هم وابستگی چگونه منجر به اعتیاد می شود

هم وابستپی چگونه منجر به اعتیاد می شود

فهرست مطالب

هم وابستگی یک پاسخ رایج به چالش هایی است که ممکن است شما در مواجهه با مصرف مواد و مشروبات الکلی عزیزانتان با آن برخورد کنید. متاسفانه علی رغم این که رفتارهای مرتبط با هم وابستگی ممکن است‌ به ظاهر مثبت به نظر برسند، اما حقیقت این است که این رفتارها می توانند اثرات منفی داشته باشند و می توانند منجر به استمرار اعتیاد در عزیزانتان گردند.

درک هم وابستگی

 اصطلاح هم وابسته، به وابستگی مضاعف روانی و احساسی به دیگران جهت تامین نیازهای آنها اشاره دارد. هم وابستگی گرایش برای بروز رفتارهای منفعل و بیش از اندازه خدمتکارانه است که به شکلی منفی روابط و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. یک فرد هم وابسته به احتمال زیاد با جملات زیر موافق است:

 • از این که مراقب دیگران باشم لذت می برم
 • به دنبال افرادی ام که در بحران به سر می برند تا بتوانم “نجاتشان” دهم
 • راضی کردن دیگران مرا خوشحال می سازد
 • تعیین مرزهای مشخص در روابط برای من دشوار است
 • حال من توسط افکار و احساسات اطرافیانم کنترل می شود
 • برای من دشوار است که به درستی احساساتم را برای دیگران شرح دهم
 • همیشه دوست دارم کنترل همه چیز را به دست بگیرم
 • برای من دشوار است که به دیگران اعتماد کنم
 • ترجیح می دهم که در یک رابطه مخرب و از هم پاشیده باشم تا این که تنها باشم

هم وابستگی عموما به دلیل اعتماد به نفس پایین ایجاد می شود، اما با این حال یک پاسخ و واکنش رایج در میان افرادی است که عزیزشان دچار اعتیاد شده است. افراد معتاد به خاطر رفتار غیر قابل پیش بینی شان بدنام هستند که این خود می تواند منجر به این شود که نزدیکانشان برای ایجاد یک ثبات و نظم در محیط زندگی آنها بیشتر بجنگند.

اصطلاح هم وابستگی در ابتدا برای همسران افراد معتاد به کار گرفته می شد ولی روابط هم وابسته می توانند شکل های مختلفی داشته باشند. والدین، فرزندان و دوستان یک فردی که مصرف مواد دارد همگی می توانند در دام چرخه هم وابستگی بیفتند.

هم وابستگی و اعتیاد

ایجاد اعتیاد

هم وابستگی در حقیقت یک رابطه مبتنی بر “کمک رسانی” اغراق آمیز شده است. این که بخواهید با دیگران مهربان باشید قابل ستایش است، اما اگر نتوانید مرزهای مشخصی را تعیین کنید اعمالتان می توانند زیان بیشتری را به همراه داشته باشند. برای مثال:

 • شما مصرف مواد و مشروبات الکلی در عزیزتان به دلیل این که روز پر استرسی داشته اند قابل توجیه می دانید
 • وقتی که فرد معتاد نمی تواند در یک مراسمی شرکت کند شما بهانه تراشی می کنید چون می دانید که او تحت تاثیر مواد قرار دارد
 • شما از جانب فردی که مصرف و اعتیاد دارد عذر خواهی می کنید
 • وقتی که به دلیل مصرف مواد با مشکلات مالی روبه رو می شوید، شما سعی می کنید که وام بگیرید

همه این رفتارها مانع این می شوند که عزیزتان نتایج و عواقب اعتیادشان را ببیند. وقتی که همیشه کسی وجود داشته باشد که مشکلات را حل کند، فرد مصرف کننده قادر خواهد بود که مشکل مصرف خود را انکار کند. وقتی که افراد فرصت این را داشته باشند که مسئولیت پذیر نباشند، خود مخرب باشند، و با دیگران بد باشند بدون این که از انتقام جویی دیگران بترسند هیچ انگیزه ای برای درمان شدن نخواهند داشت.

چرخه هم وابستگی

چگونه این چرخه را متوقف کنیم

هم وابستگی چرخه مخربی ایجاد می کند که به هر دو طرف زیان می رساند. با در نظر گرفتن پیشنهادات زیر شما می توانید به سمت یک رابطه سالم تری گام بردارید:

 • اطلاعات خود را افزایش دهید. خواندن مطالبی درباره هم وابستگی و عضو شدن در گروه حمایتی دوستان و خانواده فرد معتاد به شما کمک خواهد کرد که به درک درستی از علت رفتار خود برسید و متوجه شوید که چگونه رفتارها و اعمالتان به روابطتتان آسیب می رساند.
 • درمان اختلالات هم زمان. افرادی که دچار هم وابستگی هستند معمولا از مشکلات روانی چون افسردگی و اضطراب رنج می برند. درمان این اختلالات برای متوقف ساختن هم وابستگی بسیار حیاتی است. دارو درمانی و جلسات تراپی و مشاوره ممکن است در این جا لازم باشند.
 • حد و مرز تعیین کنید. تعیین مرزهای دقیق به شما کمک خواهد کرد که بر میل به سمت رفتارهای مرتبط با فرد معتاد غلبه کنید. برای مثال تصمیم می گیرید که دیگر به پیامک هایی که در حین کار به شما ارسال می شود پاسخ ندهید، تصمیم می گیرید وقتی که عزیزتان مواد مصرف می کند وقت خود را با او نگذرانید، و یا این که تصمیم می گیرید وقتی عزیزتان یک رفتار نامناسبی دارد شما از جانب او معذرت خواهی نکنید.
 • گاهی تنها بمانید. وقتی که در یک رابطه هم وابسته باشید احساس و رفتارتان بر اساس حالات، تفکرات و احساسات طرف مقابلتان تغییر می کند. برای متوقف نمودن این چرخه شما باید یک هویت مستقلی داشته باشید. این بدین معناست که باید یک سرگرمی ویژه برای خود پیدا کرده و کاری که به آن علاقه دارید را دنبال کنید، در حالی که پیش از این نمی توانستید کار مورد علاقه خود را انجام دهید چون زمان زیادی را صرف مراقبت از فرد معتاد می کردید. تا زمانی که از این کاری که به تنهایی انجام می دهید لذت می برید مهم نیست که آن چه کاری باشد.
هم وابستگی کاری عادلانه

در نگاه اول ممکن است این طور به نظر برسد که این کارها برای عزیزانتان عادلانه و منصفانه نیست. با این حال تا زمانی که نیازهای سلامت روانی خود را تامین نکنید قادر نخواهید بود که به دوست یا خانواده خود در فرآیند درمان اعتیاد کمک کنید. شکستن چرخه هم وابستگی در بلند مدت بهترین و مهربان ترین راهی است که می تواند به عزیزتان کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید