شکست عاطفی و راهکارهای عبور از آن به سلامتی

شکست عاطفی

فهرست مطالب

همه ما می‌دانیم شکست عاطفی یا عشقی می‌تواند بسیار دردناک و ناراحت‌کننده باشد. راهکار عبور از شکست های عاطفی می‌تواند به افراد کمک کند این دوران سخت و دشوار را راحت‌تر پشت سر بگذارند. شکست عاطفی می‌تواند باعث ایجاد حس تحقیر، سرخوردگی و طردشدن شود و کیفیت زندگی را تحت‌تأثیر قرار دهد. از جمله مسائلی است که افراد با هر سنی می‌توانند آن را تجربه کنند؛ اما موضوع مهم پس از تجربه این شکست، درمان شکست و بحران عاطفی و بازسازی روحی و روانی افراد است.

افراد معمولاً پس از تجربه شکست عشقی دچار پریشانی هیجانی می‌شوند و احساس می‌کنند که هیچ کنترلی بر اتفاقات زندگی خود ندارند. احساس غم، ناامیدی، شرم، احساس خشم، درماندگی و… از جمله احساساتی است که فرد شکست‌خورده به آن‌ها دچار می‌شود. هر مشکلی با روش‌ها و راهکارهای مخصوص قابل‌حل است و شکست عاطفی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله از سری مقالات تسهیلگران به بررسی راهکارهای عبور از شکست های عاطفی خواهیم پرداخت.

شکست عاطفی چیست؟

پیش از اینکه به بررسی راهکار عبور از شکست‌ های عاطفی بپردازیم، تعریفی از شکست عاطفی به شما ارائه می‌دهیم. وجود عشق می‌تواند یکی از زیباترین تجربه‌های زندگی هر فرد باشد. در وجود همه ما نیاز به عشق و دوست‌داشتن نهفته است و یکی از نیازهای اولیه زندگی به شمار می‌رود؛ اما در مواردی ممکن است در جریان یک رابطه عاطفی با شکست مواجه شویم و دچار سرخوردگی شویم. ممکن است تابه‌حال عبارت شکست عشقی یا شکست عاطفی را زیاد شنیده باشید؛ اما مفهوم دقیقی از آن در ذهن نداشته باشید.

شناخت مفهوم شکست عاطفی به شما کمک می‌کند تا بدانید در مواجهه با آن راهکارهای صحیح کنترل و مدیریت عواطف خود را بشناسید. شکست عشقی یا عاطفی عبارت از شرایطی است که فرد در طی آن معشوق خود را از دست می‌دهد. تعاریف مختلفی برای شکست عاطفی وجود دارد؛ اما به‌طورکلی می‌توان آن را به‌عنوان برهم‌خوردن، تمام‌شدن و پایان‌یافتن یک رابطه عاطفی و عاشقانه که معمولاً از سوی یک طرف رابطه انجام می‌شود، تعریف کرد.

تجربه طردشدن و کنار گذاشته شدن از سوی کسی که با او رابطه عمیقی را تجربه کرده‌اید، می‌تواند شما را با فرایندی درست مانند فرایند مرگ عزیزان روبه‌رو کند. در این صورت، شما با مجموعه‌ای از احساسات و عواطف ناخوشایند و دردناک مواجه خواهید شد. یکی از مهم‌ترین نکات در این مورد این است که شکست عاطفی را به‌عنوان بخشی از آسیب‌های روحی و روانی در زندگی جدی بگیرید و بلافاصله برای درمان آن اقدام کنید.

مراحل شکست عاطفی

مراحل شکست عاطفی

شکست عاطفی شامل مراحل مختلفی است که فرد را درگیر می‌کند. رهایی از هرکدام از این مراحل نیازمند آگاهی از راهکارها و ترفندهایی است که به ما کمک می‌کنند این مرحله از زندگی را پشت سر بگذاریم. هر فرد باتجربه شکست عشقی یا عاطفی احساسی شبیه به سوگ را تجربه می‌کند و برای عبور از آن، باید از راهکارهای خاصی استفاده کند. از جمله مراحل شکست و بحران عاطفی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. شوکه شدن

اولین مرحله از شکست عاطفی، شوکه شدن است. تصور این که بدون هیچ آمادگی روحی و ذهنی رابطه عاطفی شما به پایان برسد قطعاً شما را دچار یک شوک می‌کند. این شوکه شدن می‌تواند برای مدتی فرد را درگیر کرده و قدرت تفکر منطقی درباره اتفاقاتی که رخ‌داده را از او سلب کند.

۲. انکار

اغلب افرادی که به‌نوعی با شکست عاطفی روبرو می‌شوند، به انکار دچار می‌شوند. زمانی که در برابر این واقعیت قرار می‌گیریم که رابطه عشقی ما به پایان رسیده است، به هر طریقی خودمان را قانع می‌کنیم که این اتفاق رخ نداده و این رابطه پایان‌پذیر نیست. در واقع سعی می‌کنیم این حقیقت را نپذیریم و به دنبال راهی برای انکار آن می‌گردیم.

۳. خشم

یکی از مراحل شکست عاطفی خشم است. در این مرحله از شریک عاطفی خود به‌شدت خشمگین می‌شوید و رفتارهایی بروز می‌دهید که ناشی از عصبانیت، شتاب و تفکر غیرمنطقی است. در این مرحله افراد ممکن است تلاش کنند فرد مقابل را بازگردانند و ممکن است در این مسیر به رفتارهای خطرناکی دست بزنند.

۴. افسردگی

افسردگی یکی از مراحل شکست عاطفی است که می‌تواند شامل احساسات متفاوتی در هر فرد باشد. افسردگی و غم شدید حاصل از شکست عشقی به‌صورت محدود و کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد و طبیعی است؛ اما درصورتی‌که طولانی و ادامه‌دار باشد موجب ایجاد مشکلات مختلفی در زندگی افراد می‌شود.

مهم ترین مرحله شکست عاطفی؛ پذیرش

۵. مهم ترین مرحله شکست عاطفی؛ پذیرش

یکی از مهم‌ترین مراحل شکست عاطفی، پذیرش است. در این مرحله شما می‌پذیرید که رابطه عاطفی شما به طور کامل به پایان رسیده است و بازگشت فرد مقابل غیرممکن است. این مرحله شما را وادار به سکون می‌کند و برای مدتی از فشارها و تنش‌های عصبی و روانی دور می‌کند.

۶. جدایی حقیقی

جدایی حقیقی یکی از مراحل مهمی است که طی شکست عاطفی رخ می‌دهد. در این مرحله فرد مقابل را به‌صورت کامل کنار می‌گذارید و با کنترل افکار و احساسات خود به سمت اهداف درست حرکت خواهید کرد.

۷. پشت سر گذاشتن

در این مرحله که آخرین مرحله شکست عاطفی است، تصمیم می‌گیرید که به سمت جلو حرکت کنید و با اصلاح روابط و کارهای خود، اتفاقات گذشته را پشت سر بگذارید. در این مرحله به آینده امیدوارتر می‌شوید و شریک عاطفی سابق خود را بدون خشم و نفرت می‌بخشید.

راهکار عبور از شکست‌ های عاطفی

شکست عشقی و عاطفی می‌تواند مانند هر تجربه دیگری در زندگی با درد و ناراحتی‌های روحی همراه باشد. همان‌طور که برای مواجهه با مشکلات مختلف زندگی به دنبال راهکارها و تکنیک‌هایی برای رهایی از آن می‌گردیم، باید برای عبور از شکست عاطفی نیز تمام تلاش خود را به کار بگیریم. اگرچه هیچ نوع فرمول قطعی برای رهایی از شکست عشقی و عاطفی وجود ندارد؛ اما اصول و راهکارهای مؤثری برای عبور از این شرایط سخت وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند این موضوع را بپذیرید. در ادامه به بررسی چند راهکار برای درمان شکست و بحران عاطفی می‌پردازیم.

۱. مهم ترین راهکار عبور از شکست های عاطفی؛ سوگواری کردن

یکی از مهم‌ترین راهکارهای عبور از شکست‌های عاطفی ایجاد فرصت برای سوگواری است. بسیاری از افراد بلافاصله پس از اتمام رابطه عاطفی خود طوری رفتار می‌کنند که هیچ اتفاقی رخ نداده است. این افراد می‌خواهند بدون هیچ سوگواری در ظاهر به زندگی عادی و طبیعی خود بازگردند. عدم سوگواری پس از تجربه شکست عاطفی منجر به سرکوب احساساتی مانند غم، ناراحتی، سرخوردگی، خشم و… می‌شود و در نهایت افسردگی را برای فرد به همراه دارد.

۲. به خودتان زمان اختصاص دهید

بسیاری از افراد در مواجهه با شکست عشقی و عاطفی به طور کامل خودشان را فراموش می‌کنند؛ بنابراین، اختصاص‌دادن زمان و رسیدگی به خود و احساسات خود تا حد زیادی عبور از شکست عاطفی را قابل‌تحمل می‌کند. بدین ترتیب، سعی کنید در طول روز زمانی را به خود اختصاص دهید و کارهایی که حالتان را بهتر می‌کند انجام دهید.

۳. سفر کنید

بهترین راهکار عبور از شکست های عاطفی، مسافرت رفتن است. ترتیب‌دادن یک سفر چندروزه می‌تواند فرد را از التهاب و تنش‌های روانی که با آن درگیر هست، دور کند. یک سفر هرچند کوتاه همراه با دوستان صمیمی و افرادی که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنید می‌تواند در پشت سر گذاشتن شکست عاطفی بسیار مؤثر باشد.

راهکار عبور از شکست های عاطفی؛ احساسات

۴. راهکار موثر عبور از شکست عاطفی؛ احساسات خود را بنویسید

نوشتن احساسات و برون‌ریزی آن‌ها یکی از راهکارهای مؤثر در عبور از شکست عاطفی است. سعی کنید زمانی را برای نوشتن احساسات و عواطف خود در نظر بگیرید و اجازه دهید هرآنچه در فکر شما جریان دارد بیرون بیاید. حتی اگر گریه کردید و از حال خود ناراحت شدید، به‌هیچ‌عنوان احساس شرم نکنید. در نهایت نتیجه‌ای که از انجام این کار به دست می‌آورید، چیزی جز آرامش نخواهد بود.

۴. از «او» دور شوید

یکی از راهکارهای عبور از شکست های عاطفی، دوری و عدم پیگیری شریک عاطفی است. یکی از اقداماتی که هریک از ما ممکن است پس از اتمام رابطه انجام دهیم، پیگیری و تلاش برای خبردار شدن از حال شریک عاطفی است. این کار نه‌تنها حال فرد شکست‌خورده را بهتر نمی‌کند؛ بلکه حالات روحی و روانی او را بدتر و وخیم‌تر می‌کند؛ بنابراین سعی کنید همه راه‌های موجود برای کسب اطلاعات از شریک عاطفی خود را محدود کنید. اگرچه این کار دشوار به نظر می‌رسد؛ اما به‌مرورزمان حال روحی شما را تسکین خواهد داد.

۵. تنهایی را تحمل کنید

زمانی که شما با شکست عاطفی روبرو می‌شوید، تا حد زیادی از نظر روانی آسیب‌پذیر هستید. ناتوانی در تحمل تنهایی، احساس نیاز به بودن در یک رابطه صمیمانه و تجربه احساسات آزاردهنده و ناراحت‌کننده از جمله عواملی هستند که شما را به سمت بازگشت به رابطه قبلی یا روابط غلط سوق می‌دهند. پس از تجربه شکست عاطفی به حداقل ۶ ماه زمان نیاز دارید تا هیجانات منفی اولیه را فراموش کنید. در این بازه زمانی سعی کنید بر احیای قوای روانی خود تمرکز کنید و وارد رابطه جدید نشوید.

۶. گوشه‌گیری ممنوع!

شکست عاطفی تمایل فرد برای صحبت‌کردن و برقراری ارتباط با افراد دیگر را کاهش می‌دهد و او را به سمت گوشه‌گیری و انزوا سوق می‌دهد. احساسات و حرف‌های سرکوب شده در طی شکست عشقی می‌تواند حالات روحی فرد را تخریب کند. صحبت‌کردن با خانواده، دوستان معتمد و افراد نزدیک از نظر روحی می‌تواند در بهبود وضعیت شما مؤثر باشد.

۷. راه عبور از شکست عاطفی؛ نشخوار فکری ممنوع!

پس از مواجهه با شکست عاطفی و ازدست‌دادن فردی که رابطه عشقی عمیقی را با او تجربه کرده‌اید، افکار مختلفی به شما هجوم می‌آورند. نشخوار فکری و فکرکردن به ابعاد و زوایای رابطه‌ای که به پایان رسیده، یادآوری خاطرات، رفتارها و عملکردها، حرف‌ها و… تنها باعث ایجاد خستگی روحی و بدتر شدن وضعیت می‌شود؛ بنابراین سعی کنید دست از نشخوار فکری بردارید و به‌جای درجازدن، به سمت جلو حرکت کنید. 

۸. جایگزین‌کردن هیچ کمکی نمی‌کند!

سکس از اشتباهات رایج افراد پس از شکست عشقی و عاطفی است که برای فراموش‌کردن رابطه قبلی خود وارد یک رابطه جدید می‌شوند. این مسئله معمولاً به شکست‌های بیشتری می‌انجامد و شرایط را برای فرد سخت‌تر می‌کند. تجربه شکست‌های پی‌درپی می‌تواند روحیه شما را تا حد زیادی تضعیف کند و منجر به ایجاد مشکلات روحی فراوانی شود. برای عبور از شکست عاطفی به خود زمان بدهید. اگر برای مدت طولانی علائمی مانند غم و افسردگی را تجربه می‌کنید، سعی کنید پیش از شروع رابطه عاطفی جدید وضعیت روانی خود را درمان کنید تا بتوانید انتخاب‌های درست‌تری داشته باشید. مدت زمان بازگشت به رابطه به شرایط روحی شما بستگی دارد.  

درمان شکست و بحران عاطفی

۹. موثرترین راهکار عبور از شکست عشقی و عاطفی؛ روان‌درمانی

پس از تجربه شکست عاطفی ممکن است خانواده، دوستان، اطرافیان و… راهکارهایی برای رهایی از افکار منفی به شما پیشنهاد دهند. در اغلب موارد، این راهکارها نه‌تنها باعث بهبود فرد نمی‌شوند؛ بلکه مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کنند. در این شرایط بهترین کار استفاده از خدمات حرفه‌ای مشاوره و روان‌درمانی است. روان‌درمانی از مهم‌ترین و مؤثرترین راهکاره برای عبور از شکست های عاطفی است. ارتباط با یک روان‌درمانگر متخصص به شما در فراموش‌کردن غم و اندوه ناشی از شکست عاطفی کمک فراوانی می‌کند. روان‌درمانی به‌صورت اصولی به شما کمک می‌کند با شکست عاطفی روبرو شوید و از روش‌های مؤثر برای حل آن استفاده کنید.

جمع‌بندی

شکست عاطفی به‌عنوان یکی از دردناک‌ترین تجربه‌ها در زندگی هر فرد شناخته می‌شود و می‌تواند زندگی افراد را تحت‌تأثیر قرار دهد. شکست عشقی و عاطفی می‌تواند فشارهای روانی سنگینی را برای فرد به همراه داشته باشد و او را از زندگی روزمره و شاد به مسیر مبهم و تاریک افسردگی ببرد. عبور از شکست ‌های عاطفی نیازمند گذر زمان و به‌کارگیری راهکارهای درست و اصولی است. برای رهایی از این موقعیت، باید به خود اجازه دهید هیجانات و تنش‌ها را پشت سر بگذارید و به زندگی سالم خود بازگردید.

 راهکار عبور از شکست های عاطفی هر چند متنوع باشند همیشه مؤثر واقع نمی‌شوند و در برخی موارد نیاز به مداخلات حرفه‌ای است. درمان شکست و بحران عاطفی با کمک مشاور و روان‌درمانگر بهترین روش حل این مشکل است. می‌توانید به وب‌سایت تسهیلگران مراجعه نمایید و با دریافت مشاوره با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید و مشکلات خود را برطرف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از مطالب مفید دیگر در خبرنامه عضو شوید