با ویژگی های افراد موفق آشنا شوید

ویژگی افراد موفق

فهرست مطالب

درحالی‌که هیچ فرمول مشخصی برای موفقیت در عرصه‌های مختلف وجود ندارد، ویژگی‌های افراد موفق می‌تواند به ما در پیداکردن راه کمک کند. نکته خوشحال‌کننده درمورد ویژگی های افراد موفق  این است که ذاتی نیستند؛ بلکه رویکردی عمدی هستند که هرکس می‌تواند آن‌ها را برای تبدیل‌شدن به یک فرد موفق اتخاذ کند. قوانین زندگی افراد موفق با افراد معمولی متفاوت است و با برنامه ریزی صحیح و انتخا‌ب های آگاهانه در مسیر موفقیت پیش می‌روند.

مزیت ارتباط با افراد موفق ایجاد دید و نگرش مثبت در افراد و کمک به آن‌ها در رسیدن به موفقیت است. با تمرکز، راهنمایی، تمرین صحیح و پرورش ویژگی‌های افراد دارای موفقیت، می‌توانید نگرش و دیدگاه مثبت در خود ایجاد کنید و شما هم به یک فرد موفق تبدیل شوید. در ادامه مطلب از مجموعه تسهیلگران چند مورد از ویژگی‌هایی که اغلب در افراد بسیار موفق مشاهده می‌شود را بیان می‌کنیم.

برای مطالعه مقاله «تاثیر نالوکسان بر مواد مخدر چیست؟» کلیک کنید.

ویژگی‌ های افراد موفق

درحالی‌که افراد در حرفه‌ها و مراحل مختلف زندگی ممکن است موفقیت را به طور متفاوتی تعریف کنند، افرادی که همیشه موفق عمل می‌کنند، ویژگی‌های خاص مشترکی با یکدیگر دارند. یکی از راه‌های موفق شدن، پرورش ویژگی های افراد موفق در خود است؛ اگر واقعاً می‌خواهید موفقیت را به زندگی خود بیاورید، باید همان‌طور که یک باغ را برای به‌دست‌آوردن بهترین محصول پرورش می‌دهند، خودتان را پرورش دهید.

 به یاد داشته باشید اگر همان‌طور که اکثر مردم زندگی می‌کنند زندگی کنید، همان چیزی را به دست خواهید آورد که اکثر مردم به دست می‌آورند. ویژگی‌هایی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، در تمام افراد موفق مشترک هستند و به‌صورت تصادفی و شانسی انتخاب نشده‌اند. ویژگی های افراد موفق عبارت‌اند از:

۱. تطبیق ‌پذیری

افراد موفق سازگار و راه‌حل محور هستند. آن‌ها با این باور که راهی برای حل مشکلات پیدا خواهند کرد با موقعیت‌های غیرمنتظره روبرو می‌شوند. ویژگی تطبیق پذیری باعث می‌شود هنگامی که افراد موفق به‌جای تمرکز بر مشکل به راه‌حل‌های آن تمرکز می‌کنند، ذهن آن‌ها ایده‌ها و منابعی را ارائه می‌دهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد اقدامات درست انجام دهند. نکته کلیدی در این مورد از ویژگی های افراد موفق، این است که کنجکاو و انعطاف‌پذیر باشید و احتمالاً را در نظر بگیرید.

۲. ویژگی های افراد موفق؛ هوش هیجانی

افراد موفق قبل از اینکه دیگران را درک کنند، خودشان را می‌شناسند. هوش هیجانی یا خودشناسی یکی از مهم‌ترین ویژگی های افراد موفق است. این آگاهی از خود و دیگران یک رابطه معتبر و بر اساس اعتماد ایجاد می‌کند. در یک رابطه با پایه و اساس اعتماد، افراد می‌توانند یکدیگر را به چالش بکشند و در نتیجه اجماع بهتری در تصمیم‌گیری حال می‌شود و اجماع بیشتر به معنای اضطراب کمتر است. پیشنهاد می کنیم مقاله تاثیر خودآگاهی در بهبود روابط اجتماعی را مطالعه کنید.

ویژگی های افراد موفق؛ پشتکار داشتن

۳. پشتکار

یکی از ویژگی های افراد موفق که در همه آن‌ها مشاهده می‌شود، پشتکار است. آن‌ها توانایی عجیبی برای پیشروی، پیشرفت و تمرکز روی آنچه برایشان مهم است دارند. آن‌ها اجازه نمی‌دهند مشکلات و هرج‌ومرج تمرکز آن‌ها را برای دستیابی به اهداف مختل کند. آن‌ها با یک‌لحظه مکث، مشکل را تشخیص می‌دهند و فکر می‌کنند. سپس جای پای خود را محکم می‌کنند و حرکت روبه‌جلو را از سر می‌گیرند.

۴. اساسی ترین ویژگی‌های افراد موفق؛ نظم

انضباط و نظم یکی از اساسی‌ترین ویژگی های افراد موفق است. نظم به معنای صرفاً انجام‌دادن کاری است که باید انجام شود بدون اینکه بخواهیم انجام‌ندادن آن را به‌خاطر کار دیگری توجیه کنیم. مؤثرترین راه برای توسعه نظم در زندگی این است که نظم‌وانظباط را در سطوح کوچک‌تر تمرین کنید تا آن را به یک عادت تبدیل کنید. سپس باید مواردی را که باعث فقدان نظم می‌شوند بشناسید و آن‌ها از زندگی خود حذف کنید.

۵. خودآگاهی و فروتنی

موفق‌ترین افراد در جهان خودآگاهی و فروتنی را تمرین می‌کنند. آن‌ها نقاط قوت، استعدادها، توانایی‌ها و دانش خود را می‌شناسند و به‌خاطر آن‌ها سپاسگزار هستند. آن‌ها همچنین زمینه‌های خود برای بهبود را شناسایی کرده و از کسانی که در آن زمینه‌ها قوی هستند، حمایت می‌کنند. اینکه چگونه خودآگاهی می‌تواند پتانسیل را در خود و دیگران به حداکثر برساند امری کلیدی در ویژگی های افراد موفق به شمار می‌رود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله عوامل موثر در رشد خودآگاهی را مطالعه کنید.

۶. کنجکاوی

مزیت ارتباط با افراد موفق در زندگی فردی و اجتماعی افراد کاملا مشهود است. افراد موفق همیشه کنجکاو هستند. کنجکاوی یکی از ویژگی های افراد موفق است که آن‌ها را وادار می‌کند تا همیشه سؤال بپرسند. آن‌ها قبل از اقدام برای هر کاری اول سؤال می‌پرسند. افراد ناموفق سؤال نمی‌پرسند، آن‌ها برای هر چیز پاسخی و راه‌حلی دارند؛ بنابراین آن‌ها بدون فکرکردن عمل می‌کنند. شروع به پرسیدن کنید و درمورد همه چیز تحقیق کنید. با یک پاسخ ساده  به سؤالتان همه چیز را نپذیرید.

مزیت ارتباط با افراد موفق؛ کنجکاوی

۷. موفقیت با صداقت کامل

همه افراد موفق به خواست خودشان صادق هستند. شما نمی‌توانید موفقیت واقعی را جعل کنید؛ پس اول‌ازهمه با خودتان صادق باشید. موفقیت حاصل صددرصد واقعی بودن و صادق‌بودن این افراد است. افرادی زیادی وجود دارند که در ظاهر موفق به نظر می‌رسند. سعی کنید یکی از آن‌ها نباشید. صداقت با خود و دنیای اطراف یکی از ویژگی های افراد موفق است. با تقویت صداقت یک قدم به موفقیت نزدیک‌تر خواهید شد.

۸. ویژگی های افراد موفق؛ قابلیت ریسک‌پذیری

افراد موفق توانایی ذاتی برای شناسایی و استفاده از فرصت‌ها را دارند، حتی زمانی که موقعیتی آن‌ها را به وحشت می‌اندازد. به همین دلیل است که نمی‌توان دستاوردهای افراد موفق را شانسی دانست. اگر درمورد دستاوردی از آن‌ها سؤال بپرسید، پاسخ خواهند داد: «من در زمان مناسب در مکان مناسب بودم». البته این موقعیت به‌هیچ‌عنوان شانسی نیست. این توانایی مربوط به تشخیص وجود فرصت، ریسک‌کردن و پیگیری آن است. قابلیت ریسک‌ پذیری یکی از مهم‌ترین ویژگی های افراد موفق است.

۹. قابل‌دسترس بودن

موفق‌ترین افراد، دردسترس‌ترین افراد هستند. دردسترس‌بودن به شما این امکان را می‌دهد که بهترین فرصت را برای ارتباط با مردم داشته باشید؛ اگر وظیفه مدیریت را برعهده دارید، اطمینان حاصل کنید تمام برنامه خود را پر نمی‌کنید. زمانی را برای راه‌رفتن و صحبت‌کردن با افراد دیگر در نظر بگیرید و به آن‌ها سر بزنید. یکی از ویژگی های افراد موفق این است که علاوه بر قابل دسترس بودن، برای ارتباط با افراد دیگر وقت می‌گذارند.

۱۰. قاطعیت

دو ویژگی مهم در افراد موفق، گوش‌دادن و قاطع بودن است. گوش‌دادن، مشاهده‌کردن و جمع‌آوری سریع اطلاعات منجر به تصمیم‌گیری سریع و قاطع و توانایی افراد موفق برای اتخاذ تصمیم‌های مهم در آینده است. زمانی که اطلاعات کافی درمورد یک مسئله را جمع‌آوری می‌کنند، به‌احتمال زیاد تصمیم‌هایی می‌گیرند که دیگران ممکن است آینده آن را در نظر نگرفته باشند.

برای مطالعه مقاله «هم وابستگی و اعتیاد در روابط عاطفی» کلیک کنید.

از دیگر ویژگی‌ های افراد موفق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسئولیت‌پذیر هستند
 • به دیگران احترام می‌گذارند
 • هدف‌مند هستند
 • از شکست‌ها برای یادگیری استفاده می‌کنند
 • ذهنیت خود را برای رشد آماده می‌کنند
 • متکی‌به‌خود هستند
 • اعتمادبه‌نفس دارند
 • صبور هستند
 • مثبت‌اندیش هستند

پیسنهاد می‌کنیم مقاله مهم ترین و بهترین عادت های افراد موفق را مطالعه کنید.

مزیت ارتباط با افراد موفق

این که در یک جمع از موفق‌ترین افراد باشید، به این معنی است که پتانسیل شما برای رشد محدود شده است. مطمئناً خوب است که احساس موفق‌بودن داشته باشید؛ اما واقعاً ارتباط با افرادی که حس می‌کنید از آن‌ها برتر هستید به شما کمک می‌کند؟ ارتباط با انسان‌هایی که دارای ویژگی های افراد موفق هستند، به شما کمک می‌کند دائماً در حال یادگرفتن راه‌هایی باشید تا خود را به آن‌ها برسانید.

ارتباط با افراد موفق

 اگر به دنبال دانشی هستید که به پله‌های بالاتر صعود کنید و موفق شوید، چه راه‌هایی را انتخاب خواهید کرد؟ ارتباط با افراد موفق بهترین راه برای شروع است. توجه مداوم به توصیه‌های افراد موفق به پیکربندی مغز شما برای موفق شدن کمک می‌کند. از جمله مزیت‌های ارتباط با افراد موفق عبارت‌اند از:

 • آن‌ها می‌توانند برای شما به‌عنوان الگو عمل کنند.
 • دائماً در حال یادگیری چیزهای جدید خواهید بود.
 • دیدگاه‌های دیگر را خواهید پذیرفت.
 • احساس شادی و انگیزه خواهید داشت.
 • مشاوره بهتری دریافت خواهید کرد.
 • غرور را در خود شکست خواهید داد.
 • نگرش شما به زندگی تغییر خواهد کرد.
 • تغییرات مثبت در زندگی خود ایجاد خواهید کرد.
 • خودتان را بهتر خواهید شناخت.
 • به موفقیت بیشتری دست خواهید یافت.

برای مطالعه مقاله «کتاب نیروی حال؛ تاثیر نیروی حال بر خلاقیت افراد» کلیک کنید.

قوانین زندگی افراد موفق

زندگی هر فرد موفقی متفاوت است و از راه‌های مختلفی به موفقیت دست‌یافته است. اما آن‌ها از برخی جهات مانند ویژگی های افراد موفق  و قوانین زندگی باهم مشترک هستند. افراد موفق قوانین زندگی خود را بدون توجه به پیشامدهای مختلف تا جایی که ممکن است رعایت می‌کنند. برخی از قوانین زندگی افراد موفق عبارت‌اند از:

 • هدف‌مند هستند.
 • میل به خودآگاهی و خودسازی دارند.
 • اعتمادبه‌نفس خود دارند.
 • آرامش خود را موقعیت‌های مختلف حفظ می‌کنند.
 • در کارهای گروهی شرکت می‌کنند.
 • زمان خود را مدیریت می کنند و برنامه‌ریزی دارند.
 • از شکست نمی‌ترسند.
 • سخت‌کوشی مقدمه موفقیت است.
 • در هر مرحله از موفقیت خود را تحسین می‌کنند.
 • چشم‌ها و گوش‌های خود را برای کسب دانش باز نگه می دارند.
همراهی با افراد موفق

جمع‌بندی

هیچ‌کس نمی‌خواهد معمولی باشد. معمولی بودن زمانی اتفاق می‌افتد که شما برنامه‌ریزی نداشته باشید؛ اگر می‌خواهید موفق شوید، ویژگی های افراد موفق را بیاموزید و هر روز برای زندگی‌کردن با آن ویژگی‌ها برنامه‌ریزی کنید. برای هر کاری که تلاش می‌کنید، این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کنند به موفقیت نزدیک شوید.

هنگام دورشدن از هدف خود قوانین زندگی افراد موفق را در ذهن بیاورید و آن‌ها را در ذهن داشته باشید و بدانید که هر فرد موفقی قبل از رسیدن به موفقیت بارها شکست‌خورده است. مزیت ارتباط با افراد موفق ایجاد تغییر اساس در فکر و زندکی افراد خواهد بود.  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله تاثیر ارتباط با افراد موفق چیست؟ را در وب سایت تسهیلگران مطالعه کنید. همچنین شما می‌توانید با دریافت مشاوره از مشاوران تسهیلگران، ویژگی‌های افراد موفق را در خود تقویت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید