کتاب نیروی حال؛ تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد

تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد

فهرست مطالب

خلاقیت میوه تفکر و تولید است و تفکر بدون تولید چیزی جز توهم و خیال‌پردازی نیست. همه انسان‌ها دارای نیروی خلاقیت ذاتی هستند؛ ولی دلیل اینکه برخی در بروز آن موفق عمل می‌کنند درک حقایق و استفاده از موقعیت‌هایی است که شاید به‌سرعت باد می‌آیند و می‌روند. توانایی تفکر در مورد یک موضوع به روشی متفاوت و توانایی استفاده از تخیل و به‌کارگیری آن برای خلق ایده‌های نو خلاقیت نام دارد. وقتی برای حل مسئله‌ای فکری به ذهن انسان می‌رسد؛ اگر زمان را دریابد و آن تفکر بالقوه را بالفعل کند راهی برای شکوفایی خلاقیت خود باز خواهد کرد. زمان و خلاقیت رابطه‌ای مستقیم با یکدیگر دارند. چه بسیار تفکرات خلاقانه‌ای که به ذهن رسیده‌اند و به فردا و فرداهای بعدی موکول شدند و همان جا در گوشه ذهن ماندند و چه بسیار افرادی که با جرقه‌ای که به ذهنشان رسید، همان لحظه دست بکار شدند و دنیا را تغییر دادند. با این دیدگاه می‌بینیم که تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد شگفت‌انگیز است.

برای مطالعه مقاله «تاثیر ارتباط با افراد موفق چیست؟» کلیک کنید.

کتاب نیروی حال اثر اکهارت تول به درک اهمیت زندگی در لحظه می‌پردازد. به همین دلیل درک رابطه بین نیروی حال و عملکرد افراد اهمیت زیادی دارد. اکهارت تول در کتاب خود می‌گوید هنگامی که یک فکر از سرچشمه فکر تولید می‌شود آن را دنبال کنید تا به ریشه آن برسید. به‌این‌ترتیب می‌توانید به صلح درونی و هماهنگی با منشأ جهان دست یابید. می‌توانید کتاب صوتی نیروی حال؛ کتابی که همه باید بخوانند را  از وب‌سایت تسهیلگران تهیه کنید.

خلاقیت؛ معنا و مفهوم

اندیشیدن به چیزهای جدید یا شیوه‌های جدید، تفکر فراتر از چهارچوب‌های تعیین‌شده خلاقیت نام دارد. بعضی افراد ذاتاً خلاق‌تر از دیگران هستند؛ ولی با تمرین و تکرار می‌توان تفکر خلاقانه را پرورش داد. خلاقیت مهارتی مهم است که نه‌تنها در محیط کار بلکه خارج از آن حیطه نیز می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در کیفیت زندگی فرد داشته باشد. با تفکر خلاقانه می‌توان راه‌حل‌های منحصربه‌فرد و جدیدی برای مشکلات پیدا کرد. با فراگیری تکنیک‌های خلاقیت و تمرین آن‌ها می‌توان تفکر خلاقانه را بهبود بخشید و از آن در جهت افزایش کیفیت زندگی شخصی و اجتماعی بهره برد. از طرف دیگر نباید تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد را نادیده گرفت؛ زیرا زمان و بهره‌بردن از آن اهمیت زیادی دارد. به‌عنوان‌مثال ممکن است برای حل یک مشکل تفکر خلاقانه‌ای به ذهن برسد و فرد بدون توجه آن را به زمان دیگری موکول کند. شاید دیگر شرایط مناسبی پیش نیاید که بتوان آن ایده بالقوه را بالفعل کرد. پس باید زمان حال را دریافت چرا که قدرت در بهره‌بردن از زمان حال است.

خلاقیت

تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد؛ محرک‌های خلاقیت

همه انسان‌ها از خلاقیت ذاتی برخوردار هستند؛ ولی همگان نمی‌توانند آن را به ظهور برسانند و از این نیروی ذاتی استفاده کنند. برای آزادشدن خلاقیت محرک‌هایی نیاز است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

۱. تمرکز

یکی از ویژگی‌های تمام افراد موفق و خلاق توانایی تمرکز دقیق بر روی یک مسئله و بی‌توجهی به عوامل منحرف‌کننده است. تمرکز تنها بر روی یک موضوع از اصلی‌ترین پیش‌نیازهای دستیابی به اهداف است. برای این کار باید در بازه‌های زمانی مشخصی بدون وقفه و به‌دور از عوامل انحرافی بر هدف خود متمرکز شوید و از تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد بهره ببرید.

۲. خواب

مرور موضوع موردنظر قبل از خواب موجب می‌شود تا ذهن نیمه‌هوشیار خود را برای حل آن آماده کند. در این صورت فردای آن شب با راه‌حل جدیدی برای حل مسئله بیدار خواهید شد. خواب می تواند بر خلاقیت افراد تاثیر مثبت داشته باشد.

۳. تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد؛ خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی

شیوه تفکر می‌تواند بر ظهور خلاقیت یا عدم ظهور آن اثر بگذارد. انسان‌ها دارای شیوه‌های تفکر متفاوت هستند که همگی در سال‌های کودکی و نوجوانی شکل‌گرفته‌اند. با تمرین می‌توان تفکر مثبت را جایگزین اندیشه‌های قدیمی منفی کرد. همنشینی با افراد مثبت‌اندیش و خوش‌بین موجب تقویت مثبت‌اندیشی در شما می‌شود. دنیای این گروه از افراد سرشار از فرصت‌هاست و از هر لحظه برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند. آنان تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد را دریافته‌اند و هر جرقه فکری خلاقانه می‌تواند تغییری در دنیای آنان ایجاد کند.

برای مطالعه مقاله «فواید مشاور خانواده آنلاین» کلیک کنید.

۴. پرسش‌های هدف‌مند

توانایی طرح سؤالات هدف‌مند از خود و اطرافیان درباره وضعیت موجود یکی از محرکه‌ای اصلی خلاقیت است. کلمات «چرا و چگونه» از کلمات جادویی هستند که استفاده به‌موقع از آن می‌تواند مسیر زندگی فرد و چه‌بسا جهانی را تغییر دهد. با طرح پرسش‌های هدف‌مند و دقیق، خلاقیت انسان شکوفا شده و همچون چشمه‌ای از ذهن می‌جوشد. درک رابطه بین نیروی حال و عملکرد افراد قدرت ذهن را بیش‌ازپیش آشکار کرده و راه‌حل‌های هوشمندانه‌ای در پیش روی انسان قرار می‌دهد.

۵. دنبال‌کردن اهدافی که به آن ها اشتیاق دارید

هر چقدر انسان اهداف و خواسته‌های واقعی خود را بشناسد و برای دستیابی به آن‌ها اشتیاق داشته باشد، میزان خلاقیت او بیشتر خواهد شد و ایده‌های بیشتری به ذهن خواهد رسید. هر چقدر هدف شما برایتان مهم‌تر باشد احتمال اینکه راه‌حل‌های خلاقانه بیشتری به ذهن برسد بیشتر است؛ ولی نکته مهم این است که نباید قدرت زمان را دست‌کم بگیرید و ایده خلاقانه‌ای را که به ذهن می‌رسد به بعداً و بعدها موکول نکنید. به‌عبارت دیگر تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد را دریابید.

۶. تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد؛ موانع و مشکلات

یکی دیگر از بزرگ‌ترین عواملی که می‌تواند محرک خلاقیت باشد مشکلات و موانعی است که بر سر راه انسان پیش می‌آید. لقمه آماده نمی‌تواند کسی را به موفقیت برساند. وجود مشکلات و موانع موجب می‌شوند تا فرد برای رهایی از آن‌ها چاره‌ای بیندیشید. وقتی راهکارهای قدیمی نتوانسته‌اند راهی برای آن بیابند باید دست‌به‌کار شد و آنچه به ذهن می‌آید را برای رفع مشکل عملی کرد.

تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد

درک نیروی زمان حال از زبان اکهارت تول

اکهارت تول در کتاب خود با نام نیروی حال بر اهمیت استفاده از زمان حال تأکید می‌کند و آن را راهی به‌سوی روشنگری می‌داند. از نظر اکهارت تول تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد  شگفت‌انگیز است آنجا که می‌گوید «حضور در لحظه را عمیقاً با هر چه که دارید درک کنید. زمان حال را تمرکز اصلی زندگی خود قرار دهید» یا در جایی دیگر می‌گوید:«زمان اصلاً ارزشمند نیست؛ زیرا یک توهم بزرگ است. آنچه گران‌بهاست زمان نیست؛ بلکه چیزی خارج از زمان است؛ یعنی حال و این بسیار ارزشمند است. هر چه بیشتر روی زمان تمرکز کنید گذشته، آینده و بیشتر از همه زمان حال را از دست می‌دهید.» رابطه بین نیروی حال و عملکرد افراد و تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد در این بخش از کتاب به‌وضوح دیده می‌شود آنجا که نویسنده اظهار می‌کند: «انجام هر عملی بهتر از هیچ است. به‌ویژه اگر در وضعیت بغرنج و ناخوشایندی گیر افتاده باشید. اگر عمل شما اشتباه باشد لااقل چیزی یاد می‌گیرید که در این صورت دیگر اشتباه نیست؛ اگر ساکن بمانید چیزی یاد نمی‌گیرید.»  

رابطه بین نیروی حال و عملکرد افراد

اولین‌ها نیروی حال را دریافتند و اندیشه‌ای را که به ذهنشان خطور کرد عینیت بخشیدند. اولین خودرو، اولین تلفن و بسیاری دیگر از اولین‌ها بودند که جهان را تغییر دادند. وقتی زمان حال را قدر بدانیم تمام تعارض‌ها حل می‌شوند و زندگی با شادمانی جریان می‌یابد. وقتی به تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد پی ببریم و با آگاهی کامل در زمان حال عمل کنیم، تمام کارها حتی ساده‌ترین‌ها نیز باارزش، مهم و همراه با عشق خواهند بود و عملکرد افراد در سطحی عالی بهبود می‌یابد.

زمان حال و درک آن به‌قدری اهمیت دارد که همین جمله اکهارت تول انسان را به تفکر وامی‌دارد: «هیچ اتفاقی در گذشته رخ نداده؛ بلکه در زمان حال اتفاق افتاده است. هیچ اتفاقی هم در آینده رخ نخواهد داد؛ بلکه در زمان حال پیش می‌آید.» پس درک زمان حال و آگاهی از قدرت آن می‌تواند بر عملکرد افراد تأثیر زیادی داشته باشد. وب‌سایت تسهیلگران با تهیه کتاب صوتی نیروی حال؛ کتابی که همه باید بخوانند فرصتی را فراهم کرده تا تمام کسانی که به زمان حال اهمیت می‌دهند در هر زمان و مکانی بتوانند از رهنمودهای این کتاب استفاده کنند.

برای مطالعه مقاله «تکنیک های ذهن آگاهی برای کاهش اضطراب را بشناسید» کلیک کنید.

جمع‌بندی

زمان ارزشمندتر از طلاست. این جمله را هزاران بار شنیده‌ایم؛ ولی تا کنون چند درصد از انسان‌ها معنای حقیقی آن را دریافته‌اند. تنها افراد خلاق، آنان که دنیا را به‌جای بهتری برای زندگی تبدیل کردند توانستند به عمق این جمله ظاهراً ساده دست یابند. تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد غیرقابل‌انکار است؛ زیرا اولین‌ها همان‌هایی بودند که به افکار خلاقانه خود میدان داده و به آن‌ها اجازه ظهور دادند. برای هر مشکلی راه‌حلی یافتند و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کردند. اکهارت تول در کتاب نیروی حال رابطه بین نیروی حال و عملکرد افراد را این‌گونه بیان می‌کند که «گذشته رفته و آینده هنوز نیامده است و آنچه داریم زمان حال است.» پس باید در حال اندیشید، در حال اقدام کرد و در حال زندگی کرد. اکهارت تول در کتاب خود با زیبایی تمام راه روشنگری معنوی و خلاقیت را به ما نشان می‌دهد و تلاش می‌کند تا با رهنمودهای زیبا اهمیت زمان را بیش‌ازپیش درک کنیم. برای تهیه کتاب صوتی نیروی حال می‌توانید از وب‌سایت تسهیلگران دیدن کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید