهم نیست کدام روش مصرف شیشه توسط فرد مصرف‌کننده انتخاب شود، شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاهد اثرات و عوارض مصرف شیشه بر روی بدن خواهید بود.

آیا مصرف شیشه اعتیادآور است؟

در نگاه اول این سوال تنها برای افرادی پیش می‌آید که خودشان و یا نزدیک‌ترین افراد خانواده‌شان درگیر اعتیاد به شیشه شده‌اند و نمی‌خواهد قبول کنند که مصرف شیشه تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که مصرف شیشه به ترشح هورمون دوپامین در مغز و احساس لذت فوری و شدید منجر می‌شود. این حس لذت و سرخوشی در اولین مرحله زمینه‌ساز درگیری فرد به اعتیاد به شیشه می‌شود.

آنچه که در مرحله بعد و با تکرار مصرف شیشه مطرح می‌شود، تاثیر مصرف شیشه بر مغز است. تصور اینکه تنها دسته خاصی از افراد به شیشه اعتیاد پیدا می‌کنند و دسته دیگر از آسیب‌های آن در امان هستند، اولین تله‌ای است که افراد را به دام می‌اندازد.

عوارض مصرف شیشه در کوتاه‌ مدت چیست؟

مصرف شیشه مانند سایر مواد مخدر فعالیت بدن و مغز را تشدید می‌کند و احساس لذت، سرخوشی و سرحال بودنی که در ابتدای مصرف به فرد دست می‌دهد، زمینه‌ساز تکرار مصرف آن می‌شود. عوارض مصرف شیشه در کوتاه‌مدت که باتوجه‌به آن‌ها می‌توان تشخیص داد فردی شیشه مصرف کرده است یا نه به شرح زیر هستند:

 • افزایش ضربان قلب و فشارخون که منجر به گلگون شدن چهره نیز می‌شود.
 • تندشدن ریتم تکلم فرد به‌طوری‌که متوجه همه کلماتی که ادا می‌کند نشوید.
 • بالارفتن ریتم تنفس و تعریق شدید که ممکن است در نگاه اول با حالتی که پس از ورزش شدید در فرد به وجود می‌آید اشتباه گرفته شود.
 • دست‌دادن حالت تهوع و استفراغ به فرد و ازدست‌دادن اشتها و کاهش وزن شدید.
 • گشادشدن مردمک و قرمزشدن چشم
 • متصاعد شدن بوی شیمیایی از نفس فرد
 • ازدست‌دادن حالت آرامش و تحریک‌پذیری و عصبی بودن
عوارض مصرف شیشه در بلند مدت چیست

عوارض مصرف شیشه در بلند مدت چیست؟

بدیهی است که عوارض مصرف شیشه در بلندمدت بسیار واضح‌تر و ماندگارتر است. نکته ناراحت‌کننده درباره مصرف شیشه در مدت‌زمان طولانی این است که اثرات آن در طولانی‌مدت باقی‌مانده و برخی از آن‌ها حتی پس از ترک نیز برطرف نخواهد شد. برخی از رایج‌ترین عوارض مصرف شیشه در بلندمدت به شرح زیر هستند:

 • آسیب به اندام‌های داخلی به‌ویژه کلیه، کبد و شش‌ها
 • خشک‌شدن پوست، بروز آکنه و زخم‌های پوستی و خارش شدید پوست
 • دندان سایی و پوسیدگی شدید دندان
 • افسردگی، اضطراب و روان‌پریشی ناشی از مصرف مواد
 • ازدست‌دادن حافظه و نوسانات هیجانی
 • پایین آمدن مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها
 • هذیان و توهمات به صورتی که فرد مصرف‌کننده افرادی را می‌بیند که وجود ندارد.

تاثیر مصرف شیشه بر مغز چگونه است؟

مطالعات گسترده در زمینه عوارض مصرف شیشه نشان داده است که ۵۰ درصد از گیرنده‌های دوپامین در مغز در اثر مصرف مزمن شیشه برای همیشه از بین می‌رود. از دیگر موارد تاثیر مصرف شیشه بر مغز می‌توان به تاثیر آن بر روی گیرنده‌های سروتونین که منجر به بروز عوارض روانی نظیر روانپریشی است، اشاره کرد. با توجه به آنچه که گفته شد تنها ۱۰ ثانیه پس از مصرف شیشه تاثیرات آن بر روی خلق و خو آغاز شده و با آزاد شدن مقادیر زیادی از دوپامین احساس لذت و تخیل به بالاترین حد خود رسیده و توهمات ناشی از مصرف شیشه آغاز می‌شود.

آیا نشانه‌های عوارض مصرف شیشه در زنان و مردان متفاوت است؟

مطالعات در مورد اعتیاد به شیشه نشان داده است که ۹۵ درصد مصرف‌کنندگان شیشه مردان و ۵ درصد باقی‌مانده زنان هستند. باتوجه‌به تفاوت‌های فیزیکی و آناتومی بدن خانم‌ها و آقایان، عوارض مصرف شیشه بر فیزیک بدن آن‌ها و همچنین تاثیر مصرف شیشه بر مغز آن‌ها متفاوت خواهد بود.

یکی از رایج‌ترین تاثیراتی که اعتیاد به شیشه بر بدن زنان دارد بالا بردن نیاز جنسی آن‌ها است. زنان معتاد به شیشه اغلب به هر نوع رابطه جنسی محافظت نشده تن می‌دهند و همین زمینه‌ساز بروز بیماری‌های جنسی نظیر ایدز می‌شود. برخی از شایع‌ترین عوارض مصرف شیشه در آقایان، ایجاد انرژی کاذب، افزایش بیمارگونه نیاز جنسی و کاهش اشتها است.

آیا ترک اعتیاد به شیشه ممکن است

آیا ترک اعتیاد به شیشه ممکن است؟

ترک اعتیاد به شیشه مانند همه مواد مخدر دیگر امکان‌پذیر است؛ اما پیش از آنکه بخواهید اقدام به ترک این ماده مخدر بکنید باید آمادگی روانی و خواست ذهنی لازم برای آن را در وجود خودتان احساس کرده باشید. برای‌آنکه بخواهید نسبت به ترک اعتیاد به شیشه اقدام کنید باید دوره سم‌زدایی و روان‌درمانی را به‌صورت هم‌زمان انجام دهید.

جمع‌بندی

همکاران ما در مجموعه تسهیلگران مشاوره لازم برای ترک اعتیاد را به شما ارائه خواهند داد تا بتوانید تاثیر مصرف شیشه بر مغز و تفکراتتان را تا حد ممکن کاهش دهید. مصرف شیشه آن‌قدر تاثیر عمیقی بر جسم و روان شما می‌گذارد که رهاشدن از این حس و کاهش عوارض مصرف شیشه ممکن است نیاز به تلاش در طولانی‌مدت داشته باشد. دریافت مشاوره از افرادی که علم کافی در زمینه اعتیاد به شیشه و چالش‌های مربوط به آن را دارند به شما کمک می‌کند تا بتوانید این روند را بسیار آسان‌تر از آنچه تصورش را می‌کنید طی کنید. مشاوران ما در مجموعه تسهیلگران به شما کمک می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید