۷ ویژگی مهم  پایدار از هم وابسته 

فهرست مطالب

۷ ویژگی مهم  پایدار از هم وابسته 

۱-برون مرجعی 

دیگران منبع شادی و رنج هم وابستگان هستند ، تمرکزشان بر دیگران است . و دیگران می توانند حال آنها را بد یا خوب کنند .

۲-رفتار مراقبانه 

از آنجا که دیگران مشغول شادمانی هم وابستگان هستند ، پس آنها تلاش می کنند تا هر طور شده  بر دیگران تاثیر بگذارند و رفتار خود را با وضعیت آنها تراز می کنند .

در زیر به چند مدل از رفتار هم وابستگان می پردازیم .

 

  • خشنودسازی دیگران 

 

کارهایی که دیگران ازهم وابستگان می خواهند یا دوست دارند انجام می دهند حتی اگر خودشان دوست نداشته باشند یا در تقابل با ارزش های آنها باشد . (لینک به مقاله دوم هم وابستگی)

 

 

  • میدان دهی یا سرپرستی 

 

انجام کارهای دیگران در حالی که خودشان توانایی انجام آن را داشته باشند و اصلا خودشان باید انجام بدهند . پذیرش مسئولیت دیگران ، دروغ گفتن به سایرین برای دیگران 

توجیه رفتار دیگران در این زیر مجموعه است . (لینک به مقاله هفتم هم وابستگی)

 

 

  • تاثیر طلبی

 

هم وابستگان به منظور جلب تایید دیگران و گرفتن حال خوب از آنها کارهایی را می کنند  و حرف هایی را می زنند که دیگران را تحت تاثیر قرار دهند حتی اگر اغراق آمیز و ناصادقانه باشد .

 

 

  • انتقاد کردن و یا قر زدن 

 

اگر هیچ کدام از موارد بالا نتوانند دیگران را تحت تاثیر قرار دهند تلاش می کنند با مخالفت کردن و ایجاد شرمساری در آنها تاثیر بگذارند .

 

۳-رنج عاطفی 

هم وابسته ها می ترسند که مبادا فردی را که به او وابسته اند از دست بدهند . یک هم وابسته وقتی در حال مرگ است ، زندگی کسی را که به او وابسته است از جلوی چشمش می گذرانند .

همیشه از نحوه برخورد دیگران آزرده و خشمگین هستند . مرتبا طرد می شوند و احساس بی کفایتی و شکست می کنند و در نهایت همیشه تنهایند . 

۴-نظام دفاعی انعطاف ناپذیر 

  • به جای بیان آزادانه دردهای درونی شان آنها را تخریب می کنند . آنها را یا کوچک شمرده یا انکار می کنند . اگر کسی احساسات آنها را به چالش بکشد ، سریعا به او حمله ور می شوند . به خاطر رفتار نا سالم دیگران را سرزنش می کنند .
  • دلیل تراشی و توجیه در آنها رایج است و درباره آنچه در درونشان می گذرد ، سکوت می کنند .
  • با احساسات درونی خود سازگاری نداشته باشد و برای برخورد با این احساسات به غذا ، الکل ، خرید و یا کار و یا sex پناه می برند .

 

۵-باورهای هذیانی 

حتما پس از اینکه بارها مورد سوء استفاده قرار می گیرند ، هنوز بر این باورند که رابطه آنها با دیگران (به طور کلی بد نیست) و یا اینکه (بهتر خواهد شد ).

آنها بر این باورند که نهایتا کنترل دیگران را بدست می گیرند و موفق می شوند و پیوسته دنبال ترکیب مناسبی از رفتارهای میدان دهی هستند .

این ویژگی ماندگاری آنها را در شرایط دشوار زیاد می کند .

۶-بی خودی 

هم وابستگان خود و نیازهایشان را انکار می کنند .

دردهایشان را در درون خودشان نگه داشته و نهایتا از ارزش هایشان عدول می کنند .بی خودی منجر به به تمرکز فوق العاده آنها بر دیگران شده است تا آنچه را که ندارند از دیگران تمنا کنند . نداشته هایی نظیر اعتماد به نفس یا خود دوستی .

چون اینها با تمرکز به دیگران به دست نمی آیند پس احساس خوبی آنها شدیدتر می شود .

۷-قربانی 

هم وابستگان برای حفظ ارزش مندی خود احساس قربانی و یا مظلومیت را انتخاب می کنند .چون خود دوستی ضعیف دارند ، لذا برای تسکین دردهای خود همواره در حال تاسف هستند .

وقتی دیگران به آنها می گویند ( من نمی دونم شما چطور توی این زندگی دوام می آوری ؟ شما واقعا یک قدیسی ) . آنها در این زمان احساس می کنند در نقش یک قربانی یا مظلوم تایید شده اند . 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

فیلم آموزشی

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید