۵ مهارت کلیدی که زندگی شما را بهبود می‌بخشد

مهارت‌ های بهبود زندگی

فهرست مطالب

برای اینکه افراد بتوانند چالش‌ها و مشکلات زندگی را پشت سر بگذارند باید مهارت‌های زندگی را بدانند. مهارت‌ های بهبود زندگی کمک می‌کنند تا رشد شخصی خود را بهبود دهید و ذهن‌آگاهی را تمرین کنید. مهارت‌ها شامل شایستگی‌های فردی و گروهی است که افراد به آن‌ها نیاز دارند. برای بالابردن کیفیت زندگی، تقویت مهارت‌های ضروری الزامی است. در ادامه مطلب از وب‌سایت تسهیلگران به بررسی مهارت‌های مهم و کلیدی زندگی می‌پردازیم.

مهارت زندگی
مهارت زندگی

مهارت‌های زندگی چیست؟

به توانایی‌های اجتماعی و ذهنی فرد که بر روی رفتار آن تأثیر مستقیم دارند و بهتر می‌تواند با چالش‌ها و مشکلات زندگی کنار بیاید را مهارت‌های زندگی می‌گویند. مهارت‌ های بهبود زندگی اکتسابی هستند و برای یادگیری آن‌ها افراد باید پشتکار داشته باشند و تلاش کنند. یادگیری این مهارت‌ها باعث موفقیت و بهبود شرایط زندگی می‌شود.  5 مهارت کلیدی که زندگی شما را بهبود می‌بخشد عبارت‌اند از:

  • تصمیم‌گیری / حل مسئله
  • مقابله با هیجانات / مقابله با استرس
  • خودآگاهی / همدلی
  • تفکر خلاق / تفکر انتقادی
  • ارتباط مؤثر / روابط بین‌فردی

در ادامه شما را با مهارت‌های مهم آشنا می‌کنیم.

مهارت‌ های بهبود زندگی؛ انواع مهارت‌های زندگی و تاثیر آن‌ها در کیفیت زندگی

مهارت ‌های بهبود زندگی که باعث بالابردن کیفیت زندگی و موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی می‌شوند، شامل ۱۰ مهارت هستند که عبارت‌اند از:

۱. مهارت حل مسئله

باتوجه‌به مشکلات و چالش‌هایی که در زندگی همه افراد وجود دارد، مهم است که مهارت حل مسئله را یاد بگیرید. فراگیری مدیریت بحران کمک می‌کند که بتوانید راه‌حل مناسبی را در موقعیت‌های سخت پیدا کنید. برای اجرای حل مسئله باید یک دید دقیق و جزئی روی هر مسئله و مشکل داشته باشید و در نهایت بهترین راه‌حل را انتخاب کنید.

برای مطالعه مقاله «شفای زندگی با خودسازی» کلیک کنید.

۲. مهارت تصمیم‌ گیری

تصمیم‌گیری‌ها مسیر و راه هر فردی را در زندگی مشخص می‌کنند. باتوجه‌به شرایط اهداف واقع‌بینانه، از بین راه‌حل‌های موجود؛ فرد باید بهترین راه‌حل را انتخاب کند و مسئولیت و عواقب آن را بر عهده بگیرد. مهارت تصمیم‌ گیری شامل تشخیص راه‌حل‌های مشترک، تصمیم‌گیری بر مبنای ارزیابی دقیق موقعیت‌ها، تحت‌تأثیر عوامل محیطی قرارنگرفتن، توانایی تفکیک احساسات و توجه به تفکر منطقی است.

۳. مهارت‌ های بهبود زندگی؛ مهارت خودآگاهی

هنگامی که فرد نسبت به نقاط ضعف و قوت خودآگاهی داشته باشد را مهارت خودآگاهی می‌گویند. آگاهی داشتن نسبت به خود، افکار و رفتار کمک می‌کند تا بفهمید توانایی انجام چه کاری را دارید. برای داشتن یک ارتباط همدلانه و مؤثر باید خودآگاهی داشته باشید. خودآگاهی شامل تصویر واقع‌بینانه از خودتان، توضیح ارزش‌ها، آگاهی نسبت به نقاط ضعف و قوت و آگاهی از مسئولیت‌ها و حقوق خودتان است. برای رسیدن به موفقیت و بهره‌مندی از مهارت‌ های بهبود زندگی به‌خصوص خودآگاهی می‌توانید مقاله عوامل موثر در رشد خودآگاهی را از وب‌سایت تسهیلگران مطالعه کنید.

۴. مهارت همدلی

همدلی یکی از مهارت‌ های بهبود زندگی است که فرد در هر شرایطی می‌تواند مشکلات و خود افراد را در شرایط خوب و بد درک کند. مهارت همدلی شامل احترام قائل‌شدن برای دیگران، پذیرش دیگران و تحمل افراد مختلف، علاقه داشتن به دیگران، قبول تفاوت‌ها و دوست‌یابی است.

۵. مهارت‌ های بهبود زندگی؛ مهارت ارتباط موثر

مهارتی که در موفقیت و رشد فردی تأثیرگذار است، مهارت ارتباط موثر است. یادگیری ارتباط مؤثر کمک می‌کند راه‌های برقراری ارتباط از نوع غیرکلامی و کلامی را یاد بگیرید و در شرایط مختلف نیازهای خود را بیان کنید. مهارت ارتباط موثر شامل مهارت خوب گوش‌کردن اظهار وجود و ابراز خود ارتباط درست غیرکلامی و کلامی تقویت خودباوری و صحبت و مکالمه با دیگران به شکل درست و صحیح است.

۶. مهارت روابط بین فردی

مهارتی که کمک می‌کند با دیگران همکاری و مشارکت همراه با اعتماد واقع‌بینانه داشته باشید و باعث ایجاد روابط دوستانه می‌شود را مهارت روابط بین‌ فردی می‌گویند. در بین مهارت‌ های بهبود زندگی مهارت روابط بین‌فردی شامل دوست‌یابی، اعتماد به گروه، مشارکت و همکاری، شروع و خاتمه ارتباطات و تشخیص مرزهای بین‌فردی مناسب است.

مدیریت هیجان
مدیریت هیجان

۷. مهارت مدیریت هیجان

هیجانات شامل غم، لذت، خوشحالی، ترس، خشم و شادی است. شناخت و مهار این دسته از هیجانات را مهارت مدیریت هیجان می‌گویند. مهارت مقابله با هیجانات منفی شامل کاهش خشم، ترس و اضطراب، کسب اطلاعات پیرامون هیجانات اجتماعی و فردی، جلوگیری از تأثیر هیجانات کاذب بر روی فکر و رفتار است.

۸. مهارت مقابله با استرس یا هیجانات منفی

یکی از مهارت ‌های بهبود زندگی مهارت مقابله با استرس است. استرس و هیجانات منفی بر روی کیفیت زندگی تأثیر منفی دارند. هنگامی که افراد نسبت به هیجانات مثبت و منفی خود و دیگران آگاهی داشته باشند، تلاش می‌کنند تا واکنش درستی داشته باشند.

۹. مهارت تفکر خلاق

برای اینکه بتوانید بهترین راه را برای رشد و تغییر مسیر پیدا کنید باید تفکر خلاق داشته باشید. قدرت نوآوری، کشف و خلق ایده جدید را تفکر خلاق می‌گویند که یکی از مهارت ‌های بهبود زندگی است. با کمک تفکر خلاق می‌توانید هنگام مواجهه با احساسات منفی و مشکلات، با ایده‌هایی که به کار می‌برید؛ آن‌ها را به حس‌های مثبت تبدیل کنید. تفکر خلاق شامل پیداکردن راه‌حل‌های جدید برای مشکلات، یادگیری به روش پویا و فعال، فرصت دادن به دیگران برای ابراز تفکرات و خودشان است.

۱۰. مهارت تفکر انتقادی

در دسته مهارت‌ های بهبود زندگی مهارت تفکر انتقادی کمک می‌کند که هر موضوع یا مسئله‌ای را به‌راحتی قبول یا رد نکنید. تفکر انتقادی کمک می‌کند تا بر اساس اطلاعات و تجربه‌ها، نسبت به مواردی که قابلیت بهترشدن را دارند، واکنش دهید. در تفکر انتقادی لازم است از شرایط نابرابر جامعه اطلاع داشته باشید، جایگاه خود را به‌عنوان یک شهروند بدانید و معتقد باشید که همیشه دیگران درست نمی‌گویند.

جمع‌بندی

یادگیری مهارت های بهبود زندگی و استفاده از آن‌ها به بهبود کیفیت زندگی و رشد شخصی کمک می‌کند. برای اینکه بتوانید در اینده الگوی مناسبی باشید باید این تکنیک‌ها، توانایی‌ها و مهارت‌ها را خوب یاد بگیرید. برای یادگیری بهتر مهارت های زندگی می توانید در فروشگاه اینترنتی تسهیلگران، کتاب صوتی خودآگاهی و مهارت های زندگی را تهیه کنید، تا علاوه بر داشتن ارامش و احساس رضایت، به موفقیت برسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید