هم وابستگی و عزت نفس – نقش عزت نفس در روابط

هم وابستگی و عزت نفس

فهرست مطالب

اگر شما یک فرد هم وابسته باشید، به احتمال خیلی زیاد در عزت نفس خود نیز مشکل دارید. شاید بپرسید که چه رابطه ای بین هم وابستگی و عزت نفس پایین وجود دارد! برای داشتن احساس عزت نفس قوی، باید ارتباط خوبی با درون خود داشته و خودتان را دوست داشته باشید. هم وابستگی به حالتی می گویند که زندگی شما حول شخص دیگری می چرخد و شما این ارتباط با درون خود را از دست می دهید.

برخی از مردم به گونه ای با احساسات خود درگیر می شوند که مجبور می شوند برای مدیریت زندگی خود، به دیگران وابسته باشند. افرادی که با مشکلات هم وابستگی دست و پنجه نرم می کنند، معمولا به دیگران نیاز دارند. آنها برای اینکه در زندگی خود احساس ثبات داشته باشند، به فرد دیگری وابسته می شوند. هم وابستگی چیزی فراتر از چسبندگی است، بلکه نداشتن عزت نفس در وجود فرد است.

برای اینکه بیشتر درباره رابطه بین هم وابستگی و عزت نفس بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

رابطه هم وابستگی و عزت نفس

هم وابستگی و عزت نفس ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. زیرا افرادی که از عزت نفس طبیعی و سالم برخوردار هستند، تمایلی به وابستگی به دیگران ندارند. عزت نفس در واقع نظر حقیقی یک شخص در مورد خویش است و براساس آنچه دیگران درباره او فکر می کنند نیست. شخصی که قادر است ارزش واقعی خود را درک کند، نیازی به تایید از جانب دیگران ندارد.

افرادی که عزت نفس آنها پایین بوده و یا در شناخت ارزش ذاتی خود مشکل دارند، ممکن است دنبال این باشند که بفهمند دیگران نسبت به آنها احساس خوبی دارند یا برعکس. این افراد بیشتر تحت تاثیر نظرات دیگران قرار می گیرند. درواقع می توان گفت براساس نظر دیگران خود را تعریف می کنند و رفتاری هم وابسته دارند. احساسات آنها نسبت به خودشان بسته به اینکه با چه اشخاصی در ارتباط باشند تغییر می کند. احساس آنها نسبت به خود، بیشتر از اینکه وابسته به درک واقعی خودشان باشد، به نظر دیگران بستگی دارد.

افرادی که دچار هم وابستگی و عزت نفس پایین هستند، احساس ارزشمندی و دوست داشتنی بودن نمی کنند. این افراد بیش از حد به دنبال تایید دیگران و جلب رضایت آنها هستند، حتی ممکن است برای این هدف به دروغ نیز متوسل شوند.

هم وابستگی و عزت نفس

روابط هم وابستگی

کسی که عزت نفس درستی ندارد، ممکن است کاملا از رفتار هم وابسته خود و تاثیری که بر روابطش می گذارد آگاهی نداشته باشد. هنگامی که فردی هم وابسته می شود، زندگی خود را صرف جلب رضایت دیگران می کند. این فرد برنامه زندگی خود را پیرامون شخص دیگری در نظر می گیرد تا بتواند زندگی طبیعی و عادی داشته باشد. اساسا هم وابستگی به این معناست که یک فرد به شریک خود احتیاج داشته و شریک او دائما در حال گرفتن خدمات از وی باشد.

فردی که هم وابسته است، ارزش ذاتی خود را بر اساس شخص مقابل ارزیابی می کند و تنها با فداکاری برای او، احساس خوبی در مورد خود خواهد داشت. اینجاست که رابطه بین هم وابستگی و عزت نفس کاملا مشخص می شود. هم وابستگی معمولا در روابط عاشقانه اتفاق می افتد، اما ممکن است در دوستی های افلاطونی یا بین اعضای خانواده نیز رخ دهد. افرادی که هم وابسته هستند امکان دارند متوجه مشکلات رفتاری خود نشوند، اما اشخاصی که خارج از این رابطه هستند، غیرعادی بودن ارتباط آنها را درک می کنند.

یک رابطه هم وابستگی برای افراد درگیر می تواند بسیار ناسالم بوده و معمولا با سوءاستفاده های عاطفی یا جسمی همراه است. در این زمینه می توانید مقاله هم وابستگی در روابط را مطالعه کنید.

شخصی که هم وابسته است احساس بی ارزش بودن می کند، مگر اینکه فرد مقابل به او نیاز داشته باشد و بتواند برای این فرد فداکاری کند. ممکن است شخص هم وابسته خارج از رابطه با شریک خود هیچ هویت شخصی نداشته و به مسائلی که به شریک زندگی او مرتبط نیست، علاقه ای نداشته باشد.

فردی که در رابطه با شخص هم وابسته است غالبا از این نوع رابطه احساس رضایت می کند. این امر می تواند موجب تکرار چرخه زیان باری برای فرد هم وابسته شود. برای فرد مبتلا به هم وابستگی و عزت نفس پایین، خواسته ها و نیازهای خودش اهمیتی ندارد و آنها را برای شریک زندگی خود بیان نمی کند. حتی ممکن است این افراد در تشخیص و درک نیازهای خود مشکل داشته باشند.

عدم عزت نفس

هم وابستگی ناشی از عدم عزت نفس

فردی که از عزت نفس خوبی برخوردار است، امکان بسیار کمتری دارد که درگیر یک رابطه هم وابستگی شود. چرا که این فرد برای اینکه احساسات خوبی داشته باشد نیازمند تایید و جلب رضایت دیگران نیست. فردی با عزت نفس بالا کمتر تحت تاثیر حوادث بیرونی قرار می گیرد و می داند که ارزش او به افکار و نظرات دیگران ارتباطی ندارد. اگر شخصی به آنها بی احترامی کند، احتمال خیلی کمتری وجود دارد که نظرات یا افکار منفی آنها را در خود راه دهند.

فردی که دچار هم وابستگی و عزت نفس پایین است، ارزش خود را بر اساس مسائل ظاهری مانند زیبایی، پول، اعتبار یا برتری در چیزی می سنجد. افرادی که انگیزه آنها جلب رضایت و خشنودی دیگران است، عزت نفس درونی آنها کم است. این افراد در نهایت درگیر روابط هم وابستگی بدون مرزی می شوند، چرا که به جای تامین نیازهای خود، به دنبال راضی کردن شریک زندگی شان هستند.

یک فرد هم وابسته به احتمال زیاد در دنبال کردن الهامات درونی خود دچار مشکل است و انتقاد زیادی از خودش می کند. این افراد همیشه به جای اینکه به ایده های خود ایمان داشته باشند، نظر دیگران را می پرسند. آنها حتی در انتقاد یا تعریف از دیگران نیز مشکل دارند، چرا که از عزت نفس پایینی برخوردار هستند.

درمان عدم عزت نفس

درمان عدم عزت نفس

افرادی که دارای مشکلات هم وابستگی و عزت نفس هستند، می توانند با دلسوزی و مهربانی نسبت به خویش، عزت نفس خود را بهبود بخشند. آنها می توانند به جای اینکه دائما در مورد کارهایشان خود را به سختی قضاوت کنند، نیازهای عاطفی خود را برطرف کنند. اقدامات خود تربیتی می تواند به بهبود روابط آنها کمک کرده و از هم وابستگی جلوگیری کند، زیرا باعث بهبود عزت نفس آنها می شود.

مراجعه به یک مشاور و درمانگر حرفه ای می تواند برای افرادی که دارای مشکلات هم وابستگی و عزت نفس هستند، بسیار مفید باشد. یک درمانگر خوب می تواند تمرینات و مشاوره های کاربردی برای ایجاد اعتماد به نفس و مراقبت از خود به فرد ارائه دهد. افراد هم وابسته در توجه به عواطف خود مشکل دارند، اما می توان آنها را راهنمایی کرد تا یاد بگیرند چگونه از طریق رفتار درمانی شناخت بهتری از خود داشته باشند.

هنگامی که عزت نفس فرد بهبود می یابد، روابط سالم تری با دیگران برقرار کرده و به شریک خود وابستگی کمتری دارد. در این صورت می تواند بدون فدا کردن خود یا خوشبختی اش، رابطه ای دوست داشتنی با دیگران برقرار کند.

جمع بندی هم وابستگی و عزت نفس

جمع بندی

اشخاصی که عزت نفس بالایی دارند، در مواجهه با وقایع بیرونی دچار مشکل نخواهند شد. هنگامی که اتفاقات بدی برای شما می افتد، نسبت به خودتان احساس بدی نداشته باشید، چرا که این اتفاقات از خارج از وجود شما نشات گرفته و نشان دهنده شخصیت شما نیست. افراد با عزت نفس پایین، هنگامی که شخص یا چیزی را از دست می دهند، دچار ناامیدی شده و احساس شکست می کنند.

امیدواریم که با ارائه این مقاله توانسته باشیم ارتباط بین هم وابستگی و عزت نفس را تا حد زیادی بیان کرده باشیم. در صورتی که نیازمند توضیحات و اطلاعات بیشتری هستید یا سوالاتی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید